PSICHOLOGAS PATARIA: kai pavydas nugali meilę

KLAUSIMAS: man reikia pasitarti su jumis. Mane kankina didelė bėda. Aš esu velniškai pavydus. Ir visiškai negaliu susigaudyti, kodėl. Dar nebuvau apgautas arba išduotas jokios panelės... Pastebėjau tik, kad man staiga užeina toks pavydas, kad negaliu susilaikyti.

Pradedu klausinėti merginos, su kuo ji kalbėjosi, kas ją kur nors užkalbino, kas paskambino, kai manęs nebuvo namuose arba kai maudžiausi vonioje. Kai einame per miestą, man atrodo, kad visi vyrai mano merginos nori, ieško jos akimis, „nurenginėja“, susimirksi.

Ar tai tikri pavydo priepuoliai? Tas nesuvaldomas pavydas gadina mūsų santykius, mes jau pykstamės ir baramės... Paskui man vėl rodosi, kad aš ja pasitikiu, kad ji nieko blogo nedaro. Jinai sako, kad myli mane ir kad nesiruošia būti neištikima, bet staiga vėl užeina tas pavydas.

Jis gadina mūsų santykius, atsiranda įtampa... Pasakykite, kaip atsikratyti šitos bjaurios savybės. Gal tai liga? Kaip man elgtis ir kaip atsikratyti pavydo?

ATSAKYMAS: mielam jaunam skaitytojui norėčiau padėti susigaudyti savo jausmuose ir pasiūlyti kelias mintis. Jeigu aš iš trumpo, bet skaudaus ir rimto laiško gerai supratau, tai tu kalbi apie „pavyduliavimą“, kurį vadini pavydu.

Tave kankina pavyduliavimas – saldžiasmaugis jausmas, lydimas minčių, kad tavo mergina gali būti tau neištikima. Tu graužiesi ir kankiniesi, nes tavo galvoje gimsta visokiausios tavo vaizduotės sukurtos scenos, kaip ji bendrauja, koketuoja ir mezga santykius su kitu ar kitais vaikinais, glamonėjasi ar bučiuojasi.

Tau ypač neramu, kai jos nematai. Netgi jeigu ji išbėgo į parduotuvę nupirkti pieno, tau atrodo, kad tuomet ją gali nuvilioti kas nors kitas. Jeigu ji išvažiavo pas mamą, tau jau regisi, kad autobuse prie jos sėdintis vaikinas būtinai sakys jai su seksu susijusius komplimentus.

Kaip pats rašai, tau atrodo, kad ją kabina gatvėje, jums einant kartu. Man atrodo, kad tavo padėtis nėra beviltiška, nes tu daugiausiai rašai, kad tavo mergina gali susidomėti kiti vaikinai. O tai reiškia, kad tu aplinkui matai daug konkurentų, prieš kuriuos jautiesi prastesnis arba menkesnis.

Paprastai kankinasi dėl pavyduliavimo žmonės, kurie gerokai nepasitiki savo dvasiniu ir fiziniu patrauklumu. Tau gali nieko netrūkti - nei iškalbos, nei patrauklumo. Tiesiog nepasitikėjimas savimi kyla iš vidaus, arba pasitikėjimas savimi visiškai priklauso nuo aplinkinių. Ką kiti pasakys apie tave, taip tu ir jausiesi. Todėl taip greitai ir „įsijungia“ pavyduliavimo „mygtukas“.

Būtų rimčiau, jeigu imtum pavyduliauti ne tik savo merginos, bet ir savo merginai. Jeigu tau atrodo, kad jinai slapta nori susitikti su kitais, kad ji tave siekia apgauti, kad turi kokį nors gerbėją gretimoje gatvėje ir pasimato su juo per pietų pertrauką, tai turi susirūpinti savo mintimis.

Labai patarčiau susirūpinti, kadangi tu jau nebegali ramiai priimti tokio fakto, kad tavo mergina yra žmogus, o ne daiktas. Kad ji gyvena gyvenimą, kuriame daug žmonių. Kad ji tave myli ir nesiruošia išduoti.

O dar sudėtingiau būtų, jeigu tu imtum ją tikrinti: nemačiomis skaitytum jos elektroninį paštą, sekiotum iš paskos paskui ją, kai ši eina su drauge į kiną, kraustytum jos rankinuką arba peržiūrinėtum jos telefono skambučius. Jeigu imtum jai lipdyti neištikimybę, nes „ji pažiūrėjo per daug jausmingai“, apsirengė „ per daug seksualiai“ arba pusę valandos neatsakė į tavo skambutį ir taip toliau. Tada imtum ją be galo tardyti, ką ji pagalvojo ir su kuo ji „iš tiesų buvo susitikusi“.

Negalėdamas nurimti, imtum pats meluoti, kad ją „kiti matė su vyriškiu“, „kad jos laišką kitam tu gavai iš patikimo asmens“, neleistum jai išeiti iš namų, lieptum atsisakyti draugų. Visi paskutinės pastraipos požymiai liudytų apie liguistą pavyduliavimą.

Liguisto pavyduliavimo esmė yra tokia, kad žmogus pats susigalvoja artimo žmogaus neištikimybę ir tada ima persekioti ir terorizuoti mylimąjį. Jokie įtikinėjimai ar faktai nepadeda liguistam pavyduoliui pakeisti savo nuomonės. Todėl santykių su tokiu liguistai pavydinčiu žmogumi neįmanoma išgelbėti.
Arba tokioje poroje vienas terorizuoja, žemina ir persekioja kitą, kuris yra per silpnas arba priklausomas nuo pavyduolio.

Bet grįžkime prie tavęs. Turiu pasakyti, kad pavyduliauja tiek merginos, tiek vaikinai. Pavyduliavimas nėra vienos lyties bruožas. Yra išreiškiama nuomonė, kad jeigu pavyduliauja, tai reiškia myli. Šį nuomonė turi šalininkų ir priešininkų.

Kadangi tu pats supranti, kad pavyduliavimo problema yra tavyje - tai geras ženklas. Kitas geras ženklas, kad tu supranti, kad tavo pavyduliavimo sukelti klausinėjimai ir įrodymų ieškojimai kelia įtampą ir barnius. Todėl tu privalai sustoti ir neterorizuoti savo merginos.

Pasakyk sau, kad tu neturi galios padaryti taip, kad kiti žmonės- vaikinai ar merginos – nepažiūrėtų į tave arba ją susitikę. Negali garantuoti, kad niekada niekas apie tavo merginą nepagalvos kaip apie patrauklią moterį, nenusišypsos arba nepasakys komplimento. Juk tu ir pats pastebi daugelį patrauklių panelių. Ar iš karto bėgi ir nutrauki ištikimybę savo merginai?

Taip pat pasakyk sau, kad tavo mergina – ne tavo asmeninis daiktas. Jos negalima padėti arba pasiimti, kada panorėsi. Jos negalima priversti galvoti taip, kaip galvoji tu, ji tave mylės tik savo laisva valia.

Trečias ir svarbiausias dalykas. Stiprink savivertę ir savigarbą. Tu tikrai esi vertas daugelio gerų žodžių ir pagyrimų. Tavo gyvenimas yra prasmingas, nepriklausomai nuo to, ar tu draugauji su mergina, ar ne.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis