JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Laisvas nuo tėvų, draugų, savo silpnybių

Jūs daug kalbate apie laisvę. Laisvę nuo tėvų, laisvę nuo mokyklos priespaudos, laisvę nešioti drabužius tokius, kokie jums patinka, laisvę išreikšti savo nuomonę ir nebūti pasmerktiems. Laisvė – tai žmogaus gebėjimas veikti ir galimybė būti pripažintam dėl savo veiklos.
Jaunuolis laisvai ir sąmoningai renkasi žalingus įpročius. Tai jo “laisvas” pasirinkimas. Jis žino žalingų įpročių įtaką sveikatai. Jis žino, kad tam nepritaria jo artimieji, tačiau jis turi teisę laisvai apsispręsti, ko jam reikia…

Po ilgų stebėjimų supratau, kad esminiai pasiekimai, kurie leidžia būti man ir kitam laisviems yra šie:

Kaukės mane dusino, jaučiausi dirbtinė. Priimk mane tokią, kokia aš esu


Kai bendraudami stengiamės neparodyti tikrų jausmų, mūsų bendravimas mus vargina ir mes jaučiamės tarsi išgręžti. Negalime užmegzti artimų santykių, nes nuolat apsimetinėjame.

Žaviuosi žmonėmis, kurie atvirai pasako, kad šiuo metu jie užimti, kad nori pabūti vieni ar yra tiesiog be nuotaikos. Atvirumas ir nuoširdumas, kurį dažnai pabrėžiu, mus suartina ir suteikia laisvės būti savimi.

Šeima kartais mūsų nesupranta. Šeimos nariai nepateisina artimojo jausmų, neigia jo norus, stilių… Pavyzdžiui, „Ir gerai, kad išsiskyrėte, nes ji man iš pat pradžių pasirodė nerimta“, „Na, nežliumbk, būk vyras“, „Aštuoni geras pažymys, ko Tu dabar čia pergyveni“ ir t.t.

Ką daryti, kad vaikas neužsivožtų kaukės, neapsimetinėtų, nebėgtų iš namų, nepasuktų blogais keliais? Leiskit vaikui tiesiog būti savimi, gerbkite jo mintis ir jausmus.

Kai žmogų palaiko, jis supranta laisvę kaip būdą tobulėti…

Priimk mane.

AŠ esu AŠ.

Nepeik manęs, nesmerk, nežemink.

Priimk mane tokį, koks esu.

Ne…nebūtina su manim sutikti, bet priimk mane, nes aš ESU.

Aš esu su savo trūkumais,

Aš taip pat klystu, bet tai ir esu AŠ.

Aš niekada nebūsiu tobulas.

Leisk man būti atviram,

Neversk manęs jausti, ko nejaučiu.

Priimk mane,

Kai skrajoju laimingas,

taip kaip Tave priėmiau aš, kai Tu sklandei iš laimės.

Nežemink manęs ir neversk nekęsti paties savęs.

AŠ esu AŠ,

Ir man patinka būti SAVIMI.

Kai suprantu save, galiu būti savimi


Kartais mes akimirksniu pajuntame simpatijas ar antipatijas kitiems žmonėms – tai natūralu.

Reikia tiksliai įvardinti savo pojūčius ir emocijas, tada bendravimas tampa paprastesnis ir nuoširdesnis. Kai jaučiu baimę, pasakau pašnekovui, kad man tiesiog šiek tiek baugoka kalbėti su juo, nes nelabai išmanau ką sakyti…

Kai įsiklausau į save ir nebijau atsiverti kitiems, jaučiu, kad sugebu susitelkti, geranoriškai priimu kitą asmenį. Pasitikiu savimi ir bandau kažko išmokti iš kitų.

Aš leidžiu atsiskleisti kitiems

Labai svarbu suprasti, kad kitas žmogus yra kitoks. Jis turi savo gyvenimą ir savo jausmus. Visi žmonės gali skirtingai vertinti situacijas, mano elgesį, mintis… Tačiau visų jų nuomonė man svarbi. Jie suteikia man minčių ir skatina tobulėti.


Aš nesiginu, aš nesmerkiu kitų žmonių nuomonių…

Jei Jūsų neįsiklauso tėvai, jie turi suprasti, kad vaikai galbūt ir jų, bet Jūs – tai ne jie…

Pagarba kitam asmeniui, jo kitokiai nuomonei suteikia daugiau laisvės reikšti savo jausmus. Gerbkite jaunuolių unikalumą, nes tik meilė, pagarba ir geranoriškumas išlaisvina juos.

Svarbu suprasti kitą asmenį

Kai aš stengiuosi suprasti kitą asmenį, atmesdama visus išankstinius vertinimus, kaupiu patirtį. Po kiekvienos konsultacijos jaučiu, kad praturtinu save, keičiuosi pati, tampu jautresnė kitiems.

Aš neišspręsiu kito žmogaus problemų, bet pripažinsiu jo baimes, keistas mintis, keistą gyvenimo būdą, nuotaikas. Būti suprastam labai svarbu. Jaunuoliai siekia supratimo. Kai jie bus suprasti, jie stengsis suprasti ir tėvus.

Pagarbiai bendrauti reikia su visais. Suteikime šiek tiek pagarbos kiekvienam žmogui vien todėl, kad jis yra žmogus. Keiskit požiūrį į jaunimą – pamatykite juose nuostabius žmones.

Būk palankus kitam

Palankumas kito jausmams, nuostatoms, įsitikinimams leidžia kitam asmeniui tiesiog būti savimi.

“Niekaip negaliu leisti, kad vaikas ant manęs pyktų!” Taip pasakytų tikriausiai ne viena mama. Tada pasipila kruša argumentų: „Aš jo mama“, „Jis privalo manęs klausyti“, „Jis privalo mane gerbti“.

Kaip dažnai mes susireikšminame, ar ne? Kaip dažnai patys nesąmoningai daug ką darome tik todėl, kad privalome, reikia, turime, bet atsakykite patys sau, ar Jūs to norite.

Gal ir Jūsų vaikas kažko nenorėjo, o Jūs jį vertėte tai daryti… Vaikas turi teisę dėl to pykti. Tikrai žinau, kad ne visi norai gali būti išpildomi. Yra taisyklės ir pareigos, bausmės. Jos turi būti aptartos, suderintos.

Mes visi norime būti savarankiški ir laisvi. Jeigu jausite palankumą savo vaikui, Jūs bendradarbiausite su juo, o ne bendrausite tarsi kareivinėse. Demokratija – tai sunkus menas. Bet jo verta mokytis.

Nesiekiu kitų keisti

Leidžiu žmonėms rinktis patiems, įsiklausyti į save, o ne į mane. Aš esu Aš. Tu esi Tu… Bet mes puolam patarinėti.

Žmogui kyla daug klausimų, bet tik jis pats turi rasti jėgų į juos atsakyti. Kai vaikas prašo patarimo, paklauskite, o ką jis pats apie tai mano?

Laisvas žmogus – tai žmogus, kuris eina savo keliu, nepaisant to, kad daugelis siekia jį priversti sekti iš paskos. Būkite laisvi.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis

Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės-konsultantės el. paštu kuodyte@centras.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai