JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Gyvenk savo gyvenimą, nebūk draugo šešėlis

„Pradėk nuo savęs“ – labai banali frazė, tačiau šiuo teiginiu pasakoma daug. Kai tau 15, 16 metų, tu stovi tarsi kryžkelėje. Reikia apsispręsti, ką veikti, ko siekti. Tai nėra taip paprasta, mes dažnai žvilgčiojame į kitus, kaip jie apsisprendžia, ką jie renkasi ir trepsime kupini nerimo vienoje vietoje.
Mūsų svarstymai ir nerimas reikalingi, jie mobilizuoja jėgas apsispręsti, tačiau svarstymai be sprendimų veikti tampa pinklėmis, iš kurių ne taip lengva išsinarplioti.

Žmogus gali tris dalykus – mąstyti, jausti ir elgtis. Mums svarbu pažvelgti ir pamatyti savo gyvenimą skaidresnį ir optimistiškesnį, mes svajojame, mes kuriame planus. Svarbu skatinti savyje optimizmą, naujas galimybes, pasitikėjimą ir bendradarbiavimą.


Pozityvus mąstymas itin populiarus šiuo metu. Kas tai ir kaip jo išmokti? Net Z. Freudas akcentavo, kad tikėjimas meile ir darbo galia padaro gyvenimą vertingesnį, prasmingesnį, o žmogų laimingesnį .


Ką daryti? Visada stenkis atsispirti norui patarinėti draugams. Geriau padėk kitiems asmenims būti savimi, patiems spręsti, kas jiems svarbu ir ko jie trokšta. Mus supantis pasaulis mums sukelia sumaištį. Paauglystėje mes dažnai pasiklystame ir nežinome, kuri nuomonė kitų, o kuri mūsų. Kartais neturėdami savo nuomonės pasiduodame kitų mintims.


Pats svarbiausias klausimas, į kurį turime atsakyti – „Kas aš esu?“. Tai ištisas procesas, vedantis mus prie savojo „aš“ pažinimo, gabumų pripažinimo ir atskleidimo procesas. Pozityvus mąstymas
padeda suvokti ir suvaldyti siautulingą paauglystės laikotarpį:

tarp mąstymo ir jausmo (t.y. mums lengviau kalbėti apie tai, ką manome, nei apie tai, ką jaučiame, o jausmų neįvardijimas sukelia daug keblumų. Reikia kalbėti apie tai, ką mes jaučiame, taip išvengsime daug nesusipratimų);

tarp „užsidegimo“ ir ilgalaikių planų (t.y. tu gali pasirinkti triukšmingus vakarėlius, alkoholį, rūkymą, tačiau nemąstydamas apie ateitį ir vaikydamasis „karštų“ malonumų atitolsi nuo mokslų, nors visai norėtum tapti teisininku. Kartais reikia kai ką paaukoti.);

tarp savo vidinio balso ir kitų nuomonės (jei tau nepatinka triukšmingi vakarėliai, neik į juos. Jei draugai vakarėlius tiesiog dievina, tegu ten lankosi be tavęs. Pomėgių neatitikimas nėra pykčių priežastis);

tarp taisyklių laužymo ir naujų taisyklių sukūrimo (tu turi teisę neigti tai, kuo netiki, ką tau bando įpiršti kiti. Galbūt tau labiau patinka protingi pokalbiai labiau nei manekenių figūros).


Būk unikalus, bet būti unikaliu nelengva. Lietuva nėra tolerantiška šalis, todėl čia būti išskirtiniu yra labai nelengva.

Kaip ugdyti ir stiprinti save? Kaip nepasiduoti kitų įtakai? Siūlau ramioje vietoje, skiriant šiek tiek laiko sau ir nuoširdžiai atsakyti į pateiktus klausimus.

1. Kaip aš dabar jaučiuosi?

2. Apie ką mąstau?

3. Kaip apibūdinčiau save?

4. Ką labiausiai vertinu?

5. Kaip įsivaizduoju savo ateitį?

6. Koks darbas man patinka?

7. Kaip mėgstu leisti laisvalaikį?


8. Kaip pasikeičiau paauglystės metu?

9. Kada labiausiai jaučiuosi savimi?

10. Kokius žmonės aš gerbiu?

11. Kuo esu panaši ir kuo skyriuosi nuo savo mamos ir tėčio?


12. Koks mano elgesys labiausiai nepatinka mano tėvams?

13. Kokių turiu silpnybių?

14. Kokios yra stipriosios mano asmenybės pusės?


15. Kuo galėčiau didžiuotis prieš savo mirtį?


Kartais mes taip skubame ir visai nenorėdami nugyvename kažkieno kito gyvenimą, bet ne savo. Tik prieš mirtį kartais suvokiama, kad reikėjo gyventi kitaip, tiesiog būti savimi, mylėti save, suprasti save.

Linkiu neprarasti ryžto ir visada surasti laiko sau. Kuo geriau pažįsti save, tuo mažiau jauti baimių. Pradėk gyventi nuo savęs!

Sėkmės, meilės ir kantrybės.


Visada Jūsų ir su Jumis


Rasa Kuodytė – Kazielienė

Mano išsaugoti straipsniai