JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Mano tėvas geria…

KLAUSIMAS: rašau, nes man yra labai sunku. Nesugebu ištverti tų dienų, kai mano tėvas geria… Kai tėvas grįžta girtas, viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Verkiu naktimis, nesugebu susikaupti ir klausiu savęs, kodėl…
Nejau jam alkoholis svarbiau už šeimą. Suprantu, gerti jis nenustos, bet gal galite man padėti suvokti, kaip turėčiau raguoti ir kaip elgtis, nes man tikrai yra labai sunku. Ypač prisiminus, kaip jis mušė mamą, kaip jis elgėsi.


ATSAKYMAS: taip, neteisingai yra surėdytas pasaulis – suaugęs žmogus turi didesnę galimybę rinktis, o paauglys arba vaikas tokios galimybės neturi… Tenka kentėti neblaivaus tėvo agresyvų elgesį ir girdėti beprasmiškas kalbas.

Jaunas žmogus negali išeiti iš savo šeimos. Kad išgyventų, jis priverstas elgtis vienaip ar kitaip, net tada, kai tai yra nepakenčiama. Šis „vaiko“ vaidmuo – lyg šarvas apsaugo nuo dar baisesnių išgyvenimų, tačiau apriboja jauno žmogaus laisvę, spontaniškumą, aktyvumą.

Kokius gi vaidmenis pasirenka alkoholiu sergančiųjų vaikai? Jie gali elgtis pagal keturis scenarijus ir nesąmoningai priimti vieną iš keturių „vaidmenų“.


Vienas variantas – būti šeimos gelbėtoju. Stengtis, kad niekas iš draugų ar giminių nesužinotų, kad šeimoje yra alkoholiu piktnaudžiaujantis suaugęs. Jaučiama pareiga iš visų jėgų padėti mamai, broliukams ir sesutėms, rūpintis švara, tvarka, maistu.

Būtina paguosti ir paremti mamą, išklausyti jos skundų, budėti naktimis, laukiant jo griausmingo grįžimo, kartais kitus užstoti nuo tėvo, stengiantis nuraminti jo įsiūtį.


Atsakomybės jausmas reikalauja elgtis labai pavyzdingai, mokytis stropiai, pamiršti pavalgyti, aukotis, nesilankyti vakarėliuose, nesusitikti su draugais.


Kitu atveju paauglys tampa auka. Šis jaunas žmogus šeimoje pavirsta „nevykėle“ ar „nevykėliu“, „blogiečiu“, „galvos skausmu“, „problemų sukėlėju“. Belieka tik klausytis, kaip mama aimanuoja dėl tokio vaiko, kaip dejuoja, kad „dėl jo/jos visos bėdos namuose“, „dėl jo/jos tėvas/motina net pradėjo gerti“.


Jaunas žmogus pasimeta ir „prisidirba“ vis daugiau problemų: praleidžia pamokas, įžūliai elgiasi, vartoja narkotikus, susistumdo su policija, pastoja ir panašiai. Taip šeima atsitraukia nuo problemų dėl tėvo gėrimo ir imasi auklėti nevykėlį arba tokį „atpirkimo ožį“.


Dar galima pavirsti klounu, marionete ar žaislu. Toks vaidmuo irgi padeda išsigelbėti nuo pragariškos padėties namuose. Vaikas ima juokauti, linksminti kitus, kelti jiems nuotaiką. Paprastai tokio vaiko ar paauglio tėvai apie jį yra labai geros nuomonės, nes jis ir jautrus, ir švelnus, ir supratingas.



Jis kaip niekas kitas moka nuraminti įsisiautėjusį girtą suaugusį, rizikuoja sveikata, kai išgėrusį reikia tramdyti, randa būdų, kaip patraukti girto asmens dėmesį. Tai lyg klounas Arlekinas, kuris vienas verkia, o prie kitų – juokiasi.


Paskutinis iš vaidmenų – tapti „nematomu žmogumi“, atsiriboti nuo tikrovės, kurioje gausu barnių, muštynių ir nerimo, panerti į svajonių, sapnų, knygų, interneto pasaulį. Psichologinis pabėgimas – patikimiausia vaiko priemonė išgyventi.

Toks vaikas, būdamas mažas, gali žaisti kambaryje, dūžtant stiklams ir skrendant virš galvos kėdėms…

Gali būti, kad tu savęs nepažinai šiuose vaidmenyse. Ne visi elgiasi taip, kaip čia aprašyta, ne visi atsiriboja arba tampa agresyvūs. Bet visi jaunuoliai jaučiasi labai vieniši, labai pažeidžiami, labai nesaugūs ir priklausomi nuo alkoholikų.

Pagrindinės taisyklės būtų šios: niekuo nepasitikėk, su niekuo nesikalbėk ir nesidalink savo išgyvenimais, ir nieko nejausk. Tokių taisyklių labai sunku laikytis, nes mes norime pasitikėti, norime kalbėtis ir būti išgirsti, ir norime jaustis taip, kaip jaučiamės.

Pagrindinis dalykas, kurį labai svarbu sau pasakyti – tik pats suaugęs gali pasikeisti. Tik pats tėvas/mama gali pradėti gydytis nuo tokios sunkios ligos kaip alkoholizmas ir smurtavimas. Jeigu taip neįvyksta, tada tik jo sutuoktinė/-is gali padėti tašką šiuose santykiuose ir ieškoti, kaip pradėti kitokį gyvenimą atskirai.


Tu nesi kalta ir nesi niekuo dėta, kad tavo šeimoje yra ši skaudi bėda. Jeigu šeimoje kyla muštynės, tai bent trumpam jas galima sustabdyti iškvietus policiją. Labai svarbu saugoti savo ir artimųjų gyvybę, nes tokio dalyko nesugrąžinsi.

Visada paremk savo mamą, kai ji dės pastangas nutraukti tėvo alkoholizmą. Reikia sau pasakyti, kad yra artimų draugų ir palaikančių giminaičių. Dar gali paieškoti savo mieste pagalbos ir savipagalbos grupių šeimos nariams, kovojantiems su priklausomybe nuo alkoholio. Tokie kursai gali būti prie bažnyčių, prie priklausomybių ligų centrų, gali paieškoti informacijos internete.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai