JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

„Bijau bendrauti“

KLAUSIMAS: galima sakyti turiu socialinę fobiją. Tai tas nelemtas drovumas ir tai man tikrai trukdo gyventi. Jaučiuosi nepatogiai, kai susitinku pažįstamus žmones, netgi bijau juos susitikti ir vengiu.
Nenoriu susirasti merginos vien todėl, kad bijau žmonių, sutrinku, kai kas nors man skambina telefonu, prieš išeidamas iš namų, pasižiūriu pro langą, ar netoliese nėra pažįstamų žmonių…

Išgyvenu dėl kiekvieno kvailo pasisakymo, bendraudamas su naujais žmonėmis jaučiuosi ypač nepatogiai. Jaučiuosi nepatogiai, kai parduotuvėje ar kavinėje mane aptarnauja gražios merginos. Nusprendžiau tai pakeisti visiems laikams!

Žinau, kad vėliau tokios problemos, kurios dabar mane kankina, kels tik juoką. Norėčiau jūsų paklausti, kaip galima būtų nugalėti šią mano fobiją? Aš žinau, kad galiu būti visai kitas žmogus, nei dabar esu!

Aš turiu svajonių, savo gyvenimo tikslą, kurį norėčiau pasiekti, bet kad pasiekčiau jį, reikia „nugalėti” šią nelemtą fobiją.

ATSAKYMAS: kadangi mūsų skaitytojas parašė apie savo rūpestį ir panaudojo terminą „socialinė fobija”, tai pradėkime nuo to, kas tai yra. Socialinė fobija – kitų žmonių baimė.

Labai sveikinu patį su drąsa ir optimizmu. Šie bruožai tikrai reikalingi ir naudingi, siekiant įveikti savo problemas, siekiant savo tikslo ir norint įgyvendinti svajones.

Bet reikalas rimtas. Tik nepamiršk, kad daugelis iš mūsų ko nors rimtai bijo.


Mes visi norime nugalėti arba įveikti ką nors, kas mums trukdo ir yra kliūtis. Dažnai tai pavyksta. Pavyzdžiui, eini keliu, o ant jo guli rąstas. Taigi, reikia nugalėti kliūtį – perlipti arba apeiti rąstą.

Arba sprendi uždavinį, reikia žinoti matematikos taisykles, jas pritaikyti ir rasi teisingą atsakymą. Kiekvienu atveju mes suprantame, kokia yra problema, kokia yra kliūtis arba koks yra uždavinys ir žinome, kaip pasielgti.


Būna sudėtingesnių situacijų – tau skauda galvą. Iš pradžių palauki, pakenti, gal praeis. Tada išgeri tabletę ir galvos skausmas atslūgsta. Viskas – problema išspręsta. Bet kartais tas galvos skausmas nedingsta ir po savaitės, reguliariai geriant tabletes.

Šiuo atveju neaišku, kas atsitiko galvoje. Simptomas, arba požymis – galvos skausmas. Bet koks yra „gedimas“ galvoje, neaišku. Kartais gali prireikti specialisto pagalbos, kad suprastume ir pritaikytume teisingą vaistą arba priemonę.


Taigi, grįžkime prie žmonių baimės, nenoro juos susitikti ar su jais kalbėtis. Tokia baimė tikrai labai vargina, kankina ir verčia prisigalvoti visokių būdų, kaip nesusidurti su žmonėmis. Todėl tu ir pažiūri per langą ar pereini paslapčia į kitą gatvės pusę. Tai yra simptomas.


Kaip jį galima įveikti? Pirma, reikia leisti sau bijoti. Viskas gerai, tu bijai ir tai pripažįsti.
Pripažinimas leidžia neeikvoti energijos bandymams nuslėpti tą nemalonią baimę. Pripažinimas sau, kad sunerimai, dažniausiai sumažina baimę ar bent jos nepadidina.


Antra, galima kartais pranešti kitiems apie baimę. Pavyzdžiui, pasakyti, „aš kiek nejaukiai jaučiuosi, kai reikia viešai pasisakyti”, „aš kaip kiškis prieš seminarą”, pajuokauti apie tai – „na, merginos, jūs tokios žavios, kad man net žadą atėmė”. Tai sumažina įtampą.


Trečia, nebūtina kiekvieną kartą pamačius pažįstamą žmogų su juo kalbėtis. Dažniausiai pakanka pasisveikinti ir nusišypsoti. Pažįstami tikrai turi savo reikalų ir savo darbų. Jie taip pat su palengvėjimu praeis pro šalį, vien maloniai linktelėję.


Ketvirta, galima save grūdinti. Eik į tą vietą, kur aptarnauja graži mergina, pasakyk sau, kad bijai ir kad gali bijodamas ten pabūti, net ir pažvelgęs kartą kitą jai į akis. Manau, tai jau esi išbandęs.


Penkta, atsisėsk toje pačioje kavinėje ir imk spręsti galvosūkį. Aš bijau to, to ir to….
Išvardink, kas būtent gali atsitikti baimę keliančioje situacijoje. Baimė duota žmogui tam, kad jis pasiruoštų sutikti kokį nors pavojų. Pamačiau tigrą, išsigandau, pabėgau. Taip yra ir žmogui. Taigi, reikia sau atsakyti, ko išsigandai.


Jeigu šios priemonės nepadės, tai reiškia, kad kitų, o ypač pažįstamų, baimė yra tik simptomas, po kuriuo slypi kažkoks „pavojus“. Jį sukelia ne mergina, bet mintys apie ją, taip kyla baimė.

Gali būti pačių įdomiausių baimių. Yra net toks posakis – pats savęs išsigandau. Tai reiškia, pagalvojau, ką nors nepriimtino, nemalonaus, negero.

Galima pagalvoti apie pokalbius su psichologu ar psichoterapeutu, kurie gali padėti atsakyti į klausimus apie baimes, po pokalbių jos išnyksta. Kai atspėji mįslę, kas tave gąsdina, randi atsakymą.

Taigi, sėkmės, tyrinėjant, įveikiant savo baimes ir įgyvendinant svajones.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai