Ar "depresiukas" ar visa depresija?(+Testas: Ar tau depresija?)

Ar esi girdėjęs apie "depresiuką". Kitaip tai galima apibūdinti kaip liūdesį. Depresija - toli gražu ne liūdesys. Tai jau rimtas negalavimas, kurį reikia kuo anksčiau pastebėti ir gydyti. Pabandysiu trumpai papasakoti apie šį susirgimą, kad laiku pastebėtas jis būtų gydomas.

Depresija – labai paplitęs susirgimas. Pasaulinė sveikatos organizacija spėja, kad 2020 metais pasaulyje depresija taps antra didžiauia negalės priežastimi po širdies ligų.

Depresija yra liūdesio ar dirglios, irzlios nuotaikos periodas. Sutrinka miegas, apetitas, imama nesidomėti malonia veikla, sumažėja ar labai padidėja dirglumas. Būna sunku susitelkti, jaučiamas nuovargis, beviltiškumas ir bejėgiškumas. Kyla mintis nusižudyti, sutrinka įvairios funkcijos.

Depresija - tai liguistai prislėgta, liūdna nuotaika. Šis sutrikimas pasireiškia sulėtėjusiu mąstymu ir prislopintais judesiais - vangumu. Tai depresijos sindromas.

Šalia pagrindinių simptomų pastebimas savęs nuvertinimą, savigrauža bei kaltės jausmas.

Visos aukščiau aprašytos būsenos turi trukti mažiausiai 2 savaites. Tada jau reiktų susirūpinti.

Jeigu Tu praradai mylimą šunelį, Tavo liūdesys yra normali reakcija į skausmingą įvykį. Bet jei be šunelio nejausi gyvenimo džiaugsmo ir po dviejų savaičių, ir ilgiau – Tu imi sirgti depresija. Tai jau liga.

Išskiriamos šios depresijos fazės arba formos:

Sunki - šiai formai būdingi visi depresijos simptomai ir jie pasireiškia kartu, lemdami sunkesnę ligos eigą bei baigtį.

Vidutinė - ji mažiau išreikšta, tačiau pavieniai simptomai trukdo atlikti įprastus kasdieninius darbus.

Lengva - tai depresijos silpna išraiška, kuri netrukdo veiklai, tačiau kartais pasireiškia trumpi depresijos epizodai. Sunku diagnozuoti, todėl dažnai ligonių įvertinama, kaip liūdesio išraiška.Statistiniais duomenimis apie 10 procentų gyventojų patiria ilgiau ar trumpiau trunkančias depresines būsenas, o prie jų priskyrus ir švelnias, dažniausiai neatpažintas depresijas, būtų - 25 procentai žmonių. Ne skaičių realybė kur kas labiau gąsdinanti, nes ne visi ligoniai patenka į gydytojų akiratį.

Svarbu kuo anksčiau pastebėti ligos pradžią, nes nuo simptomų pasireiškimo ir gydymo pradžios intervalo priklauso gydymo efektyvumas.

Dažnai žmogus įsivaizduoja esąs sveikas ir nuotaikų kaitą priima kaip normalią jausmų išreiškimo galimybę. Negydant liga gali tęstis 6 - 12 mėn., nuo šios ligos kenčia ne tik pacientas, tačiau ir aplinkiniai. Depresijos rezultatai yra itin skaudūs: lėtinė forma, savižudybė, nepajėgumas atlikti kasdieninę veiklą, galimi nuolatiniai ligos pasikartojimai ateityje.Linkiu liūdėti sveikai – nei per ilgai, nei per daug skaudžiai.

Nustatyti savo depresijos lygį pagal Zungo savęs vertinimo skalę padės toliau pateiktas testas. Kiekvienam požymiui pasirink labiausiai tinkantį dažnį, t.y. nuo beveik niekada iki beveik visada.Į 1, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 15, 19 klausimus atsakyk pasirinkdamas/a vieną iš galimų atsakymų: beveik niekada(1 taškas); kartais (2 taškai); dažnai (3 taškai),; beveik visada (4 taškai).

Į likusius klausimus atsakyk pasirinkdamas/a vieną iš galimų atsakymų: beveik niekada(4 taškai); kartais (3 taškai); dažnai (2 taškai); beveik visada (1 taškas).1. Esu sunerimęs/usi, prislėgtas/a, liūdnas/a;

2. Ryte jaučiuosi geriausiai;

3. Kartais verkiu arba jaučiu, kad greit pravirksiu;

4. Sunku išmiegoti visą naktį;

5. Valgau tiek, kiek ir anksčiau;

6. Man malonu žiūrėti, kalbėtis, būti su patraukliomis/iais merginomis/vaikinais;

7. Mažėja mano kūno svoris;

8. Vargina vidurių užkietėjimas;

9. Širdis plaka dažniau nei įprasta;

10. Pavargstu be priežasties;

11. Protas aiškus kaip ir anksčiau;

12. Reikalus tvarkau lengvai kaip ir anksčiau;

13. Nerandu vietos, negaliu nusiraminti;

14. Su viltimi žvelgiu į ateitį;

15. Esu irzlesnis/ė nei anksčiau;

16. Man lengva, ką nors nuspręsti;

17. Jaučiuosi naudingas/a ir reikalingas/a;

18. Mano gyvenimas prasmingas;

19. Jaučiu, kad kitiems būtų geriau, jei numirčiau;

20. Mane dar džiugina tai, kas visada man patiko;Susumuok rezultatus:

Mažiau 30 balų – depresijos požymių nėra.

30 – 40 balų – depresijos laipsnis nedidelis.

41 – 50 balų – depresijos laipsnis vidutinis.

51 – 60 balų – depresijos laipsnis didelis.Daugiau nei 60 balų – depresija labai stipri.

Rekomendacija: jei surinkai daugiau nei 30 balų – kreipkis į specialistus, nueik pas gydytoją, paprašyk siuntimo pas psichologą, psichoterapeutą specialistą, nes ir gydytojui kartais trūksta kompetencijos spręsti apie asmens psichinę sveikatą ir būklę.Sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis.

Rasa Kuodytė - KazielienėRašykite ir klauskite psichologės elektroniniu paštu kuodyte@centras.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis