Gali save vadinti brandžia asmenybe, jei atitinki šiuos kriterijus

Nors branda sietina su amžiumi, kiekvieną žmogų ji aplanko skirtingu metu. Tikriausiai pažįsti žmonių, kurie būdami šešiolikos rodosi lyg būdami subrendę trisdešimtmečiai ir ne kartą teko sutikti trisdešimtmečius, kurie yra visiški vėjavaikiai. O tu ar jautiesi subrendusi? Jei atitinki šiuos kriterijus, gali save vadinti brandžia mergina.

1. Baimės ir pykčio suvaldymas. Brandi asmenybė geba valdyti savo emocijas. Tik tvirtai besijaučiantis žmogus, tas, kuris savarankiškai nusprendė ir atsakingai ėmėsi veiksmų, tik toks žmogus geba nepasiduoti panikai, neparodyti susierzinimo, nerimo, sulaikyti ašaras, pyktį ir kita, jeigu jo norai neišsipildo, patiria nesėkmę.

Žmogus, kuris pasiduoda kitų įtakai, gali nuolat abejoti ir šios abejonės sukelia vidinę jausmų sumaištį. Kai viduje sumaištis, anksčiau ar vėliau ji išsiveržia į aplinką. Pavyzdžiui, vaikinui nesiseka darbe, jis kaupia problemas viduje, t.y. darbe nesitaria su kolegomis, neišsako savo nuomonės, nederina savo ir kitų norų, tiesiog pasiduoda savieigai. Susitikęs su mergina jis nesusivaldo ir kažką įžeidžiančio lepteli.

2. Atsakomybė. Už savo poelgius atsako pats žmogus. Jis atsakingas už savo mokslo, darbo, asmeninių santykių sėkmę. Jeigu mokslai nesiseka – tai dėl to, kad šiam mokslui trūksta gabumų, asmeninės motyvacijos ir kt., bet ne mokytoja ar dėstytoja yra bloga, „nusistačiusi“. Jeigu darbas nepasiseka – tai vėlgi atsakingai pažvelgi ir ieškai savų klaidų. Taip pat ir asmeniniuose santykiuose visuomet reikia kelti klausimus sau, ieškoti atsakymo su kitu žmogumi, bet nekaltinti kito. Atsakingi asmenys yra patikimi, su jais mums saugu, nes jie vengia lengvabūdiškumo, parenka žodžius, suvaldo emocijas. Prisiimdami per daug atsakomybės kai kurie žmonės gali pakenkti sau, nes visgi gyvenimas įvairus ir kartais tikrai akivaizdžios ir kitų klaidos. Sunku tam žmogui, kuris net nemąstydamas pasineria į kito gyvenimą ir prisiima atsakomybę už kito žmogaus gyvenimą.

3. Noras dirbti. Nors darbas ir yra tik darbas, bet brandi asmenybė nori dirbti. Ji dirba ir siekia finansinės nepriklausomybės, gerina savo materialinę padėtį. Mes kartais girdime „mamos sūnelis“, „tėčio dukrelė“ net apie suaugusiuosius. Noras dirbti siejamas su kompetencija. Žmogui svarbu, įgijus tam tikrą profesiją, tapti savarankišku, nepriklausomu nuo tėvų. Brandi asmenybė siekia ne tik jau minėto emocinio stabilumo, bet taip pat ir ekonominio saugumo.

Kai asmenybė tampa pernelyg pasineria į darbą, kad nebelieka laiko kitiems pomėgiams, draugams ir kt., užsikrečiama darboholizmo virusu, tuomet nereikia manyti, kad tai - brandos požymis. Ne, tai daugiau priklausomybės, o ne laisvo žmogaus saviraiška.

4. Pastovūs ir stiprūs santykiai su partneriu. Brandi asmenybė yra atvira naujai patirčiai, empatiška kitiems žmonėms. Šis žmogus moka išreikšti savo jausmus kitam žmogui ir suprasti kito žmogaus jausmus. Jo santykiai su kitu žmogumi yra gilūs ir artimi. Juose vyrauja įsiklausymas į vienas kito poreikis. Brandi asmenybė siekia meilės santykiuose lygybės. Noras žvelgti vienas kitam į akis vienu lygiu, nei pervertinant, nei nuvertinant kitą. Tai santykiai, kuriuose būna ir ginčų, tačiau skirtingos nuomonės, vertybės neskiria, o suartina.

5. Savarankiškas mąstymas. Brandi asmenybė turi susiformavusią vertybių sistemą. Tai žmogus, atradęs savo tapatumą. Jis žino savo privalumus ir trūkumus. Kiekvienu klausimu savarankiška asmenybė turi savo nuomonę ir ši nuomonė nebūtinai yra patogi visiems ir visada. Savarankiškas žmogus tariasi su kitais, bet sprendimus priima pats.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis