JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Kai tėvai nekenčia tavo antrosios pusės

Turbūt gyvenime ir tau taip kada nors nutiks. Tu įsimylėsi tą, kuris tėvams nepatiks. Kartais tėvai galės paaiškinti, kodėl nemėgsta tavo draugo/-ės, kartais – ne. Kartais jie prikaišios tau jo/jos išvaizdą, stilių, gyvenimo būdą, prastesnius pažymius… Ką jie besakytų, tu visada jausiesi blogai, kad jie negerbia tavo meilės.
Ką daryti, jei tavo tėvai negali pakęsti žmogaus, su kuriuo susitikinėji? Prieš nusileisdamas/-a tėvams arba prieš bėgdamas/-a iš namų, apsvarstyk kelis dalykus: ką tu jauti žmogui, su kuriuo esi, ir kodėl tėvai nepritaria jūsų draugystei.

Ką tu jauti?

Kodėl tu susitikinėji su tuo žmogumi? Būk sau atviras/-a. Ar tu iki ausų įsimylėjęs/-usi, ar tau tiesiog patinka nervinti savo tėvus?

Jei tu sieki maištauti, tuomet nebeapgaudinėk žmogaus, kurį vadini savo pora ir ieškok kitokio maištavimo būdo. Negarbinga naudotis kitais žmonėmis, norint tik sunervinti savo tėvus.

O gal tau tikrai rūpi tas žmogus? O gal yra kitų priežasčių, kodėl tu esi su juo/ja? Ar susitikinėji su žmogumi, nes jauti draugų spaudimą, o gal nori būti populiaresnis/-ė?

Jei tau svarbiausia tavo paties/-čios įvaizdis, o ne jausmai, tu esi nesąžiningas/-a to žmogaus, su kuriuo susitikinėji, ir savo tėvų atžvilgiu. Sustok ir paklausk savęs, ar šie santykiai tikrai verti tokios dramos, kokia vyksta namuose.

Jei sau atsakysi „ne“, tuomet sprendimas dėl tolimesnių veiksmų piršis savaime.

O jeigu tai meilė?

Meilę ne visada galima suvaldyti protu. Žmonės įsimyli dėl įvairiausių priežasčių. Priešingybės gali traukti ir žmonės gali užmegzti santykius, kurie aplinkiniams atrodo beviltiški. Kai įsimylime, viskas atrodo įmanoma.

Kai tavo tėvai prieštarauja tavo ir draugo/-ės santykiams, tu jautiesi mažų mažiausiai nesuprastas/-a. Šis jausmas tave gali slėgti, gali jaustis niekam nereikalingas/-a.

Tu myli savo tėvus, bet tavo santykiai su mylimu žmogumi taip pat yra svarbūs. Jei santykiai pagrįsti meile, tu jauti, kad padarysi bet ką, kad tik išsaugotum šį ryšį, net jei tai reikštų, kad teks stoti prieš tėvų valią.

Kodėl prieštarauja tėvai?

Kartais dėl meilės reikia kovoti. Jei tėvams nepatinka tavo mylimasis/-oji, tu turi pakovoti. Svarbu, kad suprastum savo tėvų poziciją, kad aiškiai suvoktum, kodėl jie nepritaria jūsų santykiams.

Kai suprasi, kodėl tėvai nepritaria jūsų santykiams, tau lengviau bus išaiškinti savo poziciją tuo klausimu ir stengtis pakeisti jų įsitikinimus.

Kai kurios priežastys, dėl ko tėvai nepritars meilei, atrodys kvailos, kitos neteisingos, o dar kitos – gali pasirodyti vertos dėmesio.

Tik tu vienas/-a gali blaiviai įvertinti situaciją ir nuspręsti, ar tėvai tikrai kažko nesupranta, ar jie mato tavo draugo/-ės trūkumus, kurių neįžvelgi tu.
Kartais tėvai labai įskaudina tave, kai nori apsaugoti…


Kai tėvai klysta

Tėvai ne visuomet yra teisūs. Prieštaravimai, susiję su rasizmu, diskriminavimu, finansiniu požiūriu, religiniais įsitikinimais ar netolerancija, nėra pateisinami.

Nors tavo tėvai siekia tik tave apsaugoti, tu turi pakovoti už savo tiesą, o ne pasiduoti jų aklam prieštaravimui.

Tėvai greičiausiai prieštaraus todėl, kad bijos tave prarasti. Tikriausiai jie rūpinasi, kaip aplinkiniai vertins jų vaikų santykius.

Netradiciniai santykiai yra sudėtingi. Aplinkiniai gali būti žiaurūs. Turbūt tavo tėvai baiminasi, kad jums teks kovoti dėl galimybės būti kartu, todėl stengiasi tave įtikinti atsisakyti visų galimų problemų ir mylimojo/-osios taip pat.

Galbūt tėvų reakcija neteisinga, bet ji yra tokia, nes jie jus myli ir nori, kad jums gyvenime sektųsi.
Kartais tėvai laikosi atgyvenusių socialinių tiesų. Jie tiki idėjomis, kurioms tavo karta nepritaria.

Tokiu atveju, jei tavo tėvai stengiasi „atversti” tave į savo „tikėjimą“, tu turi drąsiai ginti savo nuomonę. Privalai pasakyti jiems, kad dabar tu tiesiog negali vertinti savo santykių taip, kaip jie juos vertina.

Taigi, geriausia patark jiems sutikti su tavimi ir leisti tau spręsti. Pasakyk, kad juos supranti, tačiau turi teisę galvoti savo galva.

Greičiausiai jiems tavo žodžiai nepatiks, bet jiems ir neturi jie patikti. Aklu prieraišumu grįsti prieštaravimai yra neteisingi, net jei juos išsako tėvai.

Kai tėvai teisūs

Kai tu įsimylėjęs/-usi, gali būti aklas/-a ir nematyti savo draugo/-ės ydų. Savo tėvų taip lengvai neapkvailinsi. Jie tave myli ir nori tau gero. Jiems bus sunku matyti, kad jūsų santykiai pašliję, kad tau nesiseka su tuo žmogumi… Žinoma, tada jie tikrai netylės!

Kai tavo tėvai mato jūsų santykiuose su mylimuoju/-ąja kažką, kas jiems nepatinka, tu turi įsiklausyti į tai, ką jie tau sako. Išgirdęs/-usi jų nuomonę, galėsi su ja nesutikti, bet svarbiausia, kad tu žinotum, ką tėvai mano.

Jei tavo tėvai girdėjo kažką negero apie tavo partnerį/-ę, jei jie matė poelgius, kuriems nepritaria, arba jei jie jaudinasi, kad draugas/-ė tave skaudina, jie prieštaraus jūsų santykiams. Tu turi pasistengti išklausyti, ką jie sako, ir neskubėti užimti gynybinės pozicijos. Jie gali būti teisūs.

Jei tu dėl draugystės su savo mylimuoju/-ąja pradėjai elgtis netinkamai, pavyzdžiui, vartoti alkoholį ar narkotikus, tavo tėvai tikrai turi rimtą priežastį būti susirūpinę.

Jie turi teisę priekaištauti, jei suprastėjo tavo pažymiai, jei tu praradai savo draugus arba jei tu nebeužsiimi kadaise tau patikusia veikla. Paklausyk jų. Negerai, jei tavo santykiai gadina tavo gyvenimą.

Tavo tėvai gali pamatyti, kas vyksta, kai tu dar nieko nebūsi nepastebėjęs/-usi.

Susitaikymas

Meilė yra nuostabus jausmas. Ji gali pakeisti tave ir pakeisti tavo pasaulį.

Jei meilė teigiamai veikia tavo gyvenimą, verta dėl jos kovoti, net jei tėvai jai nepritaria.
Kai meilę ima temdyti šešėliai, tau reikia apmąstyti savo santykius su mylimuoju. Tu neturi prarasti savo gyvenimo, kai įsimyli. Draugai, šeima, hobiai ir mokykla vis dar svarbu!

Įsimylėti – nereiškia visko atsisakyti. Jei dėl savo meilės tu praradai save, laikas pokyčiams.

Tikėk tavo tėvai tik nori matyti tave laimingą. Jie nenori matyti tavęs kovojančio/-ios ar priimančio/-ios sprendimus, kurie gali apsunkinti tavo gyvenimą.

Prisimink, kad jie linki tik gero ir stenkis juos suprasti. Sąžiningai papasakok jiems, ką jauti…

Tėvams gali amžinai nepatikti tavo draugas/-ė, tačiau jie gali susitaikyti su tvirta ir argumentuota tavo nuomone.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai