Kaip priversti mamą mesti rūkyti?

KLAUSIMAS: esu žmogus, kuris neigiamai vertina žalingus įpročius. Mano mama ne tokia griežta šiuo klausimu. Ji rūko, tačiau tik su draugėmis. Galbūt bijo išsiskirti?

Vieną kartą ji sako, kad reikia tvirtai laikytis savo nuomonės ir nepasiduoti kitų įtakai, o kitą - pati traukia dūmą.

Ji teisinasi, jog rūkymas nėra blogai ir jei aš taip kaip ji rūkyčiau, ji nenusiviltų.

Kaip mama gali taip šnekėti?! Skaudu… Kaip paveikti mamą? Suprantu, kad ji vyresnė ir suaugusi, bet galbūt galima kovoti su jos žalingais įpročiais?

ATSAKYMAS: tu turi tvirtą nuomonę apie rūkymo žalą. Iš tavo laiško suprantu, kad ir tavo brolis – tau sąjungininkas, bandant sulaikyti mamą nuo tokio žalingo įpročio kaip rūkymas.

Kadangi jūs abu suprantate, jog rūkymas kenkia sveikatai ir yra viena iš ligų, kuri vadinama priklausomybe, tai jūs visiškai teisėtai esate susirūpinę ir išgyvenate dėl mamos elgesio. Gerai, kad kovojate.

Mesti rūkyti nėra labai lengva. Bet nėra ir taip sunku. Tie, kurie nori mesti, to pasiekia, ir džiaugiasi pagerėjusia sveikata.

Pagrindinis dalykas, rūkantis žmogus turi sau pasakyti, kad tai jo problema ir jo liga, kurios dabar jis norėtų atsikratyti. Bet kiekvienas, nuo ko nors priklausomas žmogus, prisigalvoja visokių pasiteisinimų ir išlygų savo įpročiui pateisinti: aš rūkau mažai, aš rūkau retai, aš rūkau, kai gera arba kai bloga.

Rūkymas yra kenksmingas bet kada, nepaisant aplinkybių.

Jeigu tu ar brolis tik slėpsite cigaretes ar mesite jas pro langą, tikrai nelaimėsite.

Mama turi pati suprasti, kad daro negerai. Nenusivilkite nei savimi, nei ja, pasistenkite nepaskęsti kivirčuose ir ginčuose bei konfliktuose.

Kitas dalykas, kurį galite padaryti tik jūs - tai įvesti nerūkymo taisyklę namuose. Tokios taisyklės dabar yra ir Lietuvoje ir beveik visoje Europoje – kavinėse, baruose, kitose įtaigose draudžiama rūkyti.

Blogiausiu atveju mama supyks ir išvadins tave įžūlia/-iu, o geriausiu atveju susipras ir neberūkys namuose.

Man sukėlė susirūpinimą mamos nuomonė, kad ji neprieštarautų, jeigu ir tu rūkytum. Tai jau tikrai neleistinas pasiteisinimas.

Jokiu būdu nenusimink ir nenuleiskite rankų su broliu. Jūs susidūrėte su dalyku, kuris priklauso tik nuo mamos valios ir sprendimo. Jeigu jūs būsite tvirti ir sieksite, kad mama mestų rūkyti, patys nerūkysite, tai jau bus didelė pergalė sunkioje kovoje.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis