JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
„Tinder swindler“ tebuvo tik vienas iš daugelio: kaip atpažinti ir išvengti romantinių sukčių

„Tinder swindler“ tebuvo tik vienas iš daugelio: kaip atpažinti ir išvengti romantinių sukčių

Žiūrimumo rekordus mušančiame „Netflix“ dokumentiniame filme „The Tinder Swindler“ vaizduojama sunkiai suvokiama realybė apie į sukčiaus pinkles patekusias moteris, jam pervedusias milijonus eurų. Visgi finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertų teigimu, ši istorija – tik viena iš daugelio, vykstančių kasdien.

Vadinamieji romantiniai sukčiai savo aukas randa internetinėse pažinčių platformose, naudodami psichologinius triukus įtikina, kad jų santykiai yra tikri, tad nekaltas pinigų prašymas aukoms dažniausiai nesukelia įtarimo. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai įvairiais būdais išviliojo 10,2 mln. eurų – dukart daugiau nei 2020 m. Pasaulinės finansų platformos „Revolut“ finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertų teigimu, prie augančio romantinio sukčiavimo masto prisidėjo pandemija – žmonės daugiau laiko leidžia namuose, internetinėse pažinčių platformose, tad tuo suskubo pasinaudoti ir sukčiai.

„Pinigų prašymas dažniausiai būna susijęs su kuo nors skubaus ir emocingo, pavyzdžiui, nusikaltėliui prireikia pinigų skubiai operacijai, medicininei priežiūrai arba bilietui, kelionės dokumentams, kad jie galėtų aplankyti auką. Dažnas prisipažįsta turintis skolą, kurią reikia skubiai grąžinti. Pastaruoju metu stebime ypač suaktyvėjusius pasiūlymus kurti bendrą gyvenimą, kartu investuojant investavimo platformose, kurios, kaip vėliau paaiškėja tėra sukčių pinklės“, – sako Vytautas Danta, „Revolut“ Atitikties vadovas Europos regione.

Anot jo, yra keli esminiai dalykai, rodantys, kad jums artimas žmogus galėjo būti įtrauktas į romantinę aferą.

„Dažnai tai yra labai stiprios emocijos ir įsipareigojimas ką tik sutiktam žmogui. Tie santykiai dažniausiai yra slapti, auka gali net supykti, kai užduodama klausimų apie naują partnerį. Sukčiai dažnai apsimeta dirbantys užsienyje: kariuomenėje, žvalgybos pareigūnu, tarptautinės misijos darbuotoju“, – tęsia V. Danta.

Ekspertas ragina atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų, padėsiančių identifikuoti sukčiavimo atvejį ir netapti auka:

●    Stiprūs ir greiti jausmai. Romantiniai išreiškia stiprius jausmus savo naujai aukai labai greitai.

●    Meilė yra akla. Jie beveik niekada negali susitikti asmeniškai ir pakviesti jus į tikrą pasimatymą, dėl to dažnai kaltina savo darbą, gyvenimą, buvimą užsienyje ir pan. Jie dažnai vengia video pokalbio.

●    Paslapties šydas. Socialiniuose tinkluose ar paieškos sistemose apie juos ir jų gyvenimą galima rasti tik labai ribotą informaciją.

●    Saldus kaip medus. Jie savo aukas dažniausiai vadina mažybiniu, arba augintinio vardu, kuris padeda nesusipainioti vienu metu kalbant su daugybe žmonių.

●    Problema veja problemą. Atrodo, kad jų gyvenime kyla tiek daug problemų, kurias galima išspręsti tik pinigais. Ir galiausiai jie jų paprašys.

●    Pabendraukime kur nors kitur. Jie dažniausiai nori kalbėtis ne pažinčių svetainėje ar programėlėje, o SMS žinutėmis, WhatsApp arba el. paštu.

●    Nebūkite mulas. Atminkite, jei kas nors paprašys jūsų palaikyti ar pervesti ne jums priklausančius pinigus ir jūs sutiksite, jums galite tapti nusikaltimo bendrininku. 

●    Nesidrovėkite. Jei turite įtarimų dėl savo naujosios simpatijos, paklauskite draugo ar šeimos nario nuomonės. Deja, jei tai atrodo per gerai, kad būtų tiesa, kartais taip gali būti.

●    Neleiskite niekam jumis pasinaudoti. Širdies reikaluose piniginiai reikalai neturėtų tapti prioritetu. Jei santykiai greitai vystosi link finansinės paramos ir priklausomybės, saugokitės.

Mano išsaugoti straipsniai