Profesionalaus modelio išpažintis: svajojau būti inžiniere, tapau „PRADA“ mados namų veidu

Ne paslaptis, kad daugelis merginų bent kartą gyvenime tyliai pasvajoja apie modelio darbą. Deja, didžioji merginų dalis nežino, kad tai ne tik kelionės, naujos pažintys ir nemokami drabužiai – tai sunkus darbas, reikalaujantis daug emocinių ir fizinių pastangų. Grožio industrijoje sklando begalė mitų apie modelio profesiją ir darbą, neretai nugirstame apie įnirtingą konkurenciją, taisyklių nesilaikančius fotografus ir modelių sveikatos nepaisančius dizainerius. Kaip yra iš tikrųjų?

Savo įspūdinga patirtimi su mumis dalijasi patyręs IMAGE GROUP modelis, dalyvavęs tokių garsių mados namų ir dizainerių kaip „Moschino“, „Kenzo“, „Lacoste“, „Dolce & Gabbana“, „Commuun“, „Balenciaga“, „Miu Miu“, „Louis Vuitton“ ir kitų kolekcijų pristatymuose, kedainietė Rasa Žukauskaitė. 2010-aisiais Rasa tapo Prados mados namų reklamos veidu, atpažįstamu aukštosios mados pasaulyje.

Rasa, pasidalink istorija, kaip patekai į aukštosios mados pasaulį?

Pirmą kartą dalyvavau „Image Group“ organizuojamoje modelių atrankoje 14-os, bet tuo metu man pasakė, kad atrodau pernelyg jauna, esu per žemo ūgio ir turėčiau išsitiesinti dantis. Būti modeliu nebuvo mano svajonė, nes tuo metu jau tiksliai žinojau, kad ateityje norėsiu studijuoti inžineriją. Dėl šios priežasties nusprendžiau nedalyvauti modelių atrankose ateinančiais metais.

Kai buvau vienuoliktoje klasėje, per pietų pertrauką pamačiau praleistą skambutį. Grįžusi namo sužinojau, kad sesuo išsiuntė mano nuotraukas į „Image Group“ modelių agentūrą ir jie man skambino, nes norėjo pamatyti gyvai. Tuo metu buvau aštuoniolikos. Mamos padrąsinta nuvykau į sostinę, mane nufotografavo ir pasakė, kad turėčiau pasirodyti už savaitės atvykstančiam skauteriui iš Milano modelių agentūros. Čia ir prasidėjo mano modelio darbas – nuvykau pasirodyti, patikau ir gavau pasiūlymą skristi į darbą Milane. Birželio pradžioje susikroviau lagaminą ir išvykau į Italiją – tai buvo mano pirmoji kelionė į užsienį.


Kaip reagavo tavo tėvai? Ar jie lengvai išleido į pirmąją kelionę?

Iš pradžių tėvai galvojo, kad modelių agentūra manęs neatrinks, nes nesu itin aukšto ūgio. Kai viskas pakrypo netikėta linkme ir man pasiūlė vykti į Milaną, tėvai pradėjo nerimauti ir nežinojo ar mane išleisti, nes silpnai kalbėjau angliškai, buvau labai drovi ir pati savarankiškai niekada net nebuvau išvykusi į Vilnių ar Kauną. Galiausiai nusprendė išleisti. Niekada nepamiršiu mamos žodžių – ji sakė, kad negalima drausti vaikams išmėginti naujas veiklas, galimybes, progas, nes gal po daugelio metų jie gailėsis ir kaltins tėvus, kad nedarė to, ką norėtų. Žinoma, kad jie labai nerimavo, bet agentūros vadovė Meda Jonaitytė aiškiai išdėstė detales apie mano kelionę ir užtikrino, jog manimi bus pasirūpinta.

Modelio darbas daugeliui merginų skamba kaip svajonių profesija. Ko nežino merginos, kurios nori patekti į šią industriją?

Modelio profesija tai nėra pramoga. Tai darbas, kuris kartais gali būti labai sunkus tiek emociškai, tiek fiziškai. Iš kitos pusės – viskas priklauso nuo požiūrio. Jei žmogui patinka šis darbas, tada nesijaučia nuovargio ir viskas atrodo savotiškai smagu. Nėra viskas padėta ant lėkštutės – reikia sunkiai dirbti, kad sektųsi. Jeigu esi punktualus, atsakingai žiūri į šią profesiją, tuomet darbo grafikas gali būti stipriai apkrautas, kuomey ne tik trūksta miego, bet ir laiko sau, šeimai ar artimiems draugams. Ne kartą teko pamiršti apie Kalėdas, savo ir šeimos gimtadienius, šventes ir atostogas. Su mokslais arba studijomis darbą įmanoma suderinti, tačiau nemeluosiu, kartais kelią stresą praleisti kontroliniai, koliokviumai ar egzaminai. Tokiais atvejais tenka prašyti direktoriaus ar dekano leidimo dalyvauti kitu metu ir atsiskaityti praleistus dalykus.


Kokius mitus pati esi girdėjusi apie modelio darbą?

Grįžusi iš kelionių dažniausiai sulaukdavau to paties klausimo – kodėl modeliai atrodo tokie pikti ir rimti nuotraukose? Iš tikrųjų panelės yra be galo linksmos asmenybės ir praleidžiame daug valandų besijuokdamos, o veido išraiškos nuotraukose yra diktuojamos dizainerių ir fotografų. Tai jų noras matyti mus ant podiumo ar žurnalo puslapių su tokia mimika. Dar vienas iš mitų yra tas, kad modeliai yra neišsilavinę, neturi pomėgių ir sugeba tik gražiai atrodyti. Daug panelių mokosi, studijuoja, užsiima papildoma veikla ar projektais, turi begalę pomėgių. Tarp kastingų ir darbų atsiranda nemažai valandų laukimo, dėl to daugelis modelių skaito knygas.


Visuomenėje nusistovėję stereotipai, jog tarp modelių tvyro žvėriška konkurencija, neretai merginos viena kitoms karpo sukneles, nesidalija informacija apie kastingus, nepagelbėja bėdoje. Ar jie atitinka tikrovę? Ar tiesa, kad modelio darbe nėra tikros draugystės?

Konkurencija tikrai egzistuoja ir kuo toliau, tuo stipresnė ji atrodo. Kartais dėl vieno darbo, fotosesijos ar mados renginio susirenka virš 500 kandidačių – visos gražios, išskirtinės, įdomios. Visą informaciją apie kastingus gauname iš savo agentūrų vadybininkų elektroniniu paštu arba žinute į mobilųjį telefoną.

Agresyvių merginų viena kitos atžvilgiu pasitaiko retai. Pačiai asmeniškai susidurti su tuo neteko, kartais tik pasitaikydavo ne itin tvarkytis mėgstančios kambariokės, dėl ko su jomis tekdavo rimtai pasikalbėti. Tikra draugystė tarp modelių egzistuoja. Kaip ir kiekviename darbe žmonės susiranda draugų, kartais net labai artimų. Kartu mes praleidžiame daug laiko ne tik darbe, bet ir laisvalaikiu.


Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduri būdama modeliu? Kaip užsitarnavai elitinio modelio vardą?

Reikia pereiti per daug kastingų. Viskas priklauso tik nuo to, ar patiksi ir tiksi dizaineriams, fotografams, kastingų direktoriams, ar pateisinsi jų lūkesčius ir kaip seksis toliau. Labai svarbu sėkmingai sudalyvauti madų savaitėse Londone, Paryžiuje, Milane ir Niujorke – nuo to priklauso ar tave pastebės ir kaip toliau vystysis tavo karjera aukštojoje madoje.

Ar gauni tinkamą rūpestį, kai dirbi užsienio šalyse? Nesijauti vieniša?

Kiekvienoje agentūroje yra santykinai skirtinga atmosfera, manau taip yra dėl skirtingų šalių kultūros. Rūpesčio pakanka, viskas aiškiai išdėstoma, o jei prireikia patarimo vienu ar kitu atveju visada mielai padeda. Su kai kuriais vadybininkais palaikau labai šiltus ir draugiškus santykius.


Koks yra šiuolaikinis mados pasaulis, kokius jo privalumus ir trūkumus išskirtum?

Šioks toks chaosas. (juokiasi) Privalumas tas, kad pagaliau didesnė rinkos dalis pradėjo vertinti moteriškesnį modelių kūną, agentūros pasirašo sutartis su plius dydžio modeliais. Neigiamai galbūt vertinčiau tai, kad socialiniuose tinkluose skandalus keliančios merginos išgarsėja ir gauna teigiamą įvertinimą iš darbo ir dizainerių. Tai atrodo ne itin sąžininga kitų modelių atžvilgiu – jos pradeda savo karjerą nuo nulio ir sunkiai dirba, kad užsitarnautų modelio vardą.Kaip manai, kokios charakterio savybės reikalingos šiame darbe?

Punktualumas, pasitikėjimas savimi (tai ateina su laiku ir darbo patirtimi), kantrumas, pozityvumas, atsakingumas. Svarbu nekopijuoti kitų – ne tik darbo stiliumi, pozavimu, bet ir charakterio savybėmis. Klientai mėgsta įdomias ir savo charakterį nebijančias parodyti paneles – tai įkvepia dizainerius ne tik kurti, bet ir smagiai praleisti laiką darbe.


Kaip atrodo tavo eilinė darbo diena, kuomet esi išvykusi dirbti?

Šiuo metu esu Šanchajuje. Rytoj turėjau vykti į keturis kastingus, bet neseniai sužinojau, kad pridėjo dar vieną, papildomą. Dažniausiai keliuosi 7–8 val. ryto, išsimaudau, papusryčiauju ir keliauju į agentūrą, kur laukia vairuotojas. Kastingus pradedu nuo 9 val. ryto ir baigiu apie 17 val. – viskas priklauso nuo to, kaip sklandžiai vyksta atrankos, ar daug modelių dalyvauja ir kokiu atstumu nutolusi kita vieta. Kartais automobilyje tenka praleisti virš dviejų valandų, o kartais tenka fotografuotis 38 laipsnių karštyje. Taip pat studijuoju marketingo vadybą Vytauto Didžiojo universitete, tad po darbo dienos tenka pasidomėti tuo, kas vyksta mokslo įstaigoje, o jei turiu laiko – paskaitau dėstytojų įkeltą studijų medžiagą.


Kas tau labiausiai patinka modelio profesijoje? Kokių gerų savybių ir žinių pasisėmei iš io darbo?

Labiausiai patinka tai, kad mano darbo vieta visą laiką keičiasi. Keičiasi pasaulio šalys, miestai. Kiekvieną kartą sutinku labai daug naujų žmonių, kurie įkvepia, motyvuoja ir žavi savo kūrybiškumu. Šio darbo dėka išmokau laisvai kalbėti anglų kalba bei šiek tiek susipažinau su rusų, japonų, italų kalbomis. Įgavau daug pasitikėjimo savimi. Trūkumai, kuriuos anksčiau įžvelgdavau savo išvaizdoje tapo privalumais. Tapau socialiai aktyvesnė, išmokau bendrauti su žmonėmis, susiradau draugų. Tai gyvenimas, apie kurį paaulgystėje galėjau tik pasvajoti.

Konkurso rubrikoje „Tapk modeliu“ visą mėnesį gali rasti su mados pasauliu iš arti supažindinančias modelių išpažintis ir profesionalų patarimus, tačiau snausti rudenį nėra kada. Ieškok gražiausių savo nuotraukų, kur matytumeisi visu ūgiu, vidutiniu atstumu ir portretu. Išsirink tas, kuriose atsiskleistų tavo figūros privalumai ir pridėk jas prie anketos apačioje su visais savo išmatavimais. Tiesa, profesionalų komisijai visuomet geriau išvysti tave gyvai, tad jei į tavo miestą atkeliauja IMAGE GROUP kastingo karavanas, skubėk raudonai žymėti dieną kalendoriuje. Taip žymiai daugiau šansų, jog tave pastebės!

Iki susitikimų atrankose, o dabar… Pats metas pildyti anketą ir išbandyti savo šansą užlipti ant podiumo!


Susitikimai prasideda rugsėjo 19-ąją. Pasitikrink, galbūt atranka atvyksta ir į tavo miestą:

Rugsėjo 19d.

15.30. MAŽEIKIAI. Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centras. Naftininkų g. 11

16.30. PLUNGĖ. Kultūros centras. Senamiesčio aikštė 3

17.15. TELŠIAI. Žemaitės dramos teatras. Respublikos g. 18

Rugsėjo 20d.

15.30. KUPIŠKIS. Kupiškio rajono savivaldybės kultūros centras. Gedimino g. 40

16.30. UTENA. Kultūros centras. Aušros g. 49

Rugsėjo 21d.

15.00. RADVILIŠKIS. Kultūros centras. Maironio g. 10

16.00. JONIŠKIS. Kultūros centras. Žemaičių g. 14

17.00. ŠIAULIAI. “Caffeine”. Vilniaus g. 136

Rugsėjo 22d.

16.30. KLAIPĖDA. “Caffeine”. H.Manto g. 18

Rugsėjo 23d.

14.00-15.00. VILNIUS. Modelių agentūra ”Image Group”. Švitrigailos g. 11C

Rugsėjo 26 d.

15.30. ŠILUTĖ. Kultūros ir pramogų centras. Lietuvininkų g. 6

16.45. TAURAGĖ. Kultūros centras. Dariaus ir Girėno g. 3

Rugsėjo 27d.

15.00. PRIENAI. Kultūros ir laisvalaikio centras. Vytauto g. 35

16.00. MARIJAMPOLĖ. “Coffee Hill”. J.Basanavičiaus a. 10

17.15. ALYTUS. Alytaus jaunimo centras. Tvirtovės g. 3

Rugsėjo 28d.

15.30. KĖDAINIAI. Kultūros centras. J. Basanavičiaus g. 24

16.30. PANEVĖŽYS. Panevėžio bendruomenių rūmai. Kranto g. 28

Rugsėjo 29d.

17.00. KAUNAS. “Caffeine”. Laisvės al. 89

Spalio 3d.

15.30. IGNALINA. Kultūros ir sporto centras. Ateities g. 43

16.15. ŠVENČIONYS. Kultūros centras. Vilniaus g. 1

Spalio 4d.

16.30-17.30. VILNIUS. Modelių agentūra ”Image Group”. Švitrigailos g. 11C

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis