Gatvė svetur: jaunieji Rygos rusai ir latviai. Neapykanta ar tolerancija? (foto)

Rusiška sostinėInternetinės enciklopedijos „Wikipedia" duomenimis, Rygoje gyvena daugiau nei septyni šimtai tūkstančių gyventojų, iš kurių 43,5% sudaro rusai, dar po 4% gudų ir ukrainiečių. Taigi rusakalbiai piliečiai vyrauja Latvijos sostinėje.

Nenuostabu, kad tokia demografinė situacija yra tikras galvos skausmas šalies valdžiai. Maskva kiekvienai progai pasitaikius, skundžiasi neva engiamų tėvynainių padėtimi „fašistinėje" Latvijoje ( Estijoje taip pat ). O kaip jaučiasi mūsų kaimynų latvių jaunimas? Ar jie taip pat jaučia nepasitenkinimą dėl šalies tautinio susiskaldymo?Ramūs latviai ir ekspresyvūs rusai

Kalbintam latvių ir rusų jaunimui Estijoje, politikų rietenos ir ambicijos, rodos, paskutinėje vietoje.

Visgi, skirtingų tautybių – skirtingi požiūriai į tuos pačius dalykus. Apie rusus, latvius, jų mentalitetų skirtumus, emigraciją, politiką ir dar šį bei tą DELFI Gatvei sutiko papasakoti Rygos jaunimo atstovai.Pirmiausiai kalbiname 19metę kultūrologijos studentę Agatę, sutiktą prie „Laimos" laikrodžio, vieno iš sostinės simbolių.

DELFI Gatvė: Ar tiesa, kad daugiau nei pusė Rygos gyventojų – rusai ir, kad čia rusų kalba vyrauja?

Taip, rusų ir latvių santykis Rygoje – “pusė ir pusė”. Visgi, puikiai suprantu, kodėl daugeliui turistų atrodo, jog čia visi šneka rusiškai.Statistinis latvis – intravertas. Jis tylus, nedemonstruojantis jausmų, šaltas, net kiek apatiškas. Visiška jo priešingybė yra rusas. Jie visados išsakys savo nuomonę, šnekės gerokai garsiau ir gyviau.

Pavyzdžiui, jei tramvajuje užleisi vietą vyresnio amžiaus latvei, ji ramiai nusišypsos ir atsisės. O jei senyvai rusei, ji tave apibers gražiausiais žodžiais, pagirs koks esi geras, palaimins. Žinoma, jei vietos neužleistum, būtum sumaišytas su purvais.DELFI Gatvė: Taigi latviai – savotiški „mėmės", o rusai apsukrūs ekstravertai?

Latvis dažnai stengiasi daug ko nepastebėti, jei tai jo tiesiogiai neliečia. Einant gatve, latvius ir rusus taip pat galima atskirti. Tačiau šį kartą tai išduoda

 • apranga.  Visgi rusai, kaip ir visi slavai, turi kažkokio šarmo. Spindinčios akys, šiltesnis bendravimas. Jų merginos taip pat labiau save “prisižiūri” nei latvės.  Vienas miestas - dvi bendruomenės

  DELFI Gatvė: Rusų jaunimas moka latvių kalbą, ar į latvius kreipiasi rusiškai?  Nors dauguma mano draugų latviai arba užsieniečiai, visgi pažįstu keletą rusų. Jie puikiai moka latviškai ir su manimi bendrauja šia kalba. Pati dabar mokausi lenkų kalbos.  Daug vyresnio amžiaus rusakalbių yra labai užsispyrę, laikosi principo „aš nešnekėsiu latviškai, o tik rusiškai". Deja, tokių pasitaiko ir tarp jaunimo, bet gerokai mažiau.

  DELFI Gatvė: Ar galima teigti, kad Rygoje, o ir visoje Latvijoje, egzistuoja dvi bendruomenės – rusų ir latvių, kurios nelabai bendrauja tarpusavyje?

  Tikrai taip. Latviai bendrauja su latviais, rusai su savo tautiečiais. Dažniausiai jau taip susiklosto, kad visi draugai yra iš tos kalbinės aplinkos, kurioje žmogus užaugo.  Kadangi egzistuoja rusiškos mokyklos, tai ir visi jas lankantys, žinoma, tarpusavyje bendrauja šia kalba.  Dar vienas dalykas, kad rusai žiūri tik rusišką TV, klausosi rusiško radijo, skaito savus laikraščius. Jie turi viską, ko jiems reikia, tad latvių viešasis gyvenimas jiems visiškai nerūpi.  Kita latvė Anda dar labiau pabrėžė skirtumus tarp dviejų Latvijos tautybių gyventojų: „Aš neturiu draugų rusų. Kodėl? Nežinau, tiesiog užaugau tokioje aplinkoje, kur jų nebuvo. Visgi, reikėtų pasakyti, kad mano tėtis yra rusas. Rusiškai šneku, tačiau su didžiuliu akcentu".  DELFI Gatvė: Dažnai tenka demonstruoti šios kalbos įgūdžius kur nors viešoje vietoje?

  Kadangi vasarą dirbu viešbutyje, pasitaiko įvairių kvailokų atsitikimų. Štai kartą atėjusiai vidutinio amžiaus rusei stengiausi iš paskutiniųjų viską paaiškinti jos kalba. Gale pokalbio ji nusišypsojusi pareiškė, kad galėjau šnekėti ir latviškai, ji viską būtų supratusi.  DELFI Gatvė: Ar skiriasi rusakalbių ir latvių laisvalaikis? Yra vietos, kur renkasi tik kurios nors tautybės jaunimas?  Laisvalaikis nelabai skiriasi, juk jaunimas visur linksminasi panašiai. Tačiau egzistuoja rusiški klubai, kavinės, barai. Žinoma, ten gali nueiti bet kas, tačiau latvių neišvysi.

  Atskirti, kur yra rusų klubas, galima iš užrašų viduje. Paprastai tokiose vietose neišvysi nieko, kas būtų užrašyta latviškai. Tik rusiškai ir angliškai.

  Skiriasi ir rusų klausoma muzika. Ne tik tuo, kad ji yra rusiška. Jei iš važiuojančio automobilio išgirsi sklindantį garsų „bumčiką", neabejok, kad tą mašiną tikrai vairuoja rusas. Latvis niekada taip nesielgs.  DELFI Gatvė: Kiek latvis studentas vidutiniškai uždirba per mėnesį?

  Dirbdamas padavėju arba kur nors viešbutyje, gali uždibrti 200 – 400 latų (1000 – 1900 lt). Normalus atlyginimas yra 900- 1000 latų (4000 - 5000lt).  DELFI Gatvė: Taigi daug tavo bendraamžių emigruoja į Jungtinę Karlaystę ar Airiją?

  Žinoma. Emigracija Latvijoje yra didelė problema. Manau tik pusę išvažiavusiųjų sugrįžta arba tai planuoja daryti. Užsienyje už tą patį darbą gauni už visiškai skirtingą užmokestį, ten didesnės galimybės. Tad kokia prasmė likti čia, jei gali išvažiuoti kur nors kitur.  Diskriminuojami nesijaučia  Rusų tautybės rygietis Stanislavas sakėsi nejaučiantis jokios neapykantos ar diskriminacijos iš latvių pusės. „Yra grupė žmonių, kurie nemėgsta rusų, žydų, juodaodžių, gėjų ar dar ko nors. Tiesiog jų tokia natūra: kažko nemėgti, kas yra šiek tiek kitoks. Visgi, galiu patikinti, kad niekas mūsų Latvijoje nediskriminuoja", - tvirtino 20metis jaunuolis.  DELFI Gatvė: Daug rusų norėtų, kad jų kalba gautų valstybinės kalbos statusą?  Žiūrint iš logikos pusės, tai būtų normalu. Juk pusė gyventojų Rygoje šneka rusiškai, tačiau įvyksta ir komiškų situacijų. Pavyzdžiui, dažnas atvejis, kai 5 žmonių kompanijoje vienas rusas, o visi pradeda šnekėti rusiškai.

  Nežinau kodėl, bet taip yra. Aš, nors ir rusas, moku latvių kalbą ir dėl to jokių problemų neiškyla.  DELFI Gatvė: Latvijoje egzistuoja 2 rūšių pasai : piliečių ir nepiliečių. Kokį pasą turi tu?  Esu pilietis. Vienintelis skirtumas tarp šių pasų yra tas, jog nepiliečiai negali dalyvauti rinkimuose. Prieš metus jie taip pat negalėjo važiuoti dirbti į kitas ES šalis, bet dabar ir šis apribojimas panaikintas.  Norint gauti piliečio pasą, reikia išlaikyti latvių kalbos egzaminą. Pažįstu daug žmonių, kurie puikiai šneka latviškai, tačiau šio egzamino išlaikyti nesugeba. Tiesiog jis labai sunkus. Abejoju ar kiekvienas latvis jį įveiktų.

  Žmogui, visiškai nemokančiam rusų kalbos, Rygoje sunku susirasti gerą darbą?

  Situacija pamažu keičiasi, vis daugau rusų pradeda šnekėti latviškai, nors ankščiau iš principo to nedarydavo. Dabar, Latvijai tapus ES nare, daug kas mokosi latvių kalbos…

  Rusijos rusai skiriasi nuo Latvijos rusų. Juk kartu su latviais gyvename vienoje valstybėje, kartu turime kurti jos ateitį. Nelabai suprantu žmonių, kurie protestuoja prieš NATO ar pan.  Žinoma, ne visada valdžioje yra ginami rusakalbių interesai, bet ir tai keičiasi į gerąją pusę.

  DELFI Gatvė: Manai, jog kada nors išnyks riba tarp latvių ir rusų ir visi jausis esantys tos pačios šalies gyventojai?

  Tikiuosi, jog tai įvyks. Dabar rusai ir latviai retai bendrauja, yra dvi atskiros jaunimo bendruomenės. Ne visada rusai, ypač nepiliečiai, junta ryšį su Latvija. Reikia tikėtis, kad laikui bėgant tai išnyks.

  O kokie tiesų santykiai tarp lietuvių ir rusų mūsų gimtinėje?

 • Parašyk Redakcijai

  Sekite mus:

  Prenumeruok

  Naujienlaiškį

  Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis