Ar tavo gyvenimas tavo rankose?(testas)

Šiame straipsnyje trumpai pakalbėsiu apie tai, kaip kurti savo gyvenimą. Gyvenimas - tai procesas, dinamiškas, nuolat kintantis. Emocijos, kurios mus aplanko gyvenant, svyruoja nuo didžiulio skausmo, nevilties, liūdesio iki nenusakomos laimės.

Gyvenimas ne visada klojasi taip, kaip mes norime. Kuo mūsų norai ir poreikiai yra didesni, tuo daugiau mes patiriame netekčių, tuo jaučiamės nelaimingesni.

Mes patiriame nusivylimą, pyktį, skausmą, kai mūsų norai neišsipildo, o darbai, mokslai nėra sėkmingi kaip norėtųsi.

Ką daryti, kad valdytum savo gyvenimą ir neprarastum optimizmo ir pozityvizmo?

1. Būk nepriklausomas nuo kitų, nelygink savo gyvenimo su kitų gyvenimais

Daugiausia skausmo sukelia būtent lyginimasis su kitais, neįsiklausymas į save, ko tu iš tiesų nori, ko sieki, koks tavo tikslas. Ko nori iš gyvenimo? Būtent tu, o ne tėvai, draugas/-ė.

2. Būk atsakingas už savo jausmus, mintis ir poelgius

Nekaltink kitų dėl savo paties nesėkmių. Priimk nesėkmę kaip naują ir nepakartojamą patirtį. Geriau pažink save. Suprask savo jausmus. Skaityk savo mintis. Planuok ir argumentuok savo poelgius. Svarbiausia nepasiduok pykčiui.

3. Niekada nesiliauk, ėjęs/-usi į priekį

Mums kažkas gali nepavykti vieną ar kelis kartus, tačiau nuolat, užsispyrus siekiant pasisekimo, anksčiau ar vėliau įvyksta stebuklas ir tau pavyksta.

Pasiekimai stiprina pasitikėjimą savimi, o tai skatina kurti naujus gyvenimo tikslus, nuolat tobulėti.

4. Gyvenk dabar

Gyvenk – „čia ir dabar“. Daugeliui žmonių patinka planuoti sėkmingą ateitį ir taip jie pamiršta dabarties džiaugsmus, vėliau nusivilia, nes ateitis vis kažkur toli ir nepasiekiama.

Kai kurie gyvena praeities sėkmėmis arba nesėkmėmis, nustoja kurti dabartį. Tik dabar gali išgyventi savo nepakartojamo gyvenimo akimirką! Tik dabar priimti sprendimus, suprasti savo jausmus, mintis ir poelgius teigiama arba neigiama linkme.

Matyt, teko girdėti, kai draugai kalba: „Jeigu būčiau..., būtų...“. Praeities nebėra, ateitis dar toli – lieka tik dabartis. Išmokus išgyventi šios akimirkos žavesį, laimė tampa pasiekiama. Net ir skausmas išgyvenamas greičiau, nes tik dabar skauda, o rytoj jau nebeskaudės – tiesiog bus nauja diena, nauji darbai, nauji išgyvenimai.

5. Būk dėkingas/-a

Dėkoti vienas kitam už gyvenimą yra labai svarbu. Nusivylimas, susierzinimas, pyktis, liūdesys – laikini palydovai. Tačiau reikia dėkoti ir už kančią.

Tas skausmas, netektis, nesėkmė - mums pamoka. Tai gal skamba naiviai, neįtikinamai, kažkaip itin „šventuoliškai“, tačiau visgi dėkodamas už tai, ką turi, kas tave supa, imi tai vertinti.

TESTAS: ar tu – savo likimo kalvis?

Pasirink vieną tau tinkamiausią atsakymą.

1. Ar norėtum pakeisti savo mylimąją/-ąjį?

a) šiek tiek, kad ją/jį padaryčiau panašesnį į mane (2 taškai);

b) ji/jis turi įpročių ir savybių, kurios man nepatinka, ir aš tikiuosi, man pavyks šį tą pakeisti (0 taškų);

c) ne, o kam? Kiekvienas turi teisę būti savimi (4 taškai).

2. Ar įsiklausai į savo artimųjų perspėjimus bei patarimus?

a) taip, man nuolat reikia kieno nors patarimo (4 taškai);

b) ne, visada viską sprendžiu savarankiškai (0 taškų);

c) retai – 2 taškai.

3. Ar mėgsti aptarti kitus?

a) apgailestauju, bet taip (1 taškas);

b) ne, kada reikia, galiu ir patylėti (5 taškai);

c) kartais ir be jokių piktų kėslų (3 taškai).

4. Ar tau labai svarbu, ką apie tave mano kiti?

a) nelabai (0 taškų);

b) ne (4 taškai);

c) tam tikrose situacijose tai man būna labai svarbu (2 taškai).

5. Tu sprendi svarbią problemą ir įpusėjęs/-usi išsiaiškini, kad pačioje pradžioje suklydai ir gali viską sugadinti. Ką darai?

a) kiekvienam pasitaiko suklysti. Pamąstau ir sprendžiu toliau (0 taškų);

b) pradedu vėl iš naujo ir stengiuosi viską padaryti geriau (2 taškai);

c) stengiuosi išgelbėti tai, kas įmanoma (4 taškai).

6. Ar visada tiki tuo, ką tau pasakoja?

a) kartais istorijos tokios neįtikėtinos, kad suabejoju jų tikrumu (3 taškai);

b) kodėl netikėti? Normalūs žmonės nebūtinai turi meluoti (1 taškas);

c) iš esmės – ne, nes tai – paprasčiausi gandai (5 taškai).

7. Ar manai, kad tu esi protingas žmogus?

a) ne, dažniausiai mano poelgiai pagrįsti jausmais (1 taškas);

b) kartais vadovaujuosi protu, kartais jausmais (3 taškai);

c) nieko nedarau, kol neįvertinu visų „už“ ir ‚prieš“ (5 taškai).

8. Parduotuvėje pastebėjai gana brangų „menkniekį“, kurį trokšti nusipirkti. Dalį pinigų jau turi, bet dar nemažai trūksta. Ką darai?

a) pasiskolinu trūkstamą sumą (1 taškas);

b) dar kartą perskaičiuoji pinigus ir svarstai, ko turėtum atsisakyti šį mėnesį, kad užtektų pinigų norimam pirkiniui (4 taškai);

c) taupau, tikėdamasis nusipirkti patikusį daiktą ( 5 taškai).

Susumuok taškus ir perskaityk išvadas.

Rezultatai:

Mažiau nei 10 taškų: priklausomas/-a nuo kitų ir likimo.

Tu niekaip negali suprasti, kodėl dažnai patenki į keblią padėtį. Pradedi manyti, kad esi paprasčiausias nevykėlis/-ė, nes nuolatos kas nors nesiseka. Tačiau patekęs/-usi į keblią situaciją nesusimąstai, kaip galėtumei iš jos išsikapstyti.

Pasiduodi kitiems ir likimui. Tikiesi, kad laikui bėgant viskas išsispręs savaime. Viską darai nenoromis, nes nepasitiki savo jėgomis. Pabandyk viską perimti į savo rankas. Liaukis sau įrodinėti, kad kiti ar likimas nepalankus tau.

Nesitikėk kitų žmonių pagalbos ar užuojautos. Geriau pagalvok, kad nesėkmės greitai baigsis, reikia tik pradėti veikti ir pasukti galvą, kaip išspręsti problemas ir išvengti gresiančių nemalonumų.

Pasistenk numatyti savo poelgius, o jeigu nepasiseks, neliūdėk – juk čia ne pasaulio pabaiga. Daugiau pasitikėjimo savimi ir būk atkaklus/-i.

Nuo 10 iki 24 taškų: „palaida bala“

Kartais aplink vykstantys įvykiai tave užklumpa netikėtai. Štai tada ir pasijunti bejėgis/-ė, nors niekam neišsiduodi, kad tau sunku. Gerai nors tai, kad nepuoli į neviltį, o pradedi svarstyti, ko čia griebtis.

Teisybė, kartais nieko nedarydamas/-a visą bėdą suverti kitiems ar neteisingam likimui. O taip negalima. Atminkite, kad nuolat reikia įveikti problemas, o tai praturtina mūsų patirtį, nors būna ir nesėkmių.

Daugiau kaip 24 taškai

Neturi jokių didesnių rūpesčių, nes tavo gyvenimas – tavo rankose. Tu puikiai žinai, kada, kur ir kaip elgtis. Nesi priklausomas/-a nuo kitų, pasitiki savimi, ryžtingai „čia ir dabar“ sprendi problemas.

Laimę ir nelaimę susikuriame patys. Tai tik požiūrio klausimas. Kaip vertini situaciją – taip ją ir matai. Mane žavi tiek sėkmė, tiek nesėkmė. Nes tai būtent MANO sėkmė ar nesėkmė. Kitų žodžiai, vertinimai, džiaugsmas ar paguoda menkai, ką duoda. Juk svarbiausia visgi esi tu ir tavo gyvenimas.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis

Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis