JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Suaugusieji, mes tokie – kaip jūs!

„Suaugusieji, mes galime ne mažiau, nei jūs!“ – štai taip jaunimas prabyla tuomet, kai užverda aistros ir kalbos dėl amžiaus cenzo ir jaunimo galimybių įsitvirtinti po saule. Nors dažniausiai vyresnieji nugali, jaunimas nepasiduoda.
Kova tarp jaunimo ir suaugusiųjų man primena Mefistofelio ir Fausto pokalbį iš J.V. Gėtės „Fausto“, kuomet Mefistofelis skundžiasi, jog kad ir kiek nelaimių siųstų į žemę, vis tiek žmonės viską ištveria ir tampa stipresni.

Šią situaciją lyginu su nepaliaujamai veržliu bei novatorišku jaunimu, kuris su kiekviena diena žengia vis toliau ir toliau, „šoka“ vis aukščiau ir aukščiau. Visi sako, jog jaunimas – tai ateitis, o aš teigiu, jog jaunimas – dabartis!

Mokinių valdžia

Svarbiausios moksleivius atstovaujančios institucijos Lietuvos mastu yra Lietuvos Mokinių Parlamentas (LMP) ir Lietuvos Moksleivių Sąjunga (LMS).

Šios dvi institucijos siekia civilizuotais būdais išreikšti jauno žmogaus interesus, siekia, jog jam būtų paprasčiau „gyventi“ mokykloje.

Geriausia yra tai, jog į šias dvi autoritetingas visuomenėje institucijas gali patekti visi jauni žmonės, kurie tik yra suinteresuoti dirbti ne tik dėl savęs, bet ir dėl Lietuvos mokinių.

Tiesa, į LMP moksleiviai renkami demokratišku būdu mokyklų bei regionų lygmenimis, o į LMS galima patekti ir be rinkimų.

Atmenu LMP parašytą rezoliuciją, kurią jaunimas rašė labai ilgai, kruopščiai ir nuoširdžiai, o efektas buvo įspūdingas…

Tiesioginiame eteryje viena „valdžios teta“ pareiškė: „Tai – ne mokinio darbas“. Ji buvo teisi – tai MOKINIŲ darbas.

Jaunuoliai nemąsto?

Vis kyla klausimas, jeigu jaunimas gali būti matomi valdžios „dėdžių“ ir „tetų“, reikšti savo nuomonę visos šalies mastu, ar jis jau nėra pakankamai suaugęs, visavertis pašnekovas, asmuo, darbuotojas?

Dabar, tikrai verta įterpti „sparnuotąją, plunksnuotąją“ ir kitais būdais išgražintą dainininko Vaidoto Baumilos frazę: „Kas tie penkiolikmečiai? Kaip jie gali mąstyti?“

Regis, jog ji skambėjo štai taip. Pasirodo, 15-metis – ne žmogus, o 5 metais vyresnis asmuo (Vaidui – per dvidešimt) jau suaugęs protingas, mandagus, garbingas, orus ir taktiškas… Keista.

Pilietiškai brandūs

Ar galite nuspėti, kas dar įrodo, jog jaunimas gali labai daug? Jaunimas įsitraukia į visuomeninę veiklą! Begalė organizacijų, asociacijų, grupių, kurios vienija šimtus tūkstančių jaunų žmonių – visi jie aktyvistai, kurie prisideda prie kokybiško ir įdomaus gyvenimo savoje aplinkoje.

Pavyzdžiui, akcija „Darom“ – jaunimas su mielu noru įsitraukia ir švarina aplinką, domisi ekologija ir aplinkosauga.

Visuomenininkų turime daug, ko trūksta dar, kad jaunimą vadintų visavertiškais „suaugusiųjų pasaulio“ nariais? Gal paso?

Nesvarstykime, ko trūksta, geriau žvelkime, kuriose srityse jaunimas neatsilieka, o kartais net „perspjauna“ vyresniuosius. Muzika, šokis, teatras, poezija, dailė – tos meno rūšys, kurios žadina prisiminimus, pojūčius bei jausmus.

Kai kuriose mokyklose (nors jų ir nėra daug) vyksta „Talentų savaitės“. Teko organizuoti vieną, netgi vesti kelis renginius. Labiausiai savimeilę glosto mokytojų, administracijos bei kt. vyresniųjų klausimai: „Ir kaip visą tai galėjo padaryti jaunas žmogus?“.

Stebėtina. Iš vienos pusės su nuostaba giria, iš kitos – ramina: „Jūs dar suaugsite.“

Tebus retorinis klausimas šis, bet, ar iš tikrųjų vyresniųjų kritikavimas, jog jaunimas nėra pakankamai subrendęs priimti sprendimus, yra teisingas ir rodo jų brandą? Kiekvienam atrodys skirtingai, o aš vis dar galvoju…

Darome klaidų visi, mokomės vieni iš kitų, kritikuojame ir dažnai nesuprantame vieni kitų, o skiriamės tik paprastais metų skaičiukais. Suaugusieji, girdite? Mes ir vėl beldžiamės į jūsų duris…

Mano išsaugoti straipsniai