JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

PSICHOLOGAS PATARIA: „patinku visiems klasiokams“

KLAUSIMAS: yra bėda. Man 11 metų. Mane klasėje visi berniukai įsimylėjo. Aš esu graži, aukšta, liekna, bet nemoku pasakyti „ne”. Nemoku pasakyti to nei draugei, su kuria nebenoriu draugauti, nemoku pasakyti to draugui, kuriam nenoriu skolinti daiktų. Nemoku. Aš negerbiu savęs. Ar tai blogai, ar man reikia keistis?
ATSAKYMAS: nėra labai blogai. Gerai, kad susirūpinai savo pačios elgesiu. Gal ir verta tau pasikeisti. Kai pasikeiti į gera, pasidaro smagiau ir linksmiau gyventi.

Pastebėjai, kad tu negerbi savęs, tau sunku pasakyti „ne“. Atsakydama tau, galėsiu padėti ir kitiems žmonėms, kurie susidūrė su panašia problema.

Pradėkime nuo pagarbos sau. Pirmiausia, aš galėčiau gerbti tave už tai, kad esi simpatiška, miela, graži, kad patinki visiems klasės berniukams. Dar svarbiau, tave gerbiu už didelę drąsą ir atvirumą, nes parašei apie savo rūpestį.

Taip pat gerbiu už tavo mąstymą, nes atradai savo problemą, išdėstei ją laiške. Dar gerbiu už tai, kad esi aktyvi ir nelauki, kol problemos išsispręs savaime, imiesi iniciatyvos, kad pakeistum savo elgesį.

O dabar tu pati turi pasiimti popieriaus ir pieštuką, ir papildyti sąrašą: už ką dar tave gerbia draugai, už ką vertina mokytojai? Pasižiūrėk, viską kartu surašiusi, susidaro didelis sąrašas, už ką tave galima gerbti. Ir tada apsvarstyk, gal verta labiau save gerbti.

Niekas negimsta mokytas. Žmogus per gyvenimą išmoksta visokiausių dalykų – dirbti su kompiuteriu, kalbėti angliškai, važinėtis riedlente. Lygiai taip pat žmogus išmoksta pasakyti „ne“. Jeigu manai, kad su tavimi pasielgė neteisingai, tai turi išmokti pasakyti „ne“, „nelįsk“, „neimk“, „nedaryk taip“.

Pradėkime nuo to, kad kiekvienas vaikas ir suaugęs žmogus turi teisę, pasakyti „ne“, kai su juo neteisingai elgiasi kitas, arba kai jį ar jo draugą skriaudžia. Žodžiai „taip“ ir „ne“ yra būtini žmonių santykiuose.

Su geriausia drauge arba pati atlik tokią užduotį: surašyk, kokiais atvejais būtina kitam pasakyti „ne“. Peržiūrėk ir pažymėk, kada tu arba draugė jau mokate pasakyti šį svarbų žodį.

Toliau padaryk tokią užduotį: atsistok prieš veidrodį. Pasakyk savo klasiokui „ne“. Pakartok tiek kartų, kad priprastum ir jaustumeisi drąsiai. Patyrinėk, ar jau gerai jautiesi, ištardama „ne“. Gali parepetuoti sakyti „ne“ su mama ar seneliu, su broliu ar drauge. Taip imsi pasitikėti savimi.

O tada, kai draugas vėl paims iš tavęs ką nors be tavo leidimo, jau pasakyk: „prašau neimti be mano leidimo“. Tau tikrai pavyks, nors ir jaudinsiesi.

Dabar dėl santykių su drauge. Gal tau verta apgalvoti, dėl kokio jos elgesio tu nenori su ja draugauti? Tada mandagiai ir ramiai pasakyk, kad su ja nedraugausi, nes jautiesi blogai, kai ji (išvardink) daro taip ir taip su tavimi. Atsisakant draugystės, būtina išsaugoti pagarbą. Gali nedraugauti su žmogumi, bet nepažemink jo.

Visiems pasitaiko sunkumų bendraujant, todėl mes mokomės vieni iš kitų, kad būtų paprasčiau ir lengviau ateityje.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai