Kaip išsiugdyti valią?

KLAUSIMAS: ar įmanoma išsiugdyti valią? Kaip tapti stipriu, ten kur siaučia jausmai ir emocijos? Kaip išlikti ramiu ir valdyti padėtį?

ATSAKYMAS: žinoma, kad valią išsiugdyti įmanoma. Tik tam reikia mažo trupinėlio tos pačios valios, kad galėtumėte pradėti darbą su savimi.

Užsimeni apie jausmus ir emocijas, kurie tau, ko gero, pakiša koją. Neturėtumei savęs dėl to graužti. Visiems, netgi patiems šauniausiems vaikinams, tenka atskleisti savo jautrumą ir švelnius jausmus.

Vyras, kuris kartais nubraukia ašarą ar kuris kartais sako meilius žodžius, visos merginos tą žino, - yra žymiai vyriškesnis vyras už tą, kuris nedrįsta pripažinti savo silpnumo akimirkų. Nes jis drąsus pabūti silpnas, o tam reikia dvigubos drąsos.

Visas tas „kietas elgesys“ – tik apsimetimas ir kaukė, kad kas nepagalvotų, kad įsimylėjai, kad susirūpinai, kad gal kas nepasisekė. Kiekvienam būna sunkių akimirkų ir tada valia susilpnėja.

Taigi, kaip ją ugdyti? Jeigu žinai, kad gali prarasti savitvardą, iš anksto numatyk, ką reikia daryti, kai susijaudinsi ir ruošies iškrėsti kvailystę, pamatęs patinkančią panelę ar norėdamas pasipuikuoti prieš draugus.

Pavyzdžiui, pasakyk, kad turi nueiti į tualetą, į kioską, į garažą. Pakeliui ten ir atgal turėsi laiko susitvardyti. Jeigu nori išleisti mažiau pinigų, kai savaitės kišenpinigiai drasko kišenę, išeidamas iš namų sąmoningai pasiimk mažiau pinigų, negu turi. Jeigu piktnaudžiauji saldumynais, užėjęs į parduotuvę pasakyk sau : „nusipirk mažytį šokoladuką” ir neprisikrauk traškučių ar keturių rūšių riebaus pyrago.

Jeigu nori ką nors naujo išmokti, tai užduok sau užduočių mažais kiekiais, pavyzdžiui „šiandien perskaitysiu pusę puslapio teksto anglų kalba ir išversiu naujus žodžius”, arba šiandien pasportuosiu 20 min. ir rytoj – 20. O po savaites po 30 min.

Nieko baisaus, jeigu labai nori parašyti ar paskambinti merginai, kuri tau patinka. Tai nėra bevališkumas, tai – noras bendrauti su žmogumi, kuris tau patinka. Valios ugdymui pakaks, kad skirsi sau limitą – parašyti jai X žinučių ir paskutinėje pasakysite jai - iki rytojaus.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis