JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Mano gyvenime verda pragaras. Bijau depresijos

KLAUSIMAS: Man 16 metų ir jaučiuosi lyg būčiau pragare. Negaliu prabūti nė dienos neverkusi. Anksčiau buvau pirmūnė, o dabar beveik visada susimaunu. Mano tėvai mane labai spaudžia siekti gerų rezultatų. Ką man daryti?
ATSAKYMAS: Panašu, kad jauti didžiulį stresą ir spaudimą. Kaip ir daugelis protingų pirmūnų, tikriausiai nori, patenkinti visų aplinkinių lūkesčius. Kai tu “perdegi”, tiesiog nustojant stengtis (dėl to suprastėja mokslų rezultatai, atsiranda emocinės problemos).


Daugelis ambicingų, atsakingas pareigas užimančių suaugusiųjų tik didins stresą! Stresas yra gyvenimo dalis ir jis gali būti teigiamas (suteikiantis energijos) arba neigiamas (kaip pati sakai, „jaučiuosi lyg pragare“).


Dabar pats laikas kurti strategiją susidoroti su stresu ir nerimu.

Kažkur tavo galvoje tikriausia sukasi tokios mintys, kaip: „aš turiu visada viską padaryti sėkmingai“, „būtų siaubinga susimauti“, „turiu visada patenkinti savo tėvų lūkesčius“, „nesu nieko verta tol, kol viskas nepadaryta teisingai“. Tokios mintys yra tikroji nerimo priežastis. Jos tiesiog neteisingos.

Šias tave menkinančias mintis pakeisk linksmesniu mąstymo būdu. Pavyzdžiui: „būtų puiku, jei man visada viskas pasisektų, bet nieko tokio, jei ne viskas bus gerai“, „nesėkmė – ne nusikaltimas – visi žmonės kartais klysta“, „nebūti idealiu nėra siaubinga“, „neprivalau tenkinti kitų žmonių lūkesčius“, „mano vertės negalima matuoti – bet kokiu atveju esu geras žmogus“.

Išmok pati save mėgti. Gerai jauskis dėl to, kas esi ir ką darai. Tikriausiai galėtum sudaryti gana ilgą savo teigiamų savybių sąrašą.

Apie savo jausmus pasikalbėk su šeima ir draugais. Nustebsi, kiek daug paramos jie tau suteiks. Be to, tikriausiai suprasi, kad jiems iš tikrųjų patinki tokia, kokia esi.

Rūpinkis savo sveikata. Gerai išsimiegok, gerai maitinkis, reguliariai sportuok ir nevartok narkotikų, alkoholio ar rūkalų, bandydama šiomis medžiagomis sumažinti stresą.


Jei jausi depresiją ar stiprų nerimą – kreipkis pagalbos į profesionalus. Paauglystė – puikus amžius pradėti kalbėtis su psichologu apie tai, kas tau neduoda ramybės. Taip išmoksi susidoroti su savo problemomis ir mokėsi tai visą gyvenimą.

Rašykite ir klauskite psichologės-konsultantės el. paštu kuodyte@centras.lt.

Mano išsaugoti straipsniai