JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Ar tinkamai vertini savo gebėjimus? (+Testas)

Ar tinkamai vertini save? Ar adekvačiai supranti realybę? Ar myli ne per stipriai? Gal viską idealizuoji? Gal reikalauji iš aplinkinių ar savęs nerealių dalykų? Šiame straipsnyje aptarsiu tinkamo savęs ir kitų vertinimo svarbą bei pateiksiu testą, kuriuo bus galima nusistatyti, kaip vertini save ir ką tai reiškia.
„Tu“ – tai tavo savimonė, savastis, tai asmenybės savybė, gebėjimas save vertinanti ir suvokti save iš šalies. Pasak J. Reikovskio, suprasti save kaip „aš“ – tai pažinti save, įvertinti savo realųjį, idealųjį ir privatųjį „aš“.


„Realusis aš“ nurodo asmenybės padėtį visuomenėje, jo sugebėjimus ir realias galimybes tuos sugebėjimus realizuoti. Asmeninės galimybės gali būti pervertintos arba neįvertintos, susidūrus su realiomis situacijomis.

Vertindami save mes renkame informaciją apie savo norus, galimybes, kolekcionuojame kitų pasisakymus apie mus. Mes vertiname save pagal tai, kaip apie mus pasisako kiti, mes lyginame save su žmonėmis, kurie mus supa. Gal jie gražesni, gal protingesni, gal geriau išmano istoriją, gal laisviau bendrauja.

Pagal tai, kaip mes vertiname save, taip modeliuojame elgesį su kitais asmenimis. Mūsų savivertė labai svarbus asmenybės elementas, kurį reikia puoselėti, norint, kad kiti mus mėgtų ir jaustųsi gerai, būdami šalia.

Pavyzdžiui, jaunuolis ar mergina, kuriam/-iai trūksta dėmesio, meilės, švelnumo ir pasitikėjimo savimi, gali itin varžyti savo mylimą asmenį. Nepatenkinti vidiniai troškimai skatins iš kito reikalauti neadekvačios, t.y. besąlygiškos meilės. Meilės, kuri būtų tiesiog pasiaukojimas tik jam ar tik jai… Kodėl taip įvyksta?

Tai įvyksta dėl „idealiojo aš“. „Idealusis aš“ – tai savo savybių rinkinys, praeities potyrių ir ateities vizijų lydinys. Asmuo, kuris patyrė sunkių išgyvenimų, (pvz., vaikiną atstūmė mylima mergina) visuomet jaus baimę, kad tai gali pasikartoti.

Jeigu realybę vertinsi tinkamai, niekada nesiesi ateities su praeities skausmu, o žiūrėsi į ateitį atviromis akimis ir širdimi. Nesėkmė neturėtų būti siejama su kalte. Niekas nekaltas, kad santykiai iširo, nei asmuo, kuris jaučiasi nuskriaustas, nei tas, kuris iniciavo skyrybas.

Viskas turėtų būti suprantama labai paprastai – „yra kaip yra“, „nutiko, kas ir turėjo nutikti.“. Įgyta patirtis priimama kaip unikali ir nepakartojama pamoka.


„Idealusis aš“ turi kūrybinę galią ir visuomet tikisi sėkmės. Tačiau nors tai ir subjektyvu, tačiau nereikia pamiršti adekvatumo, t.y. nešokti aukščiau savo bambos arba neužleisti savyje vietos bejėgiškumui (neprisiklijuoti sau nevykėlio etiketės).

Kaip tu vertini aplinkybes, save bei kitus žmones? Dabar siūlau atlikti testą (iš Juozo Kasiulio, Violetos Barvydienės knygos „Vadovavimo psichologija“).

Kas aš šiame pasaulyje?

Ėmėtės įdomaus, tačiau labai sudėtingo ir atsakingo darbo, kuriam būtinas labai didelis susikaupimas, dėmesys, atidumas bei atsakomybė. Būkite kritiški, tačiau spręskite blaiviai, vertinkite objektyviai. Atminkite, kad kiekvienas esate vienintelė asmenybė, tik vienas iš milijardų Žemėje – kito tokio nėra ir negali būti. Tada neteiskite savęs per griežtai. Stenkitės būti kuo objektyvesni.


Būtinai atidžiai perskaitykite „Testo turinį“, kruopščiai laikykitės jos nurodymų. Veikite neskubėdami, bet ir nesvarstykite per ilgai: neieškokite „patogių“, „tinkamų“ variantų. Nėra nei gerų, nei blogų atsakymų. Tu turi būti sąžiningas, ir pirmiausia – sau.

Testo turinys


Paėmę testą, rašiklį, perskaitykite 10 žemiau pateiktų savybių ir nubrėžkite vienodo ilgio linijas prie kiekvieno jų (tai parašyti ir nubrėžti galima bet kurio formato popieriaus lapelyje).


Dabar susikaupkite ir įsivaizduokite, kad ant kiekvienos iš šių linijų Jūs sutelkėte visus Žemės žmones. Jie labai skirtingi: sveiki ir ligoniai, drovūs ir drąsūs, protingi ir kvaili, žodžiu, pasižymintys įvairiausiomis ypatybėmis.

Mūsų piešinyje išvardyta 10 svarbiausių bruožų, sudarančių asmenybės profilį. Kiekvienos linijos kairėje žymimi patys prasčiausi konkretaus bruožo įvertinimai, o dešinėje – patys aukščiausi.

Pvz., pirmoje linijoje, reiškiančioje brangiausią žmogaus savybę – jo sveikatą, kairiajam poliusui priskiriami ligočiausi žmonės, o dešiniajam – patys sveikiausi.

Prašome įvertinti savo sveikatą šioje tiesėje, pažymėkit ją kryželiu (x). Antroje linijoje tokiu pat būdu pažymėkite savo protą ir t.t.

1. Sveikata __________________________________________________


2. Protas __________________________________________________


3. Gerumas __________________________________________________

4. Sąžiningumas __________________________________________________

5. Komunikabilumas __________________________________________________

6. Principingumas __________________________________________________

7. Nuoširdumas __________________________________________________

8. Drąsumas __________________________________________________

9. Patrauklumas __________________________________________________


10. Laimė __________________________________________________

Testo rezultatų įvertinimas

Baigę savo asmenybės vertinimą pagal kiekvieną iš 10 – ies savybių (palyginus su visa žmonija), sujunkite kryželius nuosekliai tiesiomis linijomis. Gausite savo paties asmenybės grafiką. Grafiką galima įvertinti balais.

Kiekvieną liniją padalykite į šešias lygias dalis. Gautas atkarpas pažymėkite nuo 1 iki 7, pvz., patys ligočiausi – 1 balas, patys sveikiausi – 7 balai.

Savo vertinimus išreikškite 0,5 balo tikslumu. Susumuokite rezultatus.

Adekvačiai ir tinkamai, realistiškai vertini save, jei surinkai nuo 35 iki 45 balų;

Tu linkęs perdėti, jei surinkai nuo 46 iki 59 balų;

Tu esi nepakankamai save įvertini, kai rezultatas nuo 34 iki 21 balo;

Labai gerai apie save galvoji. Tai gali sukelti sunkumų bendraujant su žmonėmis, jei surinkai nuo 60 iki 70 balų.

Labai save nuvertini, jei surinkai nuo 10 iki 20 balų.

Psichologiškai sveikų žmonių grafikai visada būna pasislinkę į dešinę nuo tiesės vidurio, tai yra pastebimas polinkis geriau vertinti savo asmenybę. Tai laikoma natūraliu ir tinkamu dalyku.

Per gerai save vertinančiam asmeniui būdingas idealizuotas požiūris į save. Jis per gerai vertina savo sugebėjimus, mąstymą, gabumus, pernelyg susireikšmina.

Toks asmuo dažnai ignoruoja savo nesėkmes, kad išlaikytų savivertę, puikią nuomonę apie savo poelgius.

Kiekvieną nesėkmę toks asmuo priima kaip kieno nors pinkles, pavydą, intrigas prieš jį. Geriausiu atveju jis sako: „Taip susiklostė aplinkybės…“. Jis nepripažįsta savo klaidų, tingėjimo, neišmanymo, netikusio elgesio, nesugebėjimo…

Per menkas savęs vertinimas sukelia nepasitikėjimą savimi, drovumą, rizikos vengimą, savo sugebėjimų bei galimybių nuvertinimą, net nevisavertiškumo jausmą.

Tokie žmonės nekelia sau didesnių, sudėtingesnių tikslų, nesiima keblių užduočių, o pasitenkina kasdienybe, pasiduoda atsitiktinumams, jie pernelyg savikritiški.

Linkiu pažinti save ir įgyti išminties.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.


Visada Jūsų ir su Jumis

Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai