JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Kodėl tėvai varo iš proto klausinėdami?

Tėvai nepaliauja klausinėti? “Kur eini?” “Ką veiksi?” “Su kuo?”… Klausimai varo tave iš proto? Tai tampa jūsų nuolatinių konfliktų priežastimi? Gal skambės banaliai, tačiau tėvai klausinėja ne siekdami įsibrauti į tavo privatų gyvenimą, o norėdami jį kontroliuoti. Jie užduoda milijonus klausimų todėl, kad tavimi rūpinasi ir labai dėl tavęs bijo.
Jų baimė kartais net fanatiška.

Kaip bebūtų keista, jie taip pat buvo paaugliai.
Tėvai paprasčiausiai nori pasidalinti savo patirtimi su tavimi.

Tėvai ne šiaip sau smalsauja, kur ketini eiti, ką veiksi, su kuo leisi laiką ir kada ketini grįžti.

Gimdytojai viso to klausinėja dėl vienos paprastos priežasties – jie nori tave apsaugoti.
Deja, dauguma paauglių geriau pameluos tėvams, ką iš tiesų veikia laisvalaikiu.

Vis dėlto, jei meluoji tėvams, labiau kenki pats sau, o ne tėvams. Kodėl? Melas sunaikins tėvų pasitikėjimą tavimi. Meluodamas gali susidurti su tikra grėsme, ir niekas negalės tau padėti.

Peržvelkime keturis dažniausius tėvų užduodamus klausimus, į kuriuos atsakydas tu dažniausiai meluoji. Panagrinėsime, kaip tokiais atvejais melas gali atsisukti prieš tave patį.

Pirmas klausimas

„Kur eini?“

Paauglių manymu, tėvai to klausia iš smalsumo, norėdami juos sulaikyti ar siekdami išsiaiškinti, kur jie galės pašnipinėti savo vaiką.

Tikroji priežastis, kodėl tėvai to klausia – jie nori įsitikinti, ar ten, kur eini, bus saugu, ar tai tinkama vieta paaugliui, ar ten būsi prižiūrėtas, ar nepateksi į bėdą.
Gali būti, kad tėvai uždraus tau eiti ten, kur yra nesaugu ar tau nedera, tačiau tikrasis jų motyvas – ne sugriauti tavo planus, o užtikrinti, kad neprisidarysi sau žalos.

Kas tau gresia, jeigu atsakydamas į šį tėvų klausimą pameluosi?

Melas tokiu atveju gali turėti skaudžias pasekmes. Prieš pameluodamas pagalvok, kodėl tai darai? Galbūt ten, kur ketini eiti, tau grės pavojus ir būtent todėl nenori sakyti tiesos? Jei meluoji tėvams apie savo buvimo vietą, vadinasi pats rizikuoji.

Antras klausimas

„Ką veiksi?“

Paaugliai dažniausiai mano, kad tėvai klausia to norėdami įsibrauti į jų asmeninį gyvenimą ar siekdami kontroliuoti savo atžalos veiksmus.

Tikroji priežastis, kodėl tėvai to klausia, labai panaši į klausimo „Kur eini?“ priežastis.
Jie paprasčiausiai nori įsitikinti, kad tu be reikalo nerizikuosi, jie nori įsitikinti, kad būsi tinkamoje draugijoje.

Kas tau gresia, jei šį kartą pameluosi?

Dažnai paaugliai mano, kad melagingas atsakymas į klausimą „Ką veiksi?“ niekam nekenkia. Jei jau pasakei jiems, kur būsi, tai koks skirtumas, ką ten veiksi?

Vis dėlto tai nėra taip nekalta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pamelavęs bijosi pasakyti tėvams, jei kažkas blogo ar nenumatyto atsitiks. Bijosi paprašyti jų pagalbos. Galiausiai, jei tau kažkas nutiks, tėvai nieko net nenutuoks ir negalės tau pagelbėti. Taip gali ilgam “strigti” nuovadoje ir amžiams susigadinti santykius su tėvais.

Galų gale, jei jau meluoji apie tai, ką veiki, greičiausiai tai reiškia, kad to daryti neturėtum. Ir visai nesvarbu, ar tėvai tavęs klausinėja detalių ar ne – tai yra pakankama priežastis susimąstyti apie savo ketinimus.

Trečias klausimas

„Kada grįši namo?“

Kartais atsakydami į šį klausimą jūs ne meluojate, o “nusukat” kažką panašaus į „Nežinau“, „Prieš prasidedant komendanto valandai“ ar „Paskambinsiu ir pranešiu“.

Iš tikrųjų tėvai užduoda šį klausimą norėdami žinoti, kada tavęs laukti namuose, bet tai visiškai nereiškia, kad jei pavėluosi dvidešimt minučių, jie išsiųs paieškų tarnybą. Tikroji šio klausimo priežastis yra šiek tiek savanaudiška. Žinoma, tavo saugumas tėvams labai svarbus, o žinojimas, kada turi grįši, leidžia jiems spręsti, ar dar neprireikė tau pagalbos. Vis dėlto yra ir kita priežastis, kodėl jie to klausia – tėvai nei akimirkai negali atsipalaiduoti, jei nėra įsitikinę, kad tu esi saugus. Žinojimas, kada tu grįši, suteikia jiems minčių ramybę.

Taigi, ramiai gali sakyti, kad grįši valanda vėliau nei planuoji. Tai maža gudrybė. Grįžęs anksčiau, nei jie ims jaudintis – nusipelnysi. Paprasčiau bus išsiprašyti į kitą vakarėlį.

Kas gresia, jei šį kartą pameluosi? Grėsmė labai aiški: jei nepasakysi tėvams, kada tavęs laukti namuose, jie paprasčiausiai nežinos, kad tu kažkur pradingai. Sąžiningas atsakymas į šį klausimą leis tėvams žinoti, ar jau metas imtis rimtų veiksmų tau dingus. Nusikaltimo atveju kiekviena akimirka brangi.

Ketvirtas klausimas

„Su kuo būsi?“

Tėvų ir tavo draugų konfliktas – senas kaip pasaulis. Nors daugumai tėvų patinka jų atžalos draugai, vis dėlto būna atvejų, kai tėvai su vaiko draugais visiškai nesutaria. Kartais nesutarimų priežastys pagrįstos, kartais – ne, bet, jei jau tavo tėvai nemėgsta kokio draugo ar net kelių, prieš pratęsdamas draugystę su jais turi paklausti, kodėl taip yra.

Paaugliai dažniausiai įsitikinę, kad tėvai klausia, su kuo jie bus, norėdami sutrukdyti jiems susitikinėti su draugais, kurie gimdytojams nepatinka. Visgi tikroji priežastis, kodėl tėvams rūpi su kuo tu būsi – kur pradėti tavęs ieškoti, jeigu vėluosi ar prapulsi.

Tėvai to klausia norėdami įsitikinti, ar neleisi laiko su žmonėmis, su kuriais jie nenorėtų, kad bendrautum. Paprastai tėvai to klausia ir tam, kad galėtų susisiekti su tavo draugų tėvais ir aptarti, kur jūs visi esate, ką veikiate ir kada planuojate grįžti.

Kas tau gresia, jeigu nepasakysi tiesos, su kuo ketini leisti laiką?

Nepamiršk, kad, jei jau tėvams nepatinka tavo draugas ar keli, devynis kartus iš dešimties tam yra rimtų priežasčių. Jei susidėjai su blogais žmonėmis ar užsiimi pavojinga veikla, tavo tėvai neturės galimybių tau padėti. O jei jau pradėsi meluoti, taip susipainiosi, kad vėliau paprasčiausiai nebedrįsi paprašyti pagalbos, kai tau jos išties prireiks.

Prisimink, kad ko tėvai bepaklaustų, geriausias tavo pasirinkimas – sąžiningas atsakymas. Leisdamas tėvams šiek tiek žvilgtelti į tavo asmeninį gyvenimą, išsikovosi jų pasitikėjimą.

Mano išsaugoti straipsniai