JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

PSICHOLOGAS PATARIA: manau, kad ne ten įstojau

KLAUSIMAS: esu gana didelėje nevilty, tad paskaitinėjęs laiškus, nusprendžiau parašyti jums. Esu pirmo kurso studentas, įstojęs ten, kur svajoja daugelis.

Egzaminus išlaikiau tikrai gerai. Tačiau nieko negaliu padaryti… Esu tinginys… Niekaip negaliu prisiversti mokytis. Pakliuvau į grupę, kurioje visi yra kelis kartus geriau išlaikę egzaminus, tad dažnai jaučiuosi ne savo vietoje. Atsirado „skylių” moksle. Daug ko nesuprantu. Nežinau, kaip prisiversti mokytis. Gal reiktų mesti studijas ir ieškoti kito pašaukimo? Ką patartumėte?

ATSAKYMAS: viena maža detalė, kurią parašei, suteikė galimybę pažvelgti giliau, kas vyksta tavo sieloje.

Pabaigus mokyklą ir pradėjus studijuoti, labai daug kas pasikeičia gyvenime. Pabaigęs mokyklą, tu išeini iš pažįstamos, prognozuojamos, saugios ir suprantamos mokyklos aplinkos. Toje aplinkoje tu jauteisi kaip žuvis vandenyje – užtikrintai ir ramiai.

Ir mokytojai, ir mokiniai tikriausiai tave gerbė. Buvai vienas iš tų, apie kuriuos sakė: jis gabus, protingas, jis pasieks, ko nori gyvenime.Tu gana nesunkiai galėjai mokytis gerais pažymiais.Tėvai į tave taip pat sudėjo dideles viltis. Iš jaukaus ir mielo upelio išplaukei į sraunią, akmenuotą ir pilną slenksčių upę. Taigi, startavai naujame gyvenimo etape. Tokie pasikeitimai sukelia tam tikrą stresą.

Gal tau pasirodys kvaila, naivu ir sentimentalu, ką dabar tau pasakysiu. Atsisveikinus su mokykla, kokia ji bebūtų tavo prisiminimuose, visada apima tam tikras liūdesys, kuris vadinasi atsisveikinimo ar praradimo liūdesiu.

Pabaigus labai jauno žmogaus gyvenimo laikotarpį, ištinka tam tikra, sakyčiau, depresija. Tai normalu ir tu turi surasti vietos ir laiko savyje, kad truputį, nepastebimai, tačiau būtinai gedėtum.

Kita vertus, naujosios upės srovė neša tave tolyn, nelaukdama, kol išmoksi joje plaukioti. Jeigu esi ambicingas ir turintis didelių karjeros siekių žmogus, įsivaizduoju, kaip tau sudėtinga rasti vietą savo grupėje. Pasakysiu, kodėl.

Tarp tavo grupiokų yra tokių, kurie už tave geriau išlaikė egzaminus, kuriems lengviau pasiruošti seminarams, kurie sklandžiau kalba, įspūdingiau pasirodo per atsiskaitymus, lengviau ir greičiau užmezga draugiškus santykius, turi gražesnes merginas ir panašiai.

Čia ir yra ta maža detalė, apie kurią minėjau pradžioje. Tavo savivertei nesąmoningai gali būti suduotas skaudus smūgis, nes buvai pripratęs prie pripažinimo, populiarumo, lyderiavimo ar to, kad turėjai didelį autoritetą savo tarp klasiokų, dar prieš metus.

Jeigu tu išgyveni pažeminimą, kad nesi tarp keleto geriausių, imi blogai jaustis. Susijaudini ir supanikuoji. Blogai jautiesi, nes nuolat galvoji, kad esi nevykęs, tinginys, apsileidęs ir kitaip save grauži iš vidaus. Tada, kad nesijaustum pažemintas, tu pradedi „gelbėti” savo savivertę, pasitelkęs tokias mintis: gal tai ne ta aukštoji, gal tai ne ta profesija, gal mano profesinis pašaukimas yra kitur.

Labai gerai suprantu, kaip nesmagu galvoti apie save kaip apie tinginį ir nevykėlį. Imi dėl to depresuoti. Nebeturi jėgų reguliariai mokytis, atsiskaityti už laboratorinius ar kitokius darbus. Ir tada dar labiau graužiesi.

Sustok ir pamąstyk, ar tai, ką perskaitei, primena tave.
Nustok lyginti save su kitais. Leisk sau būti netobulu.
Pasakyk sau, kad esi pakankamai gabus ir protingas, kad gali gerai mokytis.
Nenuolaidžiauk savo puikybei ir jos pinklėms.
Susidaryk kiekvienos dienos planą, ką esi nusistatęs išmokti per tą dieną. Nesistenk užkopti į Everestą per tris dienas, nes niekam tai neįkandama.
Nesirūpink pažymiais. Mokydamasis, surask ką nors, dėl ko tas ar kitas mokslo dalykas tau įdomus arba naudingas.
Nusprendęs pradėti vieną ar kitą darbą nustatytą valandą, neleisk sau atidėlioti ir abejoti. Tiesiog iš karto pradėk skaityti, rašyti ar skaičiuoti, kai laikrodis išmuš namų darbų valandą.
Eik patirti malonumų – išgerti alaus, į baseiną, į kiną tik tada, kai būsi padaręs savo dienos darbo normą.
Jeigu dabar viduje sukrutai ir ginčijiesi su manimi, labai gerai. Tikiu, kad su tavimi viskas yra gerai.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai