Mano draugai žalojasi. Kaip jiems padėti?

KLAUSIMAS: Aš labai susirūpinau dėl savo draugų. Jie pradėjo save žaloti. Du mano draugai dažnai skustuvais persipjauna riešus. Kita draugė neseniai įsipjovė sau į kulkšnį.

Man tai tikrai kelia susirūpinimą, nors nemanau, kad jie bando nusižudyti. Ką man daryti?

ATSAKYMAS: Ar bandėte kalbėtis su draugais apie tai, kas jiems kelia rūpesčių? Pavyzdžiui, taip: „Kai ant tavo riešų matau pjovimo žymes man darosi neramu, kad kažkas tau iš tikrųjų neduoda ramybės. Esu tavo draugas ir noriu tau padėti“.Paskutiniuoju metu žalojimasis tapo vos ne mada, ypač po to, kai Princesė Diana ir keletas roko žvaigždžių prisipažino save žalojantys dėl streso. Tokiu metu, kai tatuiravimasis, auskarų vėrimas ir ženklų įsideginimas vis populiarėja, net ir psichologams sunku pasakyti, kada tai tampa jau rimto emocinio sutrikimo požymiu.

Paaugliai, sukeliantys sau skausmą, pjaustydamiesi ar badydamiesi, paprastai taip daro norėdami laikinai užmiršti psichologines problemas (pavyzdžiui, išsiskyrimą su vaikinu ar mergina).

Profesionalūs psichologai teigia, kad tai gali maskuoti rimtesnius nerimo, depresijos ir pykčio požymius. Jūsų draugams reikia žinoti, kad kiekvienas, pastebėjęs, kad jie žalojasi, be abejonės pagalvos, kad jiems yra iškilę kokių nors psichinių problemų. Tikriausiai jie tikisi ne tokio žmonių supratimo.

Atminkite, kad nesate atsakingas už draugų pasirinkimus, ir juos „gelbėti“ nėra jūsų pareiga. Tuo turėtų pasirūpinti suaugusieji. Geriausia ką galite padaryti – informuoti draugų tėvus ar globėjus.

Rašykite ir klauskite psichologės-konsultantės el. paštu kuodyte@centras.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis