Kada būsim tolerantiški gėjams?

Pamenate ketureilį apie žyduką ir kopėčias arba neseniai komentarų skiltyje skaitytą raginimą „žudyti pyd***s“? Lietuvoje tai nieko nestebina, todėl vos atšventę tarptautinę tolerancijos dieną, norėtųsi šiek tiek pakalbėti apie vieną iš, tautiečių nuomone, „nenormaliausių ir nesveikiausių“ gyvenimo reiškinių – homoseksualizmą.

Pradėjus toleruoti kitokio požiūrio, nuomonės ar tautybės asmenis, išloš visi. Kokia prasmė „varyti“ ant žmogaus, jei jis kažkuo skiriasi nuo tavęs? Baisiausia, kad jaunuoliai šaukia esantys tolerantiški ir pakantūs, o už nugaros planuoja patyčias iš kiek kitokio klasės draugo…

Meksikietiška „muilo opera“

Netolerancijos gėjams ir lesbietėms apraiškų Vakaruose beveik nebeliko, tačiau visai kitokia padėtis Rytų Europoje ir Trečiojo pasaulio šalyse. Svetainė teenwire.com pasakoja vieno homoseksualaus Meksikos paauglio istoriją. Požiūris į netradicinę seksualinę orientaciją saulėtoje Lotynų Amerikos valstybėje stebėtinai panašus į lietuviškąjį.

Visai neseniai 16 metis Migelis pabėgo iš savo namų Meksikoje į JAV. Paaugliškas maištas? Nevisai... Metų metus paauglys kentėjo klaikų fizinį bei psichologinį smurtą vien dėl to, kad yra homoseksualus. Dėl šios priežasties, vos surinkęs reikiamą sumą pinigų, nusipirko bilietą į Niujorką, kur gyveno jo dėdė. Migelis manė ten būsiantis saugus.

„Po to kai jaunuolis atvyko į Niujorką, jo tėvai paskambino dėdei ir pasakė, jog jų sūnus yra gėjus. Dėdė nedelsdamas išmetė sūnėną į gatvę“, - teigia Susan Hazeldean, tarnybos, padedančios homoseksualiam ir biseksualiam jaunimui, koordinatorė. Ji pridūrė: „Taip Migelis atsidūrė naujame mieste, svetimoje valstybėje, kurios kalbos visai nesuprato. Jis buvo vienui vienas.“

Per daug homofobijos

Daliai jaunuolių, dalyvavusių „Tolerantiško jaunimo asociacijos“ (TJA) veikloje taip pat teko išsikelti iš namų. Po atskleistos tiesos šeimoje susidarė pernelyg įtempta situacija.

Visgi po kelerių metų tėvai supranta ( kartais ir nesupranta), kad seksualinė orientacija yra genetiškai nulemta, ji nėra pasirenkama. Tėvai pradžioje būna pasimetę, išgyvena didelę sumaištį.

Kiekvienas gimdytojas savo vaikui nori suteikti kuo saugesnį gyvenimą. Buvimas seksualine mažuma lemia, kad vaikams bus sunkiau integruotis į visuomenę.

Dažnai jaunuoliai nelengvai išgyvena emocinį nerimą, jau nekalbant apie išvarymą iš namų ar „išbraukimą iš šeimos“. Šį skausmą labai sunku numalšinti. Kartais reikalinga ir specialistų pagalba.

Ar jie kenčia?

Kas labiausiai skaudina homoseksualų jaunuolį ar merginą? Trumpai – artimiausių žmonių homofobija. Jeigu šeimoje ir artimųjų rate jaučiamas palaikymas, homoseksualus asmuo jaučiasi emociškai saugesnis ir tvirtesnis. Jie lengviau adaptuojasi ir neišgyvena aplinkui vyraujančios homofobijos.

Homofobija tai neigiamas nusistatymas homo ir biseksualių žmonių atžvilgiu. Ji pasireiškia šių žmonių ignoravimu, melu ir įvairų mitų, susijusių su homoseksualumu, kūrimu. Dažnai dėl to gimsta stereotipinis požiūris kaip „turi atrodyti“ gėjus.

Labiausiai paplitę stereotipai

1. „Gėjiška” išvaizda

Kad ir ką bekalbėtų žmonės, neįmanoma nustatyti seksualinės orientacijos vien tik žvilgtelėjus į žmogų. Ne visi gėjai mėgsta madas, šokių muziką ar trokšta gyventi didmiesčiuose. Stereotipai apie aukštą balsą ir gležną išvaizdą taip pat sukurti filmų. Niekada nespręsk apie žmogaus orientaciją iš jo elgesio ar išvaizdos.

2.Gėjumi galima tapti

Mokslininkai tiksliai nėra nustatę kokios priežastys lemia žmogaus seksualumą. Kol kas ištirta tik tiek, kad seksualinė orientacija priklauso nuo biologinių faktorių ir, kad ji pradeda formuotis dar prieš gimimą. Tačiau būtina pažymėti, jog žmogaus seksualumas gyvenimo eigoje gali kisti.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad pradėjęs bendrauti su gėjais ar užsiiminėt stereotipine „gėjiška“ veikla pats tapsi tokiu kaip jie. Seksualinės orientacijos negalima pasirinkti taip pat, kaip ir tėvų. Tai asmeninės tapatybės dalelė, kuri turi būti gerbiama.

3. Gėjai yra iškrypėliai

Vienas pavojingiausių mitų. Vis dėl to faktai rodo, kad dauguma pedofilų yra tradicinės orientacijos. Vaikų tvirkinimas – labai sunkus nusikaltimas, tačiau su prievartautojo seksualumu tai neturi nieko bendro.

Be to, gėjai „neverbuoja“. Jei esi heteroseksualus, gėjai tavęs nesistengs suvilioti seksu su jais.

4. Gėjai pamišę dėl sekso ir vengia įsipareigojimų

Dar vienas stereotipas. Homoseksualai dažnai vaizduojami kaip vakarėlių liūtai, turintys daug sekso partnerių ir nepakenčiantys monogamijos.

Bet kaip ir tarp heteroseksualų, tarp gėjų pasitaiko įvairiausio plauko asmenybių. Vieni dievina maratonus po naktinius klubus, kiti teikia pirmenybę ramesniam laisvalaikio leidimui.

5. AIDS – gėjų liga

Deja, bet AIDS vienodas galimybes susirgti turi tiek gėjai, tiek ne. Visi, nenaudojantys apsauginių priemonių lytinio akto metu ar vartojantys bendrą švirkštą dozei susileisti, rizikuoja užsikrėsti šia baisia liga, nepriklausomai nuo savo lytinės orientacijos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis