PSICHOLOGAS PATARIA: „nesveika meilė“

Apie nieką negaliu galvoti, tik apie ją. Kaip man atsikratyti šios manijos? Aš kenčiu, skaudinu save ir kitus, noriu būti linksmas ir energingas kaip anksčiau.

Aš jaučiu, kad man „čiuožia protas“. Su visais nesutariu, esu piktas, su niekuo nerandu bendros kalbos, galvoju tik apie ją. Žinau, kad man reikia psichologo pagalbos ir visi man tai sako, padėkite man.

ATSAKYMAS: tą ligą tu teisingai pavadinai. Tai meilė. Ji tikrai labai paveikia ir labai sujaukia žmogaus gyvenimą. Bet tai normali liga, mes visi be išimties ja persirgome arba sergame.

Pasikalbėkime, kaip ši „liga“ pasireiškia ir vystosi. Panašu, kad tave ištikusi pirmoji šios ligos stadija – įsimylėjimas.

Tuomet žmogus yra kupinas jėgų ir energijos. Jis nori kažką veikti, daryti, kad tik pamatytų, suviliotų mylimąją, atkreiptų jos dėmesį.

Vėliau ta energija pavirsta jausmais. Tai ir begalinis švelnumas, ir nenugalimas drovumas, ir karščiausia aistra arba trauka, ir aklas susižavėjimas. Bet ta pati meilės energija gali pavirsti ir juodžiausiu pavyduliavimu arba įsiūčiu ar pykčiu. Kartais depresijos ir tamsiausio nusivylimo jausmas užklumpa, kai meilė dingsta.

Protas visai nebeklauso įprastų komandų: padaryk tai, nueik ten, pasimokyk, išplauk lėkštes. Tada protą būna užvaldžiusios mintys ir svajonės apie ją. Kokia ji – graži, patraukli, seksuali, gera miela, protinga.

Kaip norėtųsi ją pamatyti ir apkabinti. Visa kita: nei darbai, nei trimestras, nei draugai - tuomet visiškai neberūpi. Visi reikalai, nesusiję su meile, erzina ir trukdo gyventi.

Viskas kol kas yra gerai. Liga labai sunki, bet nėra mirtina. Labai svarbu, kad neprarastum bent kruopelytės sveikos nuovokos ir nekrėstum kvailysčių. Jeigu esi apimtas labai stipraus jausmo ir negali susivaldyti, užsiimk fizine veikla: sportuok daugiau, plaukiok, bėgiok, pastovėk dažniau po šaltu dušu.

Pasitark su draugu ar vyresniu žmogumi, kai nežinai, kaip reikėtų pasielgti. Tokių priemonių reikia imtis, kai jauti, kad pratrūksi ir pradėsi krėsti kvailystes.

Reikia nesėsti prie vairo, neprisigerti, nebandyti iššokti per langą, apeiti pavojingas kompanijas, nesusižeisti ar nesužeisti kitų.

Meilė reikalinga ir būtina „liga“, bet sirgdamas, turi rūpestingai ir deramai „gydytis”. Palaipsniui meilė tampa labiau pakeliama ir ne tokia skaudi, tik reikia valios, paguodos ir truputėlio sėkmės meilės santykiuose.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis