JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Seksualinis gyvenimas prasideda nuo pasitikėjimo savimi

Nepasitiki savimi, rausti, drebi, nusišneki, kai prie tavęs prieina nepažįstamas vaikinas ar seksuali mergina? Tai apsunkina tavo santykius su priešinga lytimi ir tu nežinai, kaip to atsikratyti? Nusiramink, tokios problemos kankina daugelį paauglių.
Visi it pamišę pavasarį kalba apie meilę, pasimatymus, seksualumą ir seksą. Gamta pabudo, pats laikas pabusti ir meilės išsiilgusiems jaunuoliams. Pasaulis gražus, jūs – taip pat. Manau, pats laikas pakalbėti apie pasitikėjimą savimi ir bendravimą su priešinga lytimi. Ir ne bet kokį bendravimą, o seksą.

Ar kada nors mylėjaisi tik todėl, kad manei, jog tau atsisakius, būsi apkaltintas/-a frigidiškumu ar bailumu? Ar jaudinaisi, kad kitas žmogus gali imti kalbėti apie tave nemalonius dalykus prieš draugus?

Galvojai, kad žmogus, su kuriuo pasimylėsi, ims labiau tave mylėti? Mylėjaisi tik tam, kad draugai tave laikytų seksualesniu/-e, populiaresniu/-e, šaunesniu/-e?
Bendravai su žmogumi, kuris elgėsi su tavim netinkamai, nes bijojai, jog geresnio žmogaus nesusirasi, o vienas/-a likti bijojai?

Jei į nors vieną iš šių klausimų atsakei „taip“, greičiausiai tavo pasitikėjimas savimi yra per žemas. Galbūt nedrįsti pareikši savo nuomonės ir išreikšti savo jausmų, nes bijai aplinkinių reakcijos.

Kas yra pasitikėjimas savimi?

Paprastai kalbant, pasitikėti savimi, tai reiškia, pačiam/-iai sau patinki. Tu neturi būti pasipūtęs/-usi, tačiau jei esi apie save geros nuomonės, tau nereikia, kad aplinkiniai nuolat tai tvirtintų.

Jaunimo santykių konsultantai teigia, kad geriausias būdas sustiprinti pasitikėjimą savimi, nuolat sau teigti, jog esi šaunus, šauni: „Raktas į pasitikėjimą savimi yra pozityvūs teiginiai – sakymas sau tokių dalykų, nuo kurių gerai jausies, tokių kaip „aš patrauklus“ ar „aš atsakingas už savo gyvenimą“.

Nepakankamą pasitikėjimą savimi gali lemti daugybė faktorių. Gali būti vienišas, jaustis nepatrauklus, galbūt patirti patyčias iš aplinkinių.

Jei nepasitiki savimi, dažniausiai nesijauti tvirtai ir negali pasakyti „ne“. Taip prasideda užburtas ratas. Galiausiai imi priimti neteisingus sprendimus arba vadovaujiesi kitų nuomone, nes nepasitiki savąja.

Štai kodėl priverti save mylėtis, kai visai to nenori: tu nori, kad tave mėgtų. Tačiau giliai širdy pats/-i supranti, kad elgiesi kvailai ir svajoji apie seksą iš meilės.
Jei kiti žino, kad tu nepasitiki savimi, gali būti įtrauktas į dalykus, kurių nenori daryti (narkotikai, seksas, rūkymas), gali būti nuolat išjuokiamas/-a. Kraštutiniais atvejais nepakankamas pasitikėjimas savimi gali pastūmėti tave į netinkamus santykius, kai tavimi bus naudojamasi, o tu bijosi pasipriešinti.

Daugelis tokių santykių aukų yra merginos, kurių nepasitikėjimas savimi vilioja jas kontroliuojančius vaikinus. Tokiuose santykiuose mergaitės praranda pasitikėjimą ir nedrįsta išsakyti savo nuomonės. Pavyzdžiui, jei vaikinas nenaudoja prezervatyvo santykių metu, jos bijo apie tai jam pasakyti.

Jei esi pasitikinti savimi mergina, turi drąsiai pareikšti „nebus prezervatyvo – nebus ir sekso“. Jei bijosi pasakyti savo nuomonę, tai nenubaidysi net žąsies, lipančios ant kelių… ką jau bekalbėti apie pasakymą „ne“ savo partneriui.

Imkis veiksmų

Visų pirma pagalvok, kodėl tu nesijauti gerai. Jei esi nepatenkintas/-a savo išvaizda, svarbiausia yra nustoti lyginti save su modeliais žurnalų viršeliuose ar gražiausiais mokiniais mokykloje. Visi esame unikalūs ir negalime būti panašūs į Bradą ar Kylie.

Jei jautiesi vienišas/-a, laikas stiprinti jau esamas draugystes – greičiausiai suprasi, kad nesi toks jau apleistas/-a. Stipri šeima ar draugų būrys gali priversti pasitikėti savimi.

Kalbant apie seksą, svarbiausia turėti savo nuomonę: „Pirmoje vietoje turi būti tavo interesai. Jei esi spaudžiamas/-a daryti tai, ko nenori, pasistenk kuo greičiau ištrūkti iš tokios situacijos. Pasakyk, kad jautiesi prastai, kad tau reikia eiti namo arba tiesiog pasakyk, kad nesi pasiruošęs/-usi mylėtis. Kai ištrūksi iš tos nemalonios situacijos, pagalvok, ko iš tikrųjų nori. Jei tavo vaikinas ar mergina nekreipia dėmesio į tavo priekaištus ir negerbia tavo jausmų, laikas jiems pasakyti „viso gero“. Atmink, esi vertingas žmogus, o tavo kūnas yra skirtas tau, o ne kitiems.“

Tad kitą kartą, kai atsidursi sudėtingoje situacijoje, ženk žingsnį atgal ir pasakyk sau, kad esi vertas/-a geriausio, ir kad niekas neturi teisės tau nurodyti, ką turi daryti, ypač kai kalbama apie tokius asmeninius dalykus kaip seksas.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai