JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

PSICHOLOGAS PATARIA: kaip susirasti draugų

KLAUSIMAS: man 14 metų, o aš neturiu nė vienos tikros draugės, kuri išklausytų, patartų, paguostų. Esu nelaiminga, nenoriu eiti į mokyklą, daug laiko prasėdžiu namuose.
Bandžiau susirasti draugę, tačiau nieko neišėjo, labai nusivyliau. Dažnai svajoju turėti gerą draugę, bet niekaip man nepavyksta. Mokykloje, namuose, internetu bandžiau susirasti draugų, tačiau nerandu, jau metus sergu depresija. Nebežinau ką daryti.


ATSAKYMAS: visiškai tave suprantu, kodėl esi nelaiminga. Neturėti tikros draugės – be galo sunku. Kai tau keturiolika, tai draugai tampa ypač svarbūs, tokiame amžiuje tik jie gali suprasti, jiems galima patikėti paslaptis, su jais galima „tūsintis“.


Žinok, visiems žmonėms nepasiseka įgyvendinti pusės ir daugiau savo svajonių. Tačiau jie siekia tikslų ir stengiasi įgyvendinti bent dalį. Tenka truputį paprakaituoti.


Pirmas dalykas, nuo kurio reikia pradėti gerinti gyvenimą – tai tavo nuotaika. Rašai, kad tau – depresija. Paaugliams būna tokių bjaurių ir sunkių laikotarpių, kai jie bręsta, jausmai būna panašūs į depresiją.


Tada viskas atrodo beprasmiška ir beviltiška, nieko nesinori, atrodo, draugės nebesusirasi, gyvenimas baigtas.


Depresijai įveikti reikia pastangų. Pradėk sportuoti. Atsikėlusi, atitrauk užuolaidas, kad kambaryje atsirastų dienos šviesos. Rytais po šilto dušo nusiprausk dar šalto vandens srove ir stipriai išsitrink rankšluosčiu. Pradėk namuose mankštintis arba šokti pagal muziką.


Bus sunku, bet reikia sutelkti valios pastangas. Šok kasdien po pusę valandos ir daugiau. Vakarais nenaktinėk iki pirmos antros, eik anksčiau miegoti. Naudok vitaminus, skirtus paaugliams.


Nusipirk kokios nors ryškesnės spalvos drabužį. Nuotaika po kelių savaičių pagerės ir jausiesi stipresnė. Jeigu tau reikia pasitarti su gydytoju, tai neatidėliok, pasikalbėk apie savo nuotaikas ir savijautą. Tam tereikia užsirašyti į polikliniką.


Tu turi atkaklumo ir žinai, koks tavo tikslas – susirasti draugę. Vertinu tavo jau padarytas pastangas. Suprantu, kad tau labai reikia geriausios draugės. Neskubėk.


Manau, viską reikia daryti palengva. Pradėkime tiesiog nuo draugės. Ką tu lankai? Ar eini į kokį nors būrelį, kur būna ir daugiau mergaičių. Gal tau reikia užsirašyti į skautų susibūrimus arba apsilankyti pas ateitininkus, arba pas gamtos mylėtojus, o gal nueitum į bažnyčios jaunimo bendruomenę.


Po kelių susitikimų apsižiūrėk, kurios panelės tau patinka ir pasakyk, kad norėtum kartu eiti iki stotelės pakeliui namo. Paskui pakviesk pasivaikščioti, paplepėti.


Vis dar neskubėk vadinti jų geriausiomis draugėmis. Neversk jų bendrauti su tavimi, elkis natūraliai. Nebūtina daug kalbėti arba specialiai tylėti. Tiesiog paklausk, ką norėtum sužinoti ir papasakok truputį apie save.


Dar vėliau pasikviesk jas gaminti sumuštinių ar paprasto pyrago. Siūlau tau nesirinkti kokios nors pasipūtusios panelės, atkreipk dėmesį tiesiog į mielą mergaitę.


Kartais labai naudinga pasitarti su auklėtoja ar su vyresne pussesere, kaip jos susidraugavo. Gali gauti vertingų patarimų. Draugai neatsiranda savaime, susidraugavimas –rimtas užsiėmimas. Kiek anksčiau ar kiek vėliau tau tikrai pavyks.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai