JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Ji nusigėrė iki komos

KLAUSIMAS: susidūriau su tokia nemalonia situacija. Per vieną vakarėlį prieš pora dienų viena mano draugė labai nusigėrė. Ją ištiko koma (tikra koma, net simptomus pažinome).
Su draugu šiaip ne taip mes ją atgaivinome, nes abu išmanome biologiją. Jau nebe pirmas kartas, kai ji šitaip nusigeria. Nelabai žinau, kas gali būti toliau. Ji arba negeria, arba nejaučia saiko… Tokie išgėrimai nėra dažni, retai jai taip „pasiseka” bet vis tik, taip jau nebegerai…

Kita bėda: kol mes ją prižiūrėjome, komoje ją pamatė jos draugė. Kadangi mūsų princesė „smigdama“ krito, o veido nuvalyti dar nebuvome spėję, tai jos draugei pasirodė, kad ji kraujuoja.


Jau antra diena – ji „žiauriame“ šoke. Pradeda verkti iš niekur nieko. Bent man sako, kad tai dėl mano „pacientės”, kad viskas praeis, bet man jau baugu… Gal galite ką nors patarti?

ATSAKYMAS: visų pirma galiu pasakyti, kad man padarė įspūdį jūsų rimtas, tolerantiškas ir atsakingas požiūris į savo pažįstamos problemą. Aš nesu priklausomybės ligų srities specialistė, bet pabandysiu kai kuriuos žinomus dalykus čia išdėstyti.

Tai, kad jūsų jauna pažįstama labai greitai nusigeria, dar nebūtinai reiškia, kad ji serga alkoholizmu. Tačiau yra akivaizdu, kad ji turi keletą problemų, dėl kurių reikia susimąstyti.


Pirmoji problema: merginos organizme gali pastoviai arba laikinai trūkti kepenų gaminamų fermentų, kurie nukenksmina dalį alkoholio jos organizme. Todėl jai net ir mažesnės alkoholio dozės gali būti kenksmingos ir nuodingos.


Pasitaiko, kad žmonėms trūksta ir kitokių fermentų – jums žinomo insulino, fermento, skaidančio pieno rūgštis ir panašiai.

Kita problema, į kurią būtina atkreipti dėmesį – mergina lyg ir nebegali sustoti, pradėjusi nuo vyno ar kito gėrimo taurelės. Čia gali būti kelios priežastys. Bet jų nespėliosime, nes nežinome faktų.


Kadangi ji graužiasi ir išgyvena, tačiau negali sustoti – vėl apsinuodija alkoholiu. Jai reikėtų draugų paramos ir paraginimo, pavyzdžiui, anonimiškai užsirašyti į konsultaciją aptarti savo problemą su priklausomybių ligų specialistu arba kitaip vadinamu narkologu.


Tik specialistas galėtų įvertinti tikrąją padėtį ir jie drauge aptartų, kaip reikėtų elgtis toliau, įveikiant šią problemą.


Svarbiausia ir patikimiausia priemonė – visai nevartoti alkoholio.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai