JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

PSICHOLOGAS PATARIA: nauja tėčio draugė jį baigia iš manęs atimti

KLAUSIMAS: man 16 ir aš jaučiuosi velniškai vieniša. Nuolat būnu palikta namuose viena, man mirtinai nuobodu, nėra ką veikti ir su kuo pasišnekėti. Mano mama su tėčiu išsiskyrė prieš 18 mėnesių ir aš gyvenu su tėčiu.

Nesenai jis išvyko į užsienį ilgam savaitgaliui, o man paliko tik 50 litų, kad nusipirkčiau maisto, gėrimų ir praleisčiau laiką.

Pirmąją dieną man baigėsi pinigai ir aš turėjau naudoti savo santaupas, kad išgyvenčiau.
Dabar jis atsisako atiduoti pinigus, kuriuos sunaudojau, teigdamas, kad namuose buvo pakankamai maisto.

Kai mama norėjo, kad jie per pusę sumokėtų už mano atostogų kelionę su ja, jis atsisakė mokėti. Jis man visai nepadeda ir nepalaiko manęs. Jo mergina visuomet yra už mane svarbesnė ir gauna viską, ko nori. Aš esu lyg šešėlis.

Jis negirdi to, ką aš sakau ir ignoruoja mane. Aš noriu pabėgti iš namų ir gyventi pas mamą, tačiau noriu gerai išlaikyti egzaminus, nenoriu pereiti į kitą mokyklą tik dėl savo tėčio.

Nežinau ką daryti, kad jis pastebėtų mane. Man labai liūdna, kad jam visai nerūpiu.

ATSAKYMAS: liūdna, kad tavo tėtis yra taip užsiėmęs savo mergina, kad visa kita jo gyvenime yra antroje vietoje. Žinoma, tu jautiesi atstumta ir apleista. Bet kas taip jaustųsi.

Visiškai suprantama, kad širsti ant savo tėčio, kad kartais jo nekenti, kad nekenti ir jo naujosios draugės, kuri paveržė visą tėčio dėmesį.

Rask minutėlę, kad pašnekėtum su juo. Pasakyk, kad myli jį ir tau reikia daugiau jo laiko ir dėmesio. Pasakyk, kad jautiesi nelaiminga ir net nori pabėgti iš namų. Jis to, turbūt, nenumano, todėl tiesiai viską išklok.

Papasakok savo mintis, kaip tu atsakingai žiūri į mokslus ir kaip tau svarbu gerai baigti mokyklą. Kad tu su juo lieki tik dėl patogumo, kad nereiktų keisti mokyklos ir patirti stresą. Tėtis tikriausiai tiki, kad esi praktiškai suaugusi ir mažai dėmesio skiri šeimai, kad tau svarbiau draugai.

Tėtis privalo žinoti, kad brendimo laikotarpiu jo dėmesys tau labai svarbus ir gyvybiškai reikalingas. Tai turėtų sukrėsti jį ir priversti imtis veiksmų. Tačiau jei niekas nepasikeistų, išsipasakok vyresniam giminaičiui arba geram šeimos draugui.

Paprašyk, kad jis/ji pabūtų su tavimi, kol kalbėsiesi su tėčiu, ir padėtų tau išdėstyti savo požiūrį. Pasakyk, kad tau reikia, kad jis skirtų tau daugiau laiko ir finansinės paramos, bent jau iki kol tapsi nepriklausoma.

Pasiūlyk, kad leistų pabūti pas draugus, jam išvykus. Nuėjusi į mokyklą, pasikalbėk su savo mokytoju arba socialiniu darbuotoju. Paaiškink, kokia susiklostė situacija. Jie patars, kaip tau organizuoti laiką, kad nenukentėtų mokslai per tuos barnius su tėčiu. Jie gali pasikalbėti su tavo tėčiu ir paaiškinti jam, kad tau reikia daugiau pagalbos, kai ruošiesi egzaminams.

Taip pat atnaujink ryšius su mama. Susitik su ja, eikite kartu į kiną.Nakvok pas ją savaitgaliais. Jei reikalai nesikeis, pasipasakok mamai apie tėčio elgesį, paklausk jos patarimo. Gal kai baigsi mokyklą, galėsi apsistoti pas mamą… O gal ji turės kur kas geresnių pasiūlymų…

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai