JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Kas yra aseksualumas?

Girdėdami terminą „aseksualumas“ galite įsivaizduoti visokius nebūtus dalykus: gyvūnus, kuriems nereikalingas partneris, kad jie daugintųsi, arba žmones, kurie neturi seksualinės energijos.

Aseksualumo terminas naudojamas abiem šiais atvejais, tačiau kalbant apie žmones, aseksualumo terminas dažniausiai naudojamas negatyvia prasme.

Nesenai atsirado naujas aseksualumo apibrėžimas. Pagal jį aseksualumas yra panašesnis į seksualinę orientaciją, o ne seksualines problemas.

Pagal šį apibrėžimą aseksualiu vadinamas asmuo, kuris vietoje to, kad jaustų stiprų potraukį vienos arba kitos lyties asmenims, nejaučia potraukio abiejų lyčių asmenims.

Turbūt įdomiausias ir svarbiausias dalykas šiame naujai atsiradusiame aseksualumo apibrėžime yra tai, kad jį sukūrė žmonės, laikantys save aseksualiais.

Aseksualumas

2001 m. „Aseksualumo žinomumo ir švietimo tinklas“ („Asexuality Visibility and Education Network“) įkūrė interneto svetainę ir diskusijų grupę. Ne pelno siekiančios interneto svetainės tikslas – paskatinti „visuomenės pripažinimą ir diskusijas apie aseksualumą.

Dabar šią bendruomenę sudaro daugiau nei 15 000 narių iš viso pasaulio, daugelis jų nuolat prisideda prie interneto svetainės kūrimo ir dalyvauja diskusijų forumuose. Nors dėl kai kurių pagrindinių dalykų sutariama, tačiau bendruomenė yra įvairiapusiška ir ne visi žmonės vienodai išgyvena savo aseksualumą.

Vienas tyrinėtojas pabandė pažvelgti į aseksualumą tiesiogiai. Jis atrado, kad Didžiojoje Britanijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu žmonėms buvo pateikiami klausimai apie jų seksualinį potraukį ir jie galėjo pasirinkti lytį, kuriai jaučia potraukį, arba variantą, kad „niekada nejautė seksualinio potraukio nei vienos lyties žmonėms“. Šį variantą pasirinko vienas procentas žmonių.

Ar aseksualumas yra seksualinė orientacija?

Daugelis žmonių, kurie save įvardija kaip aseksualus, mano, kad tai yra jų seksualinė orientacija. Mokslininkai, sekso švietėjai ir terapeutai nedaug ką galėjo pasakyti apie tai (kol kas), kadangi tai nebuvo plačiai ištirta, netgi nebuvo diskusijų šia tema.

Aseksualai įrodinėja, kad dėl savo seksualinių vertybių ir įsitikinimų priklauso marginalinei žmonių grupei, kaip ir kitų orientacijų žmonės. Jie teigia, kad aseksualumas yra seksualinė orientacija, kadangi čia svarbiausia tai, kam jie jaučia potraukį (arba šiuo atveju nejaučia jo).

Tai nereiškia, kad jie nenorėtų palaikyti reikšmingų ir intymių santykių su kitais žmonėmis, greičiau tai, kad jie nepageidauja, kad jų ryšiai ar bendravimas būtų seksualinio pobūdžio.

Galbūt seksas tiesiog verčia aseksualus nejaukiai jaustis?

Prieš atsakant į šį klausimą, reiktų pastebėti, kad negalima kalbėti apie „aseksualus“ taip, lyg jie visi būtų vienodi. Gali būti, kad kai kurie žmonės, laikantys save aseksualiais, iš tiesų kovoja su savo troškimais ir visiškai nebejaučia seksualinio potraukio.

Tačiau pašnekėjus su žmonėmis, kurie save laiko aseksualiais, paskaičius, ką jie rašo, arba netgi peržvelgus nedidelį kiekį šia tema atliktų tyrimų, paaiškėja, kad visai nepanašu, jog šis variantas yra tinkamas jiems visiems.

Dar yra per anksti stengtis apibrėžti šią žmonių grupę, būtų įdomu pabandyti geriau suprasti, ką žmonės, įvardijantis save kaip aseksualus, iš esmės mano apie seksą, kai iš esmės jiems to nereikia.

Galbūt aseksualai tiesiog nerado „to vienintelio“?

Žinoma, kai kuriems žmonėms tai gali būti pritaikytina, tačiau taip spėti, neatsižvelgiant į grupės žmonių patirtį tik todėl, kad ji neatitinka to, kaip mūsų įsivaizdavimu, viskas turėtų būti, yra nemandagu ir netgi įžeidžiama.

Taip pat vertėtų pastebėti, kad tyrimai rodo, jog aseksualūs žmonės mylisi. Kai kurie jų netgi daro tai dažnai. Kartais jie tai daro norėdami, kad nenutrūktų santykiai, arba iš pradžių nori pažiūrėti, galbūt galiausiai jiems tai patiks.

Nepaisant to, dėl kokių priežasčių jie mylisi, yra aišku, kad aseksualai tiesiog yra tie žmonės, kurie negali rasti seksualinio partnerio arba jų gyvenime sekso nebuvo pakankamai daug.

Ar aseksualumas yra seksualinis sutrikimas?

Jau yra įvardytas seksualinės funkcijos sutrikimas, apibūdinantis žmones, kuriuos mažai domina seksas – frigidiškumas. Jis apibūdinamas kaip „nuolatinis arba pasikartojantis seksualinių fantazijų ir seksualinės veiklos troškimo nepakankamumas (arba jo nebuvimas)“.

Aseksualumas skiriasi nuo šios diagnozės, kadangi frigidiškumo diagnozė apima ir asmens nepasitenkinimą esama situacija. Daugelis žmonių, kurie save įvardija kaip aseksualus, nesijaučia nepatenkinti esama situacija. Vietoje to jie teigia, kad didesnį jų nepasitenkinimą sukelia šalia esančių žmonių reakcija į jų būklę.

Mano išsaugoti straipsniai