PSICHOLOGAS PATARIA: „nekenčiu savęs“

KLAUSIMAS: turiu keletą problemų. Manau, kad esu sunkaus budo asmenybė. Su manimi sunku bendrauti. Jaučiu, kad esu pasistačiusi tarsi sieną nuo visų, todėl su manimi niekas negali bendrauti.

Viskas prasidėjo paauglystėje. Iki tol buvau normalus, linksmas, bendraujantis vaikas, turėjau daugybę draugų. Po to gyvenime įvyko kažkoks lūžis ir tapau nebe ta.

Nebemoku bendrauti, nepasitikiu savimi, kiekvienoje situacijoje nuvertinu savo jėgas. Visi mane supantys žmonės, mano manymu, yra geresni.

Kodėl taip įvyko, negaliu paaiškinti. Gal tai lėmė dažnai išgirstamos patyčios, pažeminimai. Esu nesimpatiška, nepatinku sau... ir tas pasakymas „reikia mylėti save tokią, kokia esi" man nesuprantamas.

Kaip galima save mylėti, kai esi negražus, visi iš tavęs tyčiojasi, žemina?

Ar man dar kas nors galėtu padėti tapti normalia? Labai laukiu atsakymo.

ATSAKYMAS: taip supratau, kad pati jautiesi blogai ir sunkiai. Atrodai sau nepakenčiama ir nesimpatiška, sunkaus būdo, nesukalbama.

Gal todėl manai, kad ir kitiems su tavimi sunku?

Taip, tu keitiesi - iš mielos, švelnios, nuoširdžios, mažos mergaitės į kupiną susierzinimo, kompleksų, nepasitikėjimo savimi paauglę. O paaugliams labai dažnai sunku gyventi pasaulyje bent keletą metų. Kodėl?

Tu labai gražiai tai paaiškinai. Nebemoki bendrauti. Greičiausiai tu moki bendrauti, bet tau nebepatinka, kaip tu bendrauji su kitais. Anksčiau tiesiog bendravai, o dabar pastebi visokius savo nuotaikų ir nuomonių pasikeitimus.

Gal dažniau be priežasties susipyksti ar tau sugenda nuotaika? O gal dar tėvai „pameta“ vieną kitą repliką, kad esi neapkenčiama ar nesukalbama? Bet tavo sunkumų priežastis ir yra tie tavo asmenybės pasikeitimai, kai ir nuotaikos, ir nuomonės dar „nenusistovėjo“.

Jautiesi negraži ir nepatraukli. Taip yra, kad paauglės visos be išimties skundžiasi, kad taip jaučiasi ir taip apie save galvoja. Tu keitiesi, jau esi nebe vaikas. Dar nepripratai prie savo kūno pasikeitimų, todėl jautiesi pati bjauriausia pasaulyje.

Esi tiesiog dar nepripratusi prie savo naujos išvaizdos ir naujo elgesio. Tikrai priprasi ir kai kas po truputį tau ims patikti savyje.

Kai pati sau taip labai nepatinki, tada būni kur kas jautresnė ir aplinkinių pastaboms. Apie patyčias ir kaip jas įveikti, surasi perskaičiusi atsakymus į kitų jaunų žmonių laiškus. Tikrai niekas iš nieko neturi teisės tyčiotis.

Tu neprivalai specialiai save mylėti. Tiesiog būk sau atlaidesnė, jautresnė ir supratingesnė, nes pergyventi paauglystę – tai tas pats kaip pergyventi ūžiantį pasaulinį karą. Bet jis būtinas, nes kitaip netapsi įdomia ir simpatiška suaugusia mergina.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis