JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Tik žingsnis iki bedugnės

Ne, pavadinimas nesusijęs nei su narkotikais, nei su savižudybėmis. Nors kai kurie žmonės šį užsiėmimą pavadina tiesiog „savižudybe“. Vis tik šią veiklą derėtų vadinti „ekstremaliu sportu“ arba „drąsos išbandymu“. Kas tai? Parašiutizmas.
Pavojingas, tačiau labai įdomus sportas, kurį, kaip teigia pašnekovai, kiekvienas turėtų išbandyti bent kartą gyvenime. Prieš pradedami savo parašiutiniko karjerą būtinai perskaitykite tai, ką jau patyrė kiti. Įspūdžiai tiesiog neįtikėtini!

Apie šį sportą DELFI Gatvė šnekėjosi su profesionaliu parašiutininku, Vilniaus parašiutininkų klubo atstovu Saliumi Narusevičiumi bei pirmą kartą savo kailiu patyrusiu laisvą kritimą Tadu Grinkevičiumi.


Pasiruošimas būtinas


„Kad ir ką kiti sakytų tai yra pramoga, tačiau turbūt labiau reikalaujanti atsakomybės, nei kitos pramogų rūšys. Čia, mokant kaip ir ką daryti, pavojaus tikrai ne daugiau nei vairuojant automobilį“ ,- tvirtina Vilniaus parašiutininkų klubo atstovas Saulius Narusevičius.

Norint pagaliau iššokti su parašiutu, reikia išmokti keleta svarbiausių dalykų. Parašiutininkas mokinys mokosi teisingai iššokti iš lėktuvo, teisingai kristi bei judėti laisvai krisdamas, skleisti parašiutą bei, aišku, saugiai nusileisti.

„Pasiruošimas buvo gan įdomus. Buvo teorija, kurią būtina išklausyti, buvo ir praktiniai užsiėmimai. Mums vis labiau pradėdavo virpėti kojos, kai instruktorius kartodavo žodelį „jei“ : ka daryti „jei“ parašiutas užsikabins už lėktuvo; ką daryti “jei“ parašiutas neišsiskleis ir panašiai“ ,- prisiminė pasiruošimo „baimes“ Tadas.

Pirmą kartą šokant, pradedantieji gali pasirinkti šuolį su instruktoriumi arba vienam su apvaliu parašiutu. Patyrę parašiutininkai tokį šuolį, kai šokama dviese, vadinai „tandemu“ arba „kengūra“. Šokant vienam su apvaliu parašiutu, pačiam „fuksui“ nereikia nieko daryti, nes parašiutas iššokus išsiskleidžia pats.

Yra keletas apribojimų, kurių reikia būtinai laikytis. Vienas tokių, kad, šokant su parašiutu, jūsų svoris negali būti didesnis nei 80 kg, negalima prieš šuolį gerti vaistų, kurie gali pakenkti greitai reakcijai ir vartoti svaiginamųjų gėrimų.

Pagaliau – šokam!

Nors niekas iš instruktorių niekada net nestumteli tų, kurie bijo (kaip teigia Saulius), tačiau Tado prisiminimai šiek tiek kitokie.

Ta akimirka, kai matai kitų veidus, nuo kurių jau dingsta šypsenos ir akys išduoda baimę, girdi burzgiančius „kukurūzniko“ variklius, matai po savimi daug erdvės ir supranti, kad, vos vienas žingsnis į priekį ir pradėsi kristi – siaubinga.

„Tai prabėgo labai greit. Galima sakyt, kad nespėjau nieko ir pagalvot, nes lėktuvas skrenda ratu ir paskui tave turi šokti dar kiti žmonės, todėl viskas turi vykti greitai – „be žaidimų“.

Sunku buvo ryžtis žengti per slenkstį, šiuo atveju instruktorius „padėjo apsispręsti“ – jis mane tiesiog stumtelėjo iš lėktuvo“, – prisiminus šuolį juokiasi Tadas.

Po kurio laiko Tadas priduria, kad girdėjo apie tokį atvejį, kai vienai merginai neišdrįsus šokti, ją instruktoriai turėjo tiesiog jėga išstumti, o patys vos neiškrito su ja drauge.

„Parašiutai, su kuriais mes šokom, buvo jau labai seni, maždaug 1987 metų gamybos ir mes buvom vieni iš paskutiniųjų, kuriems teko šokti su jais. Jų valdymas labai paprastas ir nesudėtingas, skirtas tik tiems atvejams, kai norima išvengti susidūrmo su kitais parašiutais“ ,- sakė „pirmašuolininkas“ Tadas.

Jei po pirmojo šuolio netikėtai gausite per užpakalį su atsarginiu parašiutu – neįsižeiskite, nes tokia tradiciją pašventinti naujokus.


Kaip rašoma Vilniaus parašiutininkų klubo svetainėjė, pirmas šuolis apvaliu parašiutu kainuoja iki 200Lt, tačiau jei vis dėl to nedrįstate šokti vienas, rinkitės šuolį “kengūra”, kuris kiek brangesnis.

Taip pat galima savo išraiškingą veidą šuolio metu filmuoti (aišku už tam tikrą kainą).

Gaila, tačiau Lietuvoje parašiutininkų sezonas jau baigėsi, todėl Jums teks palaukti, kol orai vėl atšils. Tuo tarpu galite mokytis teorijos ir ruoštis didžiajam šuoliui.

Pabaigai…

Ištrauka iš pokalbio prieš šuolį tarp instruktoriaus ir pirmą kartą šokančiojo:

– Ką daryti, jei man neišsiskleis parašiutas? – klausia „fuksas“.

– Tokiu atveju mes nemokamai duosime naują… – atsako instruktorius.

Mano išsaugoti straipsniai