PSICHOLOGAS PATARIA: tėvai tyčiojasi, kad esu stora, bet neleidžia laikytis dietos

KLAUSIMAS: mano tėvai vis priekaištauja, kad esu stora, bet mama man neleidžia riboti maisto. Man 16 metų ir pusseserė pakvietė mane kitą pavasarį būti pamerge jos vestuvėse, tačiau aš nerimauju, kad atrodysiu negražiai, nes esu apkūnoka.

Mano tėvai vis man papriekaištauja dėl to, tačiau kai aš jiems tai pasakau, jie sako, kad tik juokauja. Stengiuosi nekreipti į juos dėmesio, bet vis tiek skaudu.

Mėginu sveikai maitintis ir mažinti porcijas, tačiau mano mama vis prikrauna man pilną lėkštę ir liepia viską suvalgyti. Mane auklėjo, kad reikia suvalgyti viską, kas yra lėkštėje, be to, ir pati nemėgstu mėtyti maisto, todėl tenka viską suvalgyti.

O jeigu jie man siūlo šokoladinių sausainių ir aš atsisakau, jie šaukia ir liepia juos valgyti. O kai valgau, vadina mane storule.

Bandžiau jiems paaiškinti, kad stengiuosi sveikai gyventi, tačiau jie neklauso ir šaiposi iš manęs.

Nežinau, nuo ko pradėti. Labai noriu numesti svorio iki pusseserės vestuvių, tačiau nenoriu pyktis su tėvais.

ATSAKYMAS: suprantu, kad galbūt tavo tėvai mano, kad tik juokauja, tačiau jų elgesys pavojingai prieštaringas. Galima įtarti, kad jie patys turi su svoriu susijusių problemų. Pasakyk jiems, kad antsvoris kenkia sveikatai, todėl tau reikia jų pagalbos ir paramos, kovojant su juo.

Atkreipk jų dėmesį, į tai, kaip jie elgiasi. Paprašyk nustoti priminti tau svorį ir drąsiai paskatink šeimą maitintis sveikai ir mažinti porcijas, juk nutukimas – pasaulinio lygio problema. Kalbama ne tik apie išvaizdą. Svarbiausia, būti sveikam ir fiziškai aktyviam.

Pasakyk, kad jų replikos tave slegia ir tu imi nepasitikėti savimi. Tavo noras maitintis tinkamai ir ne per daug – sveikintinas. Daugiau paskaityk apie tai enciklopedijose ar pasitark su medikais. Jei yra galimybė pasikonsultuok su specialistais kaip sunormalizuoti savo svorį. Vadovaukis KMI.

Nesiimk laikytis griežtų dietų, viską daryk palaipsniui. Pakeisk maisto racioną, valgyk namuose gamintą sveiką ir įvairų maistą. Atsisakyk bandelių, geriau rinkis duoną su grūdais, rytais dubenėlį košės ar grūdų pusryčių, užkandžiauk vaisiais ir daržovėmis, lepink save ne saldumynais, o riešutais ar džiovintais vaisias...

Tėvus nuramink, kad konsultavaisi su specialistais ir ketini kaip ir anksčiau valgyti tris kartus į dieną, tačiau ne tokias pilnas lėkštes maisto. Kraukis į lėkštę maisto sau pati. Tačiau neskriausk savęs – kupinos rieškučios maisto turi būti tavo lėkštėje…

Džiaugiuosi ir žaviuosi tavo valia atsikratyti viršsvorio. Nepasiduok spaudimui ir būk drąsi. Ne iškart pastebėsi rezultatus, tačiau laikui bėgant, pajusi, kad imi jaustis geriau.

Daugiau judėk, vaikščiok, bėgiok, atlik tempimo pratimų namuose arba sporto klube, tačiau drastiškai neapribok maisto. Jei imsi mažai valgyti, rezultatus gal ir pajusi, tačiau sveikata iškart pašlis… Taip gali sulaukti pusseserės vestuvių ir ligoninėje.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis