JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Knygų mainai (Bookcrossing’as) – skaityti madinga

Ar jums nėra tekę susidurti su problema, kad nerastumėte geidžiamos knygos jokiame knygyne ar bibliotekoje? O išvydę knygos kainą internetinėje parduotuvėje, prarastumėte bet kokį norą toliau jos ieškoti, juolab kad parduodama ji kažkur kitame motinos Žemės krašte?
Kartais išeitis būna paprastensė nei galėtume įsivaizduoti. Ir dėkingi turėtume būti Ronui Hornbakeriui, kuris 2001 metais sugalvojo ir įkūrė puslapį www.bookcrossing.com ir įgyvendino savo unikalią idėją – knygų mainus.


Šis puslapis – nemokamas internetinis knygų skaitytojų klubas, vienijantis per 600 tūkst. narių visame pasaulyje, iš kurių 231 yra iš Lietuvos.


Vienas iš klubo narių – bestselerio “Džonatanas Livingstonas Žuvėdra” autorius Richardas Bachas. Per 7 gyvavimo metus knygų mainai peraugo į globalinį judėjimą. Jau po kelerių metų nuo puslapio įkūrimo „Concise Oxford Dictionary” į savo žodžių sąrašą įtraukė sąvoką „bookcrossing“, vėliau puslapis buvo apdovanotas įvairiose pasaulio šalyse, kol galiausiai šių metų liepą Singapūras tapo pirmąja oficialia knygų mainų šalimi…

Taigi, klubo tikslas – paversti visą pasaulį didele biblioteka. Galbūt įpratusiems knygas gauti tik artimiausiame knygyne tai skamba neįtiketinai, bet tai tas pats, kas išsirinkti norimą knygą ir ją „pasiskolinti” iš klubo nario, nesvarbu kur gyvenančio.


Taip pat galima „paleisti” ir savąją knygą į platųjį pasaulį, pasinaudojant vienu iš galimų veikimo būdų:

Knygų ratas (Bookring)

Narys, kuris pradeda knygos ratą, atgauna ją kai ratas baigiasi. Jis knygų rato (bookcrossing‘o) forume paskelbia, kad norėtų „atidayti“ kokios nors turimos knygos „ratą“, ir kiti, kurie norėtų tą knygą gauti, parašo atsiliepimus ir yra įtraukiami į eilę. Taip susidaro būrelis žmonių, kuriuos iš eilės apkeliauja knyga, kol galiausiai grįžta pas savininką.

Knygų spindulys (Bookray)

Šis būdas panašus į knygų ratą – sudaromas sąrašas norinčiųjų gauti knygą, tik šiuo atveju ji negrįžta pas savininką, o pasilieka pas paskutinį narį eilėje, kuris ir nusprendžia kaip toliau elgsis su knyga.

Knygų dėžė (Bookboxes)

Knygų dėžės metodas veikia panašiai kaip knygų spindulys ir knygų ratas, tik vietoje vienos knygos, pirmasis siuntėjas paleidžia daugiau knygų, dažniausiai to paties žanro, ar rašytojo, ar pan. Siuntinį gavęs narys gali pasiimti tiek knygų, kiek nori, tik siųsdamas kitiems, turi papildyti paimtas knygas kitomis, kad knygų dėžė nesumažėtų.

Mainai (Trades)

Mainai, tai paprasčiausias apsikeitimo metodas, kuriam nereikia klubo puslapio, nes viskas vyksta tik tarp dviejų narių, apsikeičiant adresais ir išsiunčiant savas knygas.


Nors tai vyksta tarpusavio pasitikejimo pagrindu, kai niekada negali būti tikras, ar kitas narys išsiųs savąją knygą, tačiau šis būdas yra labai populiarus. Ir, kaip rodo užsienio praktika, pasitvirtinantis, nes yra daugybė puslapių, kaip pvz. SwapShop.co.uk, kurių pagalba, būtent, ir vyksta tarpusavio mainai (swaps), leidžiantys keistis knygomis, filmais, ir kt.

Paleisti ir gauti (Releasing-catching)

Norint „paleisti” knygą reikia ją nusiųsti kitam klubo nariui, atiduoti draugui ar tiesiog palikti viešoje vietoje, kad kas nors galėtų ją rasti. Knygos „pagavimas“ – tai knygos radimas. Knygų sulaikyti negalima, reikia ją perskaičius iškart „paleisti“.

Kai kuriose šalyse yra vadinamosios crossing zones – tai vietos, kuriose nariai dažniausiai mėgsta palikinėti ir rasti knygas (kavinės, barai, parkai ir pan.) Taigi, prieš „paleidžiant” knygą būtina ją užregistruoti puslapyje, tada ant jos aiškiai nurodyti internetinį adresą, kad radęs asmuo suprastų radybų „kilmę” ir galėtų knygų mainų internetiniame puslapyje parašyti, ką radęs.

Ją perskaitęs turėtų siųsti toliau vienu iš įmanomų būdų ir taip pratęsti knygos kelionę.
Tokiu būdu plečiasi knygų mylėtojų ratas visame pasaulyje, įtraukdamas pačius įvairiausius žmones.


Kaip jau minėjau, pasaulyje vis didesnį mastą įgauna mainai, taigi ir įvairiausi mainų puslapiai, kaip pvz. www.postcrossing.com, kuris yra supaprastintas knygų mainų variantas, įgalinantis visus, mainytis atvirukais.

Labai originalus projektas – www.postcardx.net. Jame yra galimybė ne tik keistis atvirutėmis, bet ir susipažinti su daugybe įdomių žmonių visame pasaulyje.


Taigi, parduotuvė nėra vienintelė vieta, kur galime rasti norimą daiktą ar sutikti naujų draugų.

Mano išsaugoti straipsniai