JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Neturiu draugų, visi šaiposi…

KLAUSIMAS: Man labai reikia pagalbos, nesugalvojau kur daugiau kreiptis. Man 18 metų, bet esu labai nedrąsus ir sunkiai bendrauju. Dėl to, kad visą savo vaikystę ir paauglystę praleidau namuose vienas.
Aš bijau, kad jei ką pasakysiu žmonėms, jie sureaguos nedraugiškai, mane sukritikuos, gal pasišaipys, o labiausiai bijau, kad mane paprasčiausiai ignoruos.

Visai neturiu gerų draugų, neturiu į ką atsiremti, kai sunku. Mokykloje mane dažnai ignoruoja, nesupranta. Susidaro įspūdis, kad nieko nepasakau, o tik nusišneku. Po mokyklos beveik su niekuo nesusitinku, visada būnu vienas. Man labai reikia patarimo…

ATSAKYMAS: tu esi žmogus, kuris truputį skiriasi iš kitų savęs nuvertinimu ir maža savigarba. Bet ne todėl, kad tu neįdomus ar nėra už ką tavęs gerbti. Tu nežinai, ką daryti, kad save geriau vertintumei ir kad tave pastebėtų kiti.

Nuo minčių, kad esi ignoruojamas, kad tavęs nesupras arba paliks, gyvenimas tampa tikrai labai liūdnas. Manau, kad esi normalus, tačiau besikankinantis ir paskendęs abejonėse. Gali būti, kad dėl to, jog daug laiko praleisdavai vienas namuose, dabar tau reikia žymiai daugiau pastangų, kad išdrįstum nesusigūžęs pasakyti, ką galvoji.

Nebūtinai tau pakenkė vienatvė. Jeigu ieškai draugų ir tau nelabai sekasi, nenusimink. Tai, kad ką nors moki atlikti gerai arba savitai, jau yra pliusas.

Gal tu geras informatikas, o gal gerai plauki, gal tu augini kaktusus arba žuveles, gal moki pašvilpauti melodijas, kai niekas negirdi, gal skaitai filosofines knygas, gal padedi mamai ar esi žvejys? Kažkur yra tavo stiprioji pusė!

Iš tavo laiško supratau, kad tikrai turiningai ir įdomiai reiški savo mintis. Kai sakai, kad tavęs nesupranta, tai atsakyk sau, kada konkrečiai jie tavęs nesuprato ir ko nesuprato? Kai sakai: “šiandien nykus rytas”, kiek žmonių to nesupranta? Klasės draugai gali būti nedraugiški, aš tai žinau…

Pabandyk kažkuo užsiimti po pamokų: išnešiok laikraščius, pasisiūlyk pataisyti kaimynų berniukui roges, prisijunk prie skautų, šaulių ar ateitininkų, įsidarbink kroviku. Nesistenk tapti tokiu kaip kiti: plepiu, linksmuoliu ar išsišokėliu. Tik daryk ką nors, nesėdėk rankas sudėjęs.

Tu galit būti tylus ir mažakalbis, tai nėra joks trūkumas, bet tau reikia aktyvaus dalyvavimo, tada susirasi savo žmonių ratą, atitinkantį tavo interesus, pomėgius ir idėjas.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai