JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Svarbiausia, ką kiti pagalvos?

Kitų nuomonė mus tarsi apsėda. Mokykloje imame kiekvieną žvilgsnį ar šnabždesį už nugaros įsivaizduoti kaip mus vertinantį, kritikuojantį, apkalbantį. Ta baimė tampa perdėta. Šiame straipsnyje būtent ją ir aptarsime.

Žmogus, būdamas tarp žmonių, tikrai vienaip ar kitaip turi atsižvelgti į kitus. Normalu, kad mes trokštame kitų palankumo ir pritarimo.

Noras padaryti įspūdį kitiems yra būdingas visiems. Stebimi mes siekiame geresnių rezultatų. Mes norime patikti kitiems, todėl stengiamės. Net krepšininkai žaisdami ar bėgikai bėgdami, stebimi pasiekia geresnių rezultatų.

Šis noras padaryti įspūdį teikia galimybę tobulėti, tada stengiamės mandagiai elgtis. Nes jeigu nebūtų svarbi kitų nuomonė, tai, manau, kad daugelis ir plaukų nesusišukavę laisvai žygiuotų gatve…


Kartais ši baimė, ką kiti pagalvos, tampa „stabdžiu“. Tuomet patiriamas nuolatinis nerimas, stresas, vidinė įtampa.

Mums pradeda atrodyti, kad mus stebi ir vertina daugelis, o gal net ir visi. Iš tiesų, psichologų tyrimai parodė, kad mus vertina ir stebi žymiai mažiau žmonių, nei mums patiems atrodo.


Kaip išvengti baimės būti vertinamam?



1. Pripažink sau, kad kai kurių žmonių nuomonė yra svarbi, o daugumos – ne
. Kitaip sakant, žmonių, kurie geriausiai tave pažįsta, t.y. tėvų, brolių ir seserų, draugų, tavo vaikino/merginos, bendradarbių ir kitų artimų asmenų, nuomonė svarbi ir reikšminga. Pagalvok, ar itin svarbu, ką tau tarsteli pirmą kartą sutiktas asmuo?


2. Mažiau galvok apie neigiamus dalykus
. Užsiimdamas/-a tau malonia veikla, bendraudamas/-a su tau maloniais žmonėmis, tu tiesiog nepasiduoti paniškai baimei ir nuolat nemąstai apie tai, kas tau kelia nemalonius jausmus – nerimą ir įtampą.


Pasipasakoti visuomet „sveika“ ypač apie neigiamus patyrimus, tačiau neįsisuk į nesibaigiantį apmąstymų labirintą, pvz.„Kas jam/jai nepatiko?“, „Gal kitą kartą man reikia kitaip kažką daryti?“.

Būna tokių situacijų, kai tu mažai, ką gali pakeisti. Pvz. jeigu prie tavęs mokykloje „prisikabino“ vyresnės klasės moksleivis ir kažką itin įžeidžiančio pasakė, negi manai, kad dėl to jau turi kažką keisti? Šis vaikinas tiesiog agresyviai elgėsi su tavimi.



3. Jeigu stengiesi patikti kitiems, išsiaiškink, kodėl tai darai
. Normalu, jeigu atėjęs/-usi į naują mokyklą, darbą, stengiesi susipažinti su kitais, suprasti naujas „žaidimo taisykles“, prisitaikyti prie naujos aplinkos.


Tačiau jeigu norėdamas/-a sukurti savo įvaizdį pradedi itin pagražinti save ir savo gyvenimą, susikuri sau dar daugiau įtampos. Juk kas bus, kai jie sužinos, kad tai ne tiesa? Norėdamas/-a pritapti prie kitų, stenkis išlikti savimi. Melo kojos trumpos.


4. Nesijaudink dėl savo klaidų
. Kai mes suklystame, mums tai atrodo lyg pasaulio pabaiga. Daugumai žmonių mūsų klaidos visiškai nerūpi.

Kai mes pradedame bijoti suklysti, mes itin kontroliuojame save, išnaudojame daug fizinės ir psichinės energijos, o blogiausiai tai, kad daugiau klystame tada, kai stengiamės nesuklysti.

Tiesiog mūsų nerimas ir vidinė įtampa padidina nesėkmės tikimybę. Priimk faktą, kad mes visi darome klaidas, tačiau dėl to nesame visiški nevykėliai. Kas nedaro – tas neklysta.



5. Paklauskite savęs: „kieno norus aš pildau – kitų ar savo?“
. Žinoma, tėvų, mokytojų ir viršininkų nurodymus mes turime vykdyti. Bet asmeniniame gyvenime peržvelk, kieno norus pildai.


Gal nuolat sutinki su mylimosios/mylimojo norais? Gal negali draugui/-ei pasakyti „Ne“? Taigi, stop! Paisyk ir savų norų. Išmok juos išsakyti be baimės. Nemanyk, kad tavo nuomonė yra blogesnė už kito nuomonę.


6. Atmink, kad visada bus tokių žmonių, kuriems tu nepatiksi
. Čia dar sakoma, kad tiesiog „laukai nelimpa“. Tačiau jeigu norėsi visiems ir visada patikti, po kurio laiko pastebėsi, kad tave mėgstančiųjų ratas itin susiaurėjo.

Juk pastebėjai filmuose ir gyvenime, kad tie, kurie pataikauja kitiems yra ne itin mėgstami ir vadinami visokiais epitetais, t.y. prisiplakėlis ar kitaip.



7. Niekada nepuoselėk nerealių vilčių
. Nesitikėk, kad tau atrodantis itin svarbus dalykas ar puikiai atliktas darbas suteiks ir kitiems tiek pat džiaugsmo, kiek tau.


Tarp žmonių paplitęs pavydas ir kartais tavo laimėjimai gali tik vien dėl pavydumo nedžiuginti kitų.

Tėtis ir mama, geriausi draugai džiaugsis tavo puikiais pažymiais, tačiau nesitikėk, kad visa klasė ar studijų grupė bus tuo sužavėta.

Išmok džiaugtis savo pasiekimais ir nuleisk negirdomis visokias apkalbas, pasišaipymus. Tiesiog tu geriau žinai, kas tau svarbu, o kas – ne.


Atrodo, kad viskas taip elementaru ir paprasta, tačiau iš tiesų kiti mums daro nemažą įtaką. Stenkis dėl savęs. Džiaukis gyvenimu. Nesikrimsk tuo, ką pagalvos kiti. Tai tavo vienintelis gyvenimas – gyvenk jį.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis

Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai