JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Mano dienoraštis: išgėrusį paauglį išteisinti ar nuteisti?

Sako, jog alkoholis atpalaiduoja ir išgėrus bendrauti tampa lengviau, jautiesi laisviau, drąsiau, labiau pasitiki savimi. Tačiau ar alkoholio vartojimas yra pateisinamas?
Ar paaugliams turėtų būti leista saikingai jį vartoti, jei ir esant draudimams, jie alkoholio įsigyti sugeba…

Stenduose gatvėje ar parduotuvės vitrinose reklamuojama daug alkoholinių gėrimų. Žinoma, po jais matome užrašą, jog alkoholis kenkia, jog jis yra santykių griovėjas ir panašiai. Vis tik ne visi tuo tiki…

Viskas prasideda nuo trupučio. Manoma, kas truputį išgeri galima, tačiau juk vėliau tas „truputis“ gali virsti visai nemenka doze…

Nuo lengvabūdiško požiūrio į alkoholinius gėrimus prasideda girtuoklio kelias. Kodėl vieni sugeba sustoti ir turi saiką, o kiti ne? Nuo ko tai priklauso? Matyt, nuo žmogaus įsitikinimų ir valios. Aš, pavyzdžiui, sau niekad neleisčiau pavirsti alkoholiku. Ne tas „lygis“.

Alkoholis suburia žmonės. Argi tai netiesa? Nuo jo visi atsipalaiduoja, laisviau bendrauja, greičiau susipažįsta. Galbūt būtent dėl šios priežasties vakarėlių metu alkoholis yra toks populiarus. Ypač tarp paauglių.

Ar kam nors yra tekę būti grandioziniame tūse, kuris vyko be alkoholio? Asmeniškai man neteko…

Įdomu, ar galima teigti, jog alkoholis formuoja kitą, tobulesnę asmenybę. Ar išgėręs tu gali kitiems atrodyti tobulesnis nei esi.

Pavyzdžiui, jeigu realybėje esi drovus, alkoholis tave paverčia vakarėlių liūtu? Juk tada tu kiekvienai pasitaikiusiai progai bandysi išgėrinėti. O tai jau būtų tikrai labai blogai.

Alkoholis neturi būti tavo bendravimo ir gyvenimo varikliu. Jeigu gali atsipalaiduoti išgėręs, vadinasi gali tą patį padaryti ir blaivas.

Ne paslaptis, jog alkoholis dažnai sukelia nemalonų šalutinį poveikį. Ar jums teko kada nors vemti nuo alkoholio? Man teko. Padauginau. Nesugebėjau sustoti ir viršijau savo galimybes.

Pasekmės buvo nemalonios – gulėjau ant žemės ir išvėminėjau savo kūno kontūrus. Nuo to laiko pasižadėjau sau, jog daugiau niekad negersiu.

Dabar laikais nepilnamečiams įsigyti alkoholio ir cigarečių yra pernelyg lengva. Net jei tai daryti draudžiama. Paaugliai yra puiki rinka.

Pardavėjai į draudimus žiūri atsainiai ir kartais parduoda neleistinų nepilnamečiams gaminių, net nepaprašę pažymėjimo, patvirtinančio amžių. Na, o blogiausiu atveju nepilnametis gali paprašyti suaugusio, kad jam nupirktų alkoholio. Dažnas paauglys taip ir daro.

Kaip ten bebūtų, manau, jog draudimai atbaido bent dalį norinčiųjų apsvaigti. Jeigu būtų viskas leista, sunku būtų įsivaizduoti kas liktų iš mūsų visuomenės. Gana jau, ir taip „žibam“, pirmaudami blogiausių ir pavojingiausių reiškinių reitingų lentelių topuose.

Mano tėvai negeria. Jie „užkietėję“ abstinentai. Tačiau kažkodėl iš jų pavyzdžio nepaėmiau ir vis išgeriu. Šis pavyzdys parodo, jog ne visada gimdytojai yra autoritetas. Kartais sektinu pavyzdžiu tampa blogų įpročių turintys draugai.


Išgėrus bendrauti darosi lengviau ne tik su nepažįstamais, bet ir su priešingos lyties atstovais. Dėl to naktiniuose klubuose ir kitur taip paplitęs alkoholis. Jo vartojimas padeda megzti naujas pažintis bei bandyti „įkurti meilės židinį“.

Visgi susipažinimas naktiniuose klubuose retai baigiasi rimtais santykiais. Klubinė kultūra paremta vienanakčiais santykiais, kurie trumpai trunka ir greitai baigiasi. Kažin ar būtų kitaip, jei klube žmonės susipažintų blaivūs?


Žinau, jog su alkoholiu „prasidėti“ pavojinga. Dabar aš vengiu gerti, nes noriu susirasti mielą, gražią panelę, kuri pamiltų mano tikrąjį veidą, o ne apsvaigusią vakarėlių liūto kopiją…

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai