JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Kaip išdrįsti pasikalbėti su patinkančiu žmogumi?

Tai vienas pagrindinių paauglius kankinančių klausimų. Kad vyrai ir moterys nesupranta vieni kitų, žinoma nuo Ievos ir Adomo laikų. Net keturių metų vaikas supranta, kad vyrai ir moterys skiriasi. Bet kuo? Vaikinai klaidingai mano, kad merginos mąsto ir supranta pasaulį taip pat kaip ir jie.
Merginos taip pat klysta manydamos, kad vaikinai mąsto ir supranta viską panašiai kaip ir jos. Iš tiesų mokslininkai nustatė, kad priešingos lyties atstovai skiriasi. Ir ne tik fiziologiškai.


Vaikinai yra racionaliau mąstantys, linkę siekti užsibrėžtų tikslų ir intensyviai dirbti. Moterys yra jausmingesnės, remiasi savo emocijomis ir nuojautomis, mėgsta kalbėti apie jausmus ir domisi žmonių bendravimu, santykiais.

Taigi, nieko keisto, kad susipažinusi su vaikinu ir pradėjusi su juo draugauti, pastebėsi, kad jis nesupranta Tavęs ir Tavo jausmų. Tiesiog vaikinams sunku būti atviriems, meilesniems ir linkusiems bendrauti. Jiems tai labai neįprasta. Vaikinai, nesuprantantys merginos jausmų, dažnai ją skaudina, nes mergina jautriau priima jo vyriškumą. Jai atrodo vaikino elgesys grubus.

Vyriškumas pasižymi tuo, kad vaikinai nelinkę atvirauti, jie daugiau išgyvenimų slepia savyje. Psichologai pataria vyrams nebijoti puoselėti ir moteriškų savybių. Tačiau tai vis dar neįprasta…


Vaikinai taip pat turi teisę verkti, jei juos įskaudino, kalbėti apie savo jausmus, nesėkmes… Nuolatinis jausmų slopinimas jiems sukelia vidinę įtampą. Tuomet dažnai siekiama malšinti nepasitenkinimą įvairiais žalingais būdais: rūkymu, alkoholiu, narkotikais. Jie tampa agresyvūs.

Vaikinai ir merginos gali suprasti vienas kito skirtumus, tačiau tai reikalauja labai didelio įsiklausymo. Ir žinių. Psichologai siūlo pažiūrėti į pasaulį kito žmogaus akimis.

Mūsų egoizmas kartais neleidžia įsigilinti į kito asmens išgyvenimus ir mes stereotipiškai vertiname jo poziciją: „Ai, visos merginos verkia“, „ai, visiems vaikinams tik seksas galvoje“ ir kita.


Tiek tarp vaikinų, tiek tarp merginų yra įvairių asmenybių. Silnoji lytis nevisada būna iš tiesų silpna. Kartais stebimės, kokių stiprių ir tvirtų merginų tenka sutikti.

Kad santykiai tarp merginų ir vaikinų gerėtų, reikia nuoširdžiai bendrauti ir stengtis suprasti. Kartais mes iš anksto nusprendžiame, kad “mergina nesupras”, kad tu “nori susitikti su draugais, todėl jai nieko nesakai”…


Nuslėpti dalykai kenkia santykiams. Mes susikuriame baimes, tampame pavydūs, baikštūs: „O jeigu ji sužinos… Ji supyks.“, „jis man tikrai neatleis, kad jam to nepasakiau…“.

Koks tinkamas bendravimas su priešingos lyties atstovu? Pagrindiniai principai yra šie:

Tiesa

Labai svarbu sakyti tiesą. Kartais sakydami tiesą, mes sugadiname santykius su draugu, tačiau jau geriau būti atviru ir tiesiu, nei slėpti savo veidą. Meluodamas niekada nepradėsi rimtų santykių.

Klausymas

Kiekvienam pašnekovui yra svarbu būti išklausytam. Tuomet jis jaučiasi reikšmingas, nes juo domisi kitas asmuo. Išklausyti – reiškia įsigilinti į jo mintis, pažvelgti į pasaulį jo akimis.

Dažnai būna, kad mes nekantriai žarstome patarimus, vertinimus ar laukiame progos ištarti žodį. Pvz. mergina pasakoja vaikinui apie rūpesčius mokykloje, o šis puola pasakoti savuosius ir vis pabrėžia, kad jai nėra taip sunku kaip jam… Pažįstama situacija? Geriau kalbėkite paeiliui…

Kalbėjimas ir tylėjimas


Kasdien susitinkame su žmonėmis ir bendraujame su jais iš anksto nepasiruošę. Vaikinai mažiau kalba ir yra mažiau atviri. Merginos, reikalaudamos atvirumo ir nuoširdaus bendravimo, nesupranta vaikino poreikio tylėti.

Tuomet vaikinas gali pradėti bendrauti dirbtinai, apsimetinėti. Bendraudamas jis bus neatsipalaidavęs, rinksis tinkamus žodžius. Tiek kalbėjimas, tiek tylėjimas turi būti įvertinti tinkamai.

Priėmimas

Susitikus dviem žmonėms, susitinka ir dvi skirtingos nuomonės. Tai natūralu ir savaime suprantama, nes mes visi skritingi. Dera gerbti kito savitumą, nebandyti jo padaryti savo paties modeliu. Kitą asmenį turime priimti tokį, koks jis yra.


Kiek tarp vaikinų ir merginų kyla ginčų, pykčių, įžeidinėjimų, lyginimų, nepasitenkinimų vien dėl to, kad norime perauklėti kitą žmogų, padaryti jį priimtiną mums. Pvz., pora ruošiasi į vakarėlį, mergina prieštarauja, kad vaikinas rengiasi rūbus, kurie visiškai nedera prie jos aprangos. Jie gali ginčytis visą vakarą ir nenueiti į vakrėlį… Taigi, svarbu mokytis būti lankstiems, neužsispyrusiems… Tačiau neverta tapti naminiu šuniuku ir su viskuo sutikti. Svarbu nesijausti „po kažkieno padu“ ir mokėti pripažinti ir savo klaidas.

Atleidimas

Visi esame netobuli. Galime pamiršti ateiti į pasimatymą, paskambinti ar pasveikinti gimimo dienos proga. Dėl to galima išsiskirti, tačiau neatleidžiant žmonėms, o baudžiant juos, po kurio laiko pasijusime vieniši…

Atleisdami kitiems už netobulumus – mes patys stiprėjame ir tobulėjame. Atleidimas turi būti jausmas, o ne tik žodis: „Atleidžiu“.


Neatleidę iš širdies, mes visada artimam asmeniui priminsime jo klaidas. Taip negalėsime žengti į priekį.

Teigiamos nuostatos

Jei iš anksto esi nusistatęs, kad jūsų santykiai nebus geri, tai ar ne bergždžia ti-kėtis priešingo rezultato? Neigiamos nuostatos mus sukausto. Labai svarbu nusiteikti teigiamai.


Įžeidimas


Nesutarimai kyla ir dėl to, kad mes greitai įsižeidžiame. Įžeidimas – tai užgauta savigarba. Išgirdę bent vieną kritikuojantį žodį, mes supykstame, įširstame, atsikertame.


Turime išmokti kontroliuoti save. Mes reaguojame ne tik į tai, kas sakoma, bet ir į tai, kaip sakoma. Jei pasijauti užgautas/a, tai liudija apie Tavo “silpnąsias vietas”.


Nuolankumas

Kas nori kontroliuoti savo pažeidžiamumą, turi būti nuolankus. Būti nuolankiam reiškia būti pasiruošusiam priimti kritiką. Kritikuojant būtina abipusė pagarba.

Meilė


Mes galime turėti puikiausius bendravimo įgūdžius, bet, jeigu trūks meilės, mūsų pastangos bus bevaisės. Meilė – tai raktas į artimojo širdį. Jei aš esu su žmogumi tam, kad iš jo vėliau gaučiau naudos, tai yra išskaičiavimas. Meilė neskaičiuoja. Ji duoda, nesitikėdama gauti. Ji gyvena, neklausdama, kas jai iš to. Meilė sujungia skirtingus polius – vyrą ir moterį.

Linkiu geriau pažinti vienas kitą ir neišsigąsti skirtumų, o tobulinti save ir savęs pažinimą.


Linkiu sėkmės, meilės ir kantrybės.


Visada Jūsų ir su Jumis



Rasa Kuodytė – Kazielienė.

Rašykite ir klauskite psichologės-konsultantės el. paštu kuodyte@centras.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai