Ar pažįsti savo draugus? (+Testas)

Paauglystėje ypač svarbūs tave supantys žmonės. Draugai tampa tavo gyvenimu. Kartais atrodo, kad tik draugais ir gali pasitikėti. Draugai tave įžeidžia ir įskaudina, tačiau be jų jautiesi nieko vertas/-a…

Draugystės pagrindas - geras vienas kito pažinimas, atvirumas, saugumas ir itin glaudus, artimas bendravimas.

Kai draugui skauda, man irgi skauda. Aš nuoširdžiai dėl jo jaudinuosi. Draugo užuojauta ir draugo didžiavimąsis mumis yra mums žymiai svarbesnis nei kitų žmonių užuojauta ir pagyrimai. Kodėl taip yra?

Draugais tampama ne per akimirką. Draugystės mezgimasis yra ilgas procesas. Mes kuriame pasitikėjimą vienas kitu. Ne paslaptis - kartais mūsų pastangos nueina šuniui ant uodegos, kartais žmogus, kurį mes norime matyti savo draugu, nė nemėgina mūsų „prisileisti“…

Draugas ar pažįstamas?

Draugai yra atviri ir jie tau nepataikauja, pasako tiesą. Nesistengia tavęs apgauti, nesigviešia iš tavęs naudos. Pažįstami elgiasi kur kas kitaip. Su jais galime smagiai leisti laiką, kartais susitikti ir pabendrauti. Tačiau daug vilčių dėti į pažįstamus neverta…

Kai mergina ar vaikinas pasako, kad turi septyniasdešimt draugų, tuomet jau galima įtarti, kad asmuo sunkiai skiria draugus ir pažįstamus. Daug draugų norintys turėti asmenys būna patiklūs, siekia prisirišti prie kitų ir dažniausiai yra nuviliami… Jie vadina draugais žmones, kuriems nė motais draugystė…

Viena mergina susipažino su šaunia panele vakarėlio metu ir išklojo jai visą savo gyvenimo istoriją. Mergina, kuri sužinojo istoriją, buvo nesupančiota draugystės ir atsakomybės, ir… viską išpasakojo savo kompanijai. Pasklido gandai ir „pletkai“ apie atsivėrusią merginą. Išsipasakojusi mergina tapo patyčių objektu. Kodėl? Ji pasitikėjo žmonėmis ir norėjo susirasti šaunią kompaniją. Tai ne nuodėmė…

Mergina nuoširdžiai pasitikėjo pirmą kartą matomu žmogumi ir buvo nuvilta. Negalėdama iškęsti savo beviltiškumo perėjo mokytis į kitą mokyklą, nes nebegalėjo pakęsti visų spoksančių žvilgsnių ir šnabždesių už nugarų…

Jaunas žmogus siekia pripažinimo, dėmesio, supratimo, todėl dažnai pakliūna į vienokius ar kitokius savojo atvirumo ir nuoširdumo spąstus. Noras būti mėgstamu neretai pakiša koją… Kartais galime net apnuoginti savo sielą, kad tik ji būtų kam nors įdomi.

Draugai ir pažįstami skiriasi. Pirmiausia tuo, kad pažįstamiems jaučiame mažiau atsakomybės, galime elgtis pagal situaciją, galime vengti nemalonumų. Su draugais viskas kitaip. Draugo nesėkmė tampa mūsų nesėkme, o mūsų nesėkmės rūpi draugams. Jie stengiasi padėti, jie supranta ir nereikalauja iš mūsų per daug. Jie būna šalia, kai mums to reikia, tačiau mes neverčiame jų šokti pagal mūsų dūdelę…

Draugas yra vertingiausias turtas, bet tam, kad žmogų galėtum pavadinti draugu, turi nemažai iškęsti… Draugystę grūdina išbandymai.

Kiek reikia turėti draugų?

Šis klausimas unikalus. Į jį galiu atsakyti labai trumpai – turėk draugų tiek, kad visi būtų tikri draugai.

Kad visiems rastum pakankamai laiko, kad neatitoltumėte vienas nuo kito. Draugystėje svarbūs emociniai ryšiai, laikas praleistas drauge. Abejoju, kad galima su daugeliu palaikyti itin asmeniškus santykius…

Pagalvokite patys, ar įmanoma skirti pakankamai laiko dvidešimčiai žmonių, nuolat jiems paskambinti, pasiteirauti, kaip sekasi, retkarčiais susitikti, atvirai ir iš širdies bendrauti, įsijausti į jų išgyvenimus.

Nepykite, bet aš neįsivaizduoju. Toks žmogus atrodo itin nestabiliai ir kartais pradeda suktis tik kitų žmonių – vadinamų draugų – gyvenimuose, pamiršdamas savąjį.

Paauglystėje mes ieškome savęs, taigi ir mūsų draugai keičiasi, keičiamės ir mes. Pamenu, kad seniau draugavau su vienais žmonėmis, o dabar - jau su visiškai kitais ir kitokiais. Aišku, vienas ar du asmenys lydi mano gyvenimą nuo pat mažens. Tačiau... atstumai, kasdienybė mus netikėtai išskiria. Kartais palengva tiesiog nutolstame viens nuo kito.

Linkiu Jums ištikimų draugų, nes ištikimybė draugystėje itin svarbi. Kuo geriau pažinsi savo draugą, tuo labiau juo galėsi pasitikėti. Draugystė – ilgalaikis santykis, tad neskubėkite lieti savo širdies nepažįstamiems žmonėms.

Siūlau atlikti trumpą testą apie tai, ar pažįstate kitus žmones. Jau kelis kartus pastebėjau, kad komentaruose diskutuojate apie testų teisingumą. Galiu patvirtinti, kad jūs geriausiai pažįstate save, o testai - tiesiog priemonė patvirtinti, kad tikrai taip yra.

Testas: ar pažįsti žmones?

Labai svarbu pažinti ir teisingai įvertinti aplinkinius žmones. Taip mes galime apsaugoti save nuo įskaudinimo. Ar tu tai sugebi? Pasirink vieną priimtiniausią atsakymą.

1. Žmogus, kurį matai pirmą kartą, stengiasi tau patikti, be paliovos žarsto sąmojus, juokauja. Kas už to slypi?

a) pasitenkinimas gyvenimu (1);
b) noras sudaryti įspūdį apie save (4);
c) nepasitenkinimas ir pastangos tai paslėpti (2).

2. Tavo manymu, pora, kuri tvirtina, kad niekada gyvenime nesibarė, yra:

a) neatviri (4);
b) labai laimingi (2);
c) abejingi vienas kitam (1).

3. Kokios aplinkybės padeda geriau pažinti žmogų?

a) bendras darbas (2);
b) bendri susitikimai, linksmai praleistas laikas (1);
c) kai yra proga įsitikinti, kad sugeba įveikti sudėtingas situacijas (4).

4. Žmogus, paliekantis daug arbatpinigių:

a) nori būti pranašesnis už kitus (4);
b) yra simpatiškas (1);
c) nori, kad jį pripažintų, įvertintų (2).

5. Žmogus, tvirtinantis, kad viskas vyksta taip, kaip jis buvo iš anksto numatęs, yra:

a) tvirto charakterio (1);
b) taupiai eikvoja savo jėgas (2);
c) yra nepasitikintis savimi (4).

6. Labai turtingas žmogus, perkantis vien pigius drabužius, yra:

a) šykštus (1);
b) taupus (4);
c) kuklus (2).

7. Žmogus, nuleidžia akis, kai yra stebimas, įkyriai apžiūrinėjamas, yra:

a) nepasitinkintis savimi (1);
b) nedrąsus (4);
c) išsiblaškęs (2).

8. Ką rodo žema kakta?

a) kvailumą (1);
b) nieko ypatingo (4).

9. Apkūnūs žmonės:

a) simpatiškesni už kitus (2);
b) ne tokie simpatiški kaip kiti (1);
c) tokie pat kaip ir visi (4).

10. Žmonės, kurie retai kada pirmieji pradeda pokalbį, yra:

a) išpuikę (1);
b) nedrąsūs (4);
c) uždari (2).

11. Gerų manierų žmonės yra:

a) mandagesni už kitus (2);
b) ne visada mandagesnis už kitus (4);
c) ne tokie mandagūs kaip kiti (1).

12. Nervingi rankų judesiai rodo:

a) nesąžiningumą (1);
b) vidinę įtampą (4);
c) pervargimą (2).

Susumuokite visus taškus, kurie nurodyti skliausteliuose, ir skaitykite atsakymus.

Atsakymai:

Iki 20 taškų. Esi pernelyg patiklus/-i. Stenkis būti įžvalgesnis/-ė. Labiau viską apmąstyk, atidžiau įvertink aplinkybes ir tik po to spręsk, kokie yra žmonės. Nepasikliauk pirmu įspūdžiu.

20 – 30 taškų. Reikšdamas/-a nuomonę apie ką nors iš aplinkinių, nesi visai tikras/-a, kad neklysti. Taip neišvengi klaidų. Pasistenk išsiaiškinti savo ir kitų poelgių motyvus, atidžiai išnagrinėk situaciją. Tai padės tiksliau suprasti bei įvertinti vieną ar kitą atvejį.

31 – 40 taškų. Teisingai vertini žmones, jų poelgius, todėl neturi nereikalingų rūpesčių. Norintys įpiršti tau savo nuomonę, turi labai pasistengti. Gebi teisingai vertinti žmonių elgesį. O jeigu vertindamas/-a kitus suklysti, visada randi būdą, kaip ištaisyti klaidą.

Linkiu gerų draugų ir būti gerais draugais.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis