Seksualinis priekabiavimas mokyklose

Šešiolikmetė mergaitė iš Kornvalio buvo nuolat vadinama kek*e, nes turėjo didelę krūtinę, galiausiai ji susimažino krūtis vildamasi, kad tada priekabiavimas liausis. Keturiolikmetė mergaitė mėnesius kentė pravardžiavimus kek*e ir mąstė apie savižudybę, vieną dieną apie trisdešimt paauglių ją apspito, nusmaukė palaidinukę ir apnuogino krūtis.

Ji buvo taip sumušta, kad ligoninėje praleido tris dienas. Šešiolikmetis buvo teisiamas dėl seksualinės prievartos prieš keturiolikmetę, o dar vienas – už tai, kad filmavo nusikaltimą ir platino mobiliuoju telefonu.

Ir tai tik keli seksualinio priekabiavimo atvejai, apie kuriuos teko išgirsti per pastaruosius kelerius metus pasaulio spaudoje.

Seksualiniu priekabiavimu galima apibūdinti įvairų elgesį, nuo seksualinio pobūdžio komentarų apie žmogaus išvaizdą, nuo įžeidžiamo vadinimo („kek*ė“) iki gandų skleidimo apie asmens seksualinį elgesį. Seksualinė prievarta yra ir smurtas, emocinis ir fizinis prievartavimas.

Mokyklose dedasi tokie dalykai, kokių niekad nebūtų nutikę darbovietėse, - sako Maria Banos Smith iš organizacijos „Womankind Worldwide“. - Vis dėlto mokyklos yra viešos įstaigos ir vaikai neturi pasirinkimo, ar eiti į mokyklą, ar ne“.

Kaip ir bet koks priekabiavimas, tai gali sugriauti aukos gyvenimą, bet seksualinis atspalvis reiškia dar ir tai, kad apie jį kur kas sunkiau kalbėti nei apie paprastą priekabiavimą.

Septyniolikmetė Sarah vidurinėje mokykloje kentė grupės berniukų priekabiavimą. „Mane vadino „kek*e,“ – taip dažniausiai berniukai vadina mergaites, - pasakoja ji. – Buvau drovi ir dėvėjau uždarus drabužius, o berniukai visuomet ragino nusivilkti megztinį ar apsivilkti sijoną, kad jie galėtų matyti mano kojas.

Jie pasigaudavo mane koridoriuje – man buvo šlykštu, bet nieko negalėjau padaryti. Tik sustingdavau, kol jie pasišalindavo. Jie liesdavo ir kitas mergaites“. Mergaitės pasiskundė mokytojai ir berniukai buvo nubausti, bet tai jų nesustabdė.

Kaip tai atsiliepė Sarah? „Jaučiausi kalta ir sutrikusi“, – sako ji. - Tai mane pakeitė – nebenoriu eiti į mokyklą“.

Kodėl jie šitaip elgiasi?

„Berniukai nežino, kaip kalbėti su mergaitėmis, - pasakė šešiolikmetis Jamesas Wilcockas. - Jie mėgina joms padaryti įspūdį arba nori pasirodyti „kietesni“ draugų akyse. Manau, tai privers berniukus suprasti, kad jie neturi daryti to, ką daro jų draugai“.

Amerikoje, kur į seksualinį priekabiavimą mokyklose žiūrima itin atsakingai, Amerikos universitetų moterų asociacijos tyrimas parodė, kad keturi iš penkių mergaičių ar berniukų (tai veikia ir berniukus, ypač tuos, kurie yra ar apie kuriuos manoma, kad yra gėjai) vienaip ar kitaip kentė seksualinį priekabiavimą.

Seksualinio priekabiavimo mokyklose pasekmės gali būti kur kas sunkesnės nei nuolatinis diskomfortas. „Mokyklos tokiais atvejais tampa parengiamąja erdve prievartai namie ir seksualiniam priekabiavimui viešumoje“, - sako mokslininkė Nan Stein, daug metų tyrinėjusi seksualinį priekabiavimą JAV mokyklose.

„Tai baugina, nes jei leisime tam patekti į viešumą, toks elgesys toliau plėsis. Iš seksualinio priekabiavimo neišaugama, priešingai, į jį įaugama“. Stein manymu, bent jau JAV mokyklose seksualinio priekabiavimo atvejų daugėja: „Jis tampa žiauresnis ir nutinka esant vis jaunesnio amžiaus.“

Seksualinio priekabiavimo atvejų daugėja ir Didžiojoje Britanijoje. Dvidešimt dvejų metų Gemma Lang, pati buvusi priekabiavimo auka mokykloje, dabar vadovauja paramos grupei. Ji sako, kad vis daugiau girdi apie seksualinį priekabiavimą.„Mergaitės man pasakoja, kad berniukai kiša rankas joms po sijonais, - sako ji. - Jie nešvankiai kalba, skleidžia gandus apie jas, neva jos pasileidusios. To nebuvo, kai pati mokiausi mokykloje, tai priekabiavimas, kuris man naujas“.

Mokytojas Alexas Breweris dėstė didžiulėje bendrojo lavinimo mokykloje Londone ir daug kartų buvo priekabiavimo liudininkas. „Galima tai pamatyti tarp dvylikos-keturiolikos metų berniukų. Priekabiavimas – lyg jų vyriškumo patikrinimas, bet jis paprastai nukreiptas prieš pažeidžiamas mergaites. Prieš mergaites jie čiumpa sau už tarpkojo. Atmosfera labai slegianti. Mačiau, kaip berniukai kompiuterių klasėse žiūri pornografiją iš interneto“.

Kaip tai paveikia mergaites? „Manau, tai paveikia visus vaikus, - sako Breweris. - Norėdamos apsiginti, mergaitės ima elgtis pagal seksualinius stereotipus. Taip pat toks elgesys priverčia mergaites užsisklęsti klasėje. Jos nebeatsakinėja į klausimus arba nebekalba klasėje, jei patiria berniukų priekabiavimą“.Seksualinis priekabivimas tavo mokykloje. Kaip turėtum elgtis?

“Lietuvoje taip pat paplitęs priekabiavimas. Dažniausia priekabiavimo forma yra patyčios. Daugelis merginų lytinio brendimo metu jaučiasi ir taip pasimetusios, o patyčios ir seksualinis priekabiavimas dar labiau pablogina jų emocinę būklę. Kaip žvlegti į šią problemą?

Pirma, tikslingiausia būtų ginti savo teises, priešintis priekabiavimui. Antra, ieškoti suaugusiųjų (t.y. tėvų, mokytojų ir kt.) pagalbos. Trečia, manau, kad visų pirma merginos turi vieningai ir komandiškai ginti viena kitą nuo patyčių ir seksualinio priekabiavimo.

Ši priemonė pati efektyviausia. Bendraamžių atkirtis bendraamžiams yra pats skaudžiausias. Tuo metu bent jau žinai, kad niekas neprimes Tau kaltės už tai, kad pasiskundei.

Merginoms linkiu vienybės ir stiprybės ginant savo teises. Seksualinis priekabiavimas itin pažeidžia bręstančios mergaitės savivertę, pasitikėjimą savimi. Nesijauskite bejėgės, kovokite su tuo, kas Jus žemina ir niekina,” – pasakojo konsultantė Rasa Kuodytė – Kazielienė.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis