Psichoterapeutas apie santykius per atstumą: toks bendravimas reikalauja daugiau pastangų

Meilei būtinas fizinis ryšys, o būtent jo stokoja santykiai per atstumą. Pasak santykių specialistų, toks nevisapusiškas bendravimas gali tapti tikru išbandymu poroms. Apie tai kalba psichoterapeutas Dainius Jakučionis, kurio teigimu, susirašinėdami internetu negalime suprasti jausmų bei intonacijos, o vaizdo skambučiai nepakeičia prisilietimo. Tačiau santykių ekspertas įsitikinęs – technologijos geba palengvinti laikiną išsiskyrimą, kadangi jomis perduodame dėmesį ir ištirpdome skiriantį atstumą. D. Jakučionio manymu, mobiliosios programėlės netgi kartais tampa meilės saugumo garantu, o tik įsimylėjus – greitesnio suartėjimo bei pažinimo priemone.

Palengvina trumpus išsiskyrimus


Paklaustas, ar bendravimas per atstumą labiau vadinamas santykių priešu, o ne draugu, D. Jakučionis vienareikšmiško atsakymo nesiryžta pateikti. Pasak psichoterapeuto, viskas priklauso nuo asmenybių.


„Toks bendravimas gali ir palengvinti, ir apsunkinti santykius. Jei pora yra atvira, nuoširdžiai rodo savo jausmus ir poreikius, o vėliau, į juos įsiklausiusi, tinkamai reaguoja, tuomet atstumas nėra riba. Tačiau toks bendravimas reikalauja daugiau pastangų, nes nėra galimybės paliesti vienas kito, o fizinis ryšys itin svarbus santykiams. Taip pat, jei naudojame tekstą, nematome ir sunkiau suprantame, kaip antroji pusė jaučiasi, kadangi neperteikiame intonacijos. Tokiu atveju gali išgelbėti vaizdo skambučiai, tačiau tuomet vis tiek liekame be prisilietimo“, – apie santykių per atstumą ypatumus kalba pašnekovas.


Anot D. Jakučionio, taip atsiranda daugiausia iššūkių, nes, negalėdami suprasti visko iki galo, neretai imame interpretuoti situacijas dvejopai ir ne visada teisingai. Tačiau psichoterapeutas įsitikinęs – yra situacijų, kai bendravimas per atstumą neblogina situacijos.


„Jis naudingas tokiu atveju, kai pora nesimato darbo valandomis, tačiau gyvena tuose pačiuose namuose. Tada bendraujama per atstumą, o mobiliosiomis priemonėmis išlaikomas ryšys, jas naudojant jaučiamasi, lyg žmonės būtų vienas šalia kito. Tai tampa ir saugumo garantu, kartais – kontrolės, o tik įsimylėjus – greitesnio suartėjimo ir pažinimo būdu“, – pastebi D. Jakučionis.


Todėl tokius santykius per atstumą galima vadinti kasdienio gyvenimo dalimi, o norintiems dar intymesnio bendravimo, išeitį siūlo technologijų gamintojai. Jų teigimu, norint atsiriboti nuo aplinkos ir susikurti daugiau privatumo, gelbsti triukšmą slopinančios ausinės.


„Bendraujant per nuotolį, nepalyginamai maloniau mylimo žmogaus balsą girdėti aiškiai bei kokybiškai. Tam gali trukdyti aplinkos triukšmas, tačiau jį izoliuojančios ausinės suteikia ir daugiau privatumo, ir intymumo. „Huawei“ sukūrė įrenginį, kuris prisitaiko prie klausytojo ausies sandaros, taip nuslopindamas supančių garsų intensyvumą. Pavyzdžiui, su neseniai pristatytomis naujomis belaidėmis ausinėmis „FreeBuds3“ įsimylėjėliai girdėtų tik vienas kitą, o ne erzinančią aplinką“, – sako anksčiau minėto tinklo produktų vadovas Lietuvoje Audrius Granickas.


Tik virtualūs santykiai – ne alternatyva


Poras laikinai išskirti gali ne tik kasdienis darbas, tačiau ir milžiniški atstumai. Tuomet, D. Jakučionio manymu, susiduriama su daugiau iššūkių, nes tenka derinti skirtingas laiko juostas pokalbiams, nevienodas rutinas, bandyti kompensuoti minėtą fizinį ryšį, būti atviriems galimiems nesusipratimams dėl riboto informacijos prieinamumo.


„Tačiau technologijos yra lengvesnis ir greitesnis būdas pasiekti savo artimąjį net jam esant toli. Jomis bendravimas gali teikti naudos, nes bet kada gebame perduoti dėmesį, kuris gaunamas tuo pačiu momentu. Poros, būdamos labai toli, tačiau matydamos vienas kitą telefone, lyg panaikiną tą atstumą“, – komentuoja psichoterapeutas.


Bet, D. Jakučionio svarstymu, nuotoliniai santykiai nėra išeitis tiems, kurie juos nori išlaikyti visada. Anot pašnekovo, internetinis bendravimas nepakeis gyvų susitikimų.


„Santykiai tik per atstumą tokiais ir lieka. Jei nesprendžiamas klausimas, kada žmonės bus vienas su kitu fiziškai, to gali niekada ir neįvykti. Manyčiau, kad bendravimui per atstumą susitikimai yra būtini. Virtualūs santykiai kartais sukuria iliuziją apie kitą žmogų ir, susitikus gyvai, neretai viskas prasideda lyg iš naujo. Artumui svarbūs ir kiti pojūčiai – kvapas, skonis, prisilietimas. Visa tai technologijomis kol kas neperduodama“, – pabrėžia D. Jakučionis.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis