JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

PSICHOLOGAS PATARIA: „tėvas muša mano merginą“

KLAUSIMAS: draugauju su mergina, o jos tėvas smurtauja prieš ją be jokios priežasties. Ji man nesenai apie tai prasitarė, ir aš nežinau, ką daryti, kaip jai padėti?
ATSAKYMAS: kadangi tavo klausimas gali būti labai svarbus ne tik tau, tavo merginai, bet dar ir daugeliui merginų ir vaikinų, tai negaliu palikti šio klausimo nuošalyje ir neparašyti viešo atsakymo.

Kadangi svarbius klausimus ir atsakymus skelbiame DELFI gatvės puslapyje, juos gali perskaityti daugiau žmonių, sureaguoti, patarti ką nors naudingo, morališkai palaikyti.

Kuo daugiau žmonių supras, kad smurtas tarp artimųjų egzistuoja ir kad jo toleruoti negalima, tuo daugiau skriaudžiamų žmonių įsidrąsins pasidalinti savo bėdomis, bus išgirsti ir susilauks pagalbos.
Taip pat vis daugiau smurtautojų išgirs iš aplinkinių, kad jų elgesys netoleruotinas ir jį reikia nutraukti.

Taigi, reikalas tikrai rimtas, jeigu tavo merginą muša ar prieš ją kitaip smurtauja tėvas. Ar priežastis būtų, ar ne, negalima smurtauti vienam prieš kitą.

Pirmiausia, svarbu, su kuo gyvena tavo draugė. Kas yra kiti jos šeimos nariai? Ką mano jos mama, jos broliai ar seserys? Jeigu smurtautojas kėlė arba kelia ranką prieš visus šeimos narius, tai jie turi žinoti, kaip jaučiasi skriaudžiamas žmogus.

Šeimoje gali būti dvejopi įsitikinimai. Jeigu jos šeimos nariai pagaliau susivienys ir iškels sąlygas smurtautojui baigti smurtą arba palikti namus, tai tavo draugei bus didelė pagalba.

Kartais šeimos nariai tvirtina, kad „reikia kentėti, kad nieko negalima padaryti, jis gi – tėvas, jis uždirba pinigus, gėda prieš aplinkinius, pakentėkim, nenervinkim jo“ ir t.t. Šie įsitikinimai klaidingi, padėtis nieko nedarant, nesikeis. Tada tavo draugės padėtis taps sudėtingesnė.

Tavo draugė gali kreiptis, nesvarbu kad yra nepilnametė, į vaikų teisių apsaugos tarnybą arba policiją savo mieste. Šios institucijos turi sureaguoti ir išsiaiškinti, kaip elgiamasi su mergaite namuose. Jeigu reikia, įspėti tėvą dėl netinkamo elgesio.

Jeigu tėvas nepripažins, kad jis elgiasi netinkamai, tai reiks, prieš kreipiantis į institucijas, pagalvoti ir suderinti, kur mergina gali kuriam laikui persikelti pagyventi.

Ar tai bus seneliai, ar tetos šeima, ar netoliese esantis krizių centras, gali būti, kad vienuolės gali pasiūlyti laikiną prieglobstį. Gal jums ateis į galvą daugiau minčių, kur galima apsistoti.

Kadangi smurtą patirianti tavo draugė yra labai pažeidžiama, jai reikia padrąsinimo ir patvirtinimo, kad ji elgiasi teisingai, ieškodama pagalbos.

Patiriantys smurtą asmenys kaltina patys save, gėdijasi savo artimųjų elgesio, bijo kitų šeimos narių atstūmimo. Jiems reikia ir mokyklos, ir giminių, ir draugų palaikymo.

Jeigu tau rūpi draugės likimas, tu gali už ją „pažvalgyti“. Pasikalbėk su artimaisiais, jeigu manai, kad jie supras ir galėsite drauge apsvarstyti problemą.

Nesakydamas merginos pavardės ir vardo, gali nueiti į institucijas: pedagoginę psichologinę tarnybą, vaikų teisių apsaugos tarnybą – policiją ir pasitarti, ką daryti.

Kai kuriose savivaldybėse yra nemokamos teisininkų konsultacijos. Mokykloje yra socialinis pedagogas.

Negalima slėpti fakto, kad šeimoje vyksta prievarta. Kartais tokia prievarta baigiasi dramatiškai.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai