JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Abiturientai – vėl „bandomieji triušiai“

Vos abiturientai spėjo pasidžiaugti šimtadieniu, užklupo įskaitų džiaugsmai ir vargai, o ne už kalnų – ir patys egzaminai. Šiais metais tvyro itin didelė įtampa, nes dvyliktokai dar kartą tapo „eksperimentiniais triušiais“. Tik šį kartą eksperimentas išties rimtas – jau patvirtinta aukštojo mokslo reforma.

Tad kokios nuotaikos tvyro abiturientų stovykloje bandė išsiaiškinti „Mokyklos Frontas“.

Tad kokios nuotaikos tvyro abiturientų stovykloje bandė išsiaiškinti „Mokyklos Frontas“.

Reikia ar nereikia korepetitorių?

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius bando įteigti nuomonę, kad korepetiriai – „mados reikalas“, o pasiruošti egzaminams galima ir mokykloje. Tačiau su tuo nesutinka dauguma abiturientų.

„Papildomai lankau visų dalykų pamokas, kurių valstybinius egzaminus laikysiu. Tai lietuvių, chemija, biologija ir matematika. Iš tiesų jaučiu didelę naudą, nes per pamokas nespėjame tiek išmokti. Beto jaučiuosi ir psichologiškai tvirčiau, nėra jokio nerimo.

Aišku, visa tai brangiai kainuoja, bet manau, kad geri egzaminų rezultatai verti tų pinigų“ , – tvirtino dvyliktokė Laura.

Su ja nenori sutikti Rokas. Vaikinas teigia, kad korepetitorius samdosi tik tinginiai, kurie nesimokė visus vienuolika metų prieš tai ir dabar tikisi stebuklo. Į diskusiją įsitraukė Kristina. „Aš niekad nebuvau gera mokinė, pripažįstu. Bet šiais metais susiėmiau, daugiau laiko praleidžiu prie knygų. Nusipirkau krūvą uždavinynų ir bandau mokytis savarankiškai. Sužinosiu, kiek iš to naudos tik liepos gale…“

Ar daug tokių moksleivių, kurie ruošiasi egzaminams patys? Į šį klausimą geriausiai galėtų atsakyti knygyno darbuotojos, kurios tikrai pastebėtų jaunų, bet nemigos naktų iškankintų abiturientų antplūdį. „Dvyliktokai perka ištisus metus, tad likus mažiau nei savaitei iki egzaminų, nesulaukėme šturmo.

Labiausiai perka chemijos ir biologijos uždavinynus, matyt, šių dalykų egzaminai sunkiausi. Tačiau šiais metais abiturientai pasigedo žurnalo „Kur stoti?“, su nekantrumu laukia, kada jis bus išleistas“, – pasakojo vieno Kauno centre esančio knygyno darbuotoja.

Taigi, į klausimą „reikia ar nereikia korepetitorių?“ kiekvienas turi sau atsakyti pats. Labiausiai pasitikintys savo jėgomis pradės egzaminų sesiją be užnugario, o ne tokie drąsūs tikėsis, kad mokytojams sumokėti pinigai buvo gera investicija.

O gal nusipirkti?

Kol vieni įtemptai ruošiasi abitūros egzaminams, kiti tyliai svarsto, ar pavyktų egzaminų užduotis nusipirkti. Juk 2006 metais Lietuvą jau sukrėtė toks skandalas – nutekėjo lietuvių valstybinio brandos egzamino užduotys.

„Mokyklos Frontas“ kalbėjosi su šio įvykio liudininke ir dalyve Vaida Kisieliūte: „Gyvenime visada galima pasirinkti sunkesnį arba lengvesnį kelią. Negalėčiau pasakyti, kad nusipirkti egzamino užduotis buvo pats lengviausias kelias. Tiesiog atsirado galimybė išspręsti dar vieno egzamino užduotis ir aš ja pasinaudojau.

Kiekvienais metais naktį prieš egzaminą keliauja užduotys. Vienos jų tikros, kitos ne. Rizikavome, tačiau su draugų kompanija nusprendėme pirkti. Man jos atsiėjo galbūt dabar juoką keliančią sumą – 200 Lt.

Tačiau ne pinigai tada rūpėjo, labiausiai rūpėjo ateitis. Visiškai nepasitikėjau sistema ir žmonėmis, kurie sudarinėjo egzaminus. Žinojau, kad galima nusipirkti tas užduotis, todėl taip ir padariau.

Kojos ir rankos prieš einant laikyti lietuvių valstybinio brandos egzamino nedrebėjo, nes jaučiau palaikymą iš žmonių, kurie taip pat žinojo atsakymus, be to vis dar nežinojau ar užduotys, kurias pirkau yra teisingos.

Tik gavus užduotis jau ėmė šiek tiek graužti sąžinė, juk kiti abiturientai nesukčiavo… Bet juk nieko negalėjau pakeisti. Dabar studijuoju VU Tarptautinio verslo mokykloje ir čia tikrai nepirkčiau egzaminų.

Dabar mokausi dėl savęs, nes man įdomu. Nėra tos įtampos, kuri tvyrojo prieš egzaminus mokykloje.“

Niekas negali patvirtinti, kad šiemet nenutiks panašus skandalas. Taip, egzaminai paskelbti valstybine paslaptimi, bet gal dėl to tik išaugs jų kaina… Juk nuo egzaminų rezultatų priklausys gausi studijų krepšelį ar ne. Vaidos patirtis rodo, kad nusipirkti egzaminą yra pigiau, nei mokėti už mokslus.

NEC: „Egzaminai – tai ne pomidorai“

Nacionalinio egzaminų centro atstovas ryšiams su visuomene Arūnas Malinovskis griežtai neigia galimą egzaminų pirkimą ir net nedrįsta spėti jų kainos: „Egzaminai – tai ne pomidorai, tad kainų nėra ir negali būti! O jei atsirastų bent menkiausia abejonė, yra susitarimai su teisėsaugos institucijomis, kurios turi užkirsti kelią kainoms rastis, o kaltus bausti.“

Jis neigia ir faktą, kad mokyklinių egzaminų metu ir sienos padeda: „Jei jūs šį terminą vartojate sportine prasme, tai sirgalių, draugų ar aplinkos palaikyme nematau didelės bėdos. Jei tik mokiniui padeda įprasta geltona ar balta sienų spalva – valio!

Tačiau jei turite omenyje, kad mokyklinių egzaminų metu mokytojai toleruoja ar netgi prisideda (nors nenoriu abejoti mokytojų etika) prie nesąžiningumo egzamino metu – Nacionalinis egzaminų centras tam griežtai sako – NE! Ir primena, kad egzaminų metu vykdoma neteisėta veikla gali užtraukti administracinę ar netgi baudžiamąją atsakomybę!“

Mano išsaugoti straipsniai