Gatvės žiema: snieglentės (foto) (video)

Dauguma žmonių mano, kad snieglenčių sportas atsirado prieš 15-20 metų. Iš tikrųjų idėja čiuožti nuo klano, stovint šonu, yra sena kaip pasaulis. Snieglenčių sporto (snowboardingo) atsiradimui įtakos turėjo banglenčių sportas, riedlentės, slidinėjimas.

Snowboardingas – tai sportas, kuris savo erą pradėjo garažuose, ant plokščių kalniukų už gyvenamųjų amerikiečių namų.Šis sportas vystėsi tuo pačiu metu skirtingose JAV valstijose. Amerikiečiai gyveno nuotykių dvasia: tėvai bandė sukurti pramogą savo vaikams, o vaikai čiuožinėjo nuo kalno, stovėdami šonu ant kavinių padėklų.

Šių vaikų ir jų tėvų išradingumo taip pat banglenčių, riedlenčių ir slidžių varžybų įkvėptas snieglenčių sportas po truputį tapo toks, koks yra šiandien.

20-ieji: pati pradžia

Snieglenčių sporto šaknys siekia praėjusio amžiaus 20-tuosius metus. Vaikai iš medžio sukonstravo tai, kas dabar vadinama snieglentės prototipu. Ant paprastos medinės lentos jie važinėjo nuo snieguotų kalnų.

Bet tai - ginčytini faktai. Daugelis mano, kad pirmasis snieglentės prototipas buvo sukonstruotas 1929 metais. Šį darbą atliko žmogus vardu Burchettas. Jis lentą padarė iš fanieros, o apkaustus iš odinių diržų.

60-ieji ir 70-ieji: snieglenčių pionieriai

1963 metais aštuntokas Tomas Simsas mokyklos projektui sukonstravo čiuožimo lentą (skibordą). Šis riedlenčių čempionas po 15 metų oficialiai pradėjo gaminti snieglentes.

Jo kompanija tapo viena pirmųjų ir didžiausių šios pramonės šakos įmonių.

Vis tik snieglenčių sportas dar buvo priešistorėje. Įrenginys, kuris įkvėpė daugumą snieglentininkų vadinosi snurferis (snow - angl. sniegas ir surfer - angl. benglentininkas kombinacija).

1965 metais inžinierius iš Mičigano Shermanas Poppenas savo dukrai sukonstravo įrenginį iš dviejų sujungtų slidžių. Per kitus 10 metų buvo pagaminta ir parduota milijonai snurferių.

Snurferiai buvo pagaminti iš medžio ir valdomi virve, pritvirtinta prie priekio. Snurferių varžybos buvo organizuojamos Mičigane ir 70-ųjų pabaigoje snurferiais važinėjantys sportininkai varžybose demonstruodavo įvairiausius triukus. Tai buvo pradžia.

70-aisiais saujelė žmonių pradėjo konstruoti bandomuosius snieglenčių pavyzdžius. Rytinės pakrantės benglentininkas Dmitrijus Milovichius pradėjo gaminti snieglentę remdamasis benglenčių sporto lentos pavyzdžiu.

Lenta buvo metaliniais kraštais (taip pat kaip ir slidės), masiškai lentos buvo pradėtos gaminti 1975 metais. Tais pačiais metais Milovichiaus gaminys pakliuvo į spaudą: gavo įvertinimą laikraštyje „Newsweek“, o leidinyje „Powder“ buvo išspausdintos jų nuotraukos.

Kitas snieglenčių sporto pradininkas - Jake’as Burtonas, jis taip pat buvo benglentininkas ir eksperimentavo su snurferiu. 1977 metais jis persikėlė į Vermonto valstiją.

Naktimis jis dirbo barmenu, o dienomis kūrė bandomuosius snieglenčių pavyzdžius iš medžio ir stiklo pluošto. Jake’as Burtonas svajojo padovanoti pasauliui snieglentę. Ir jam pasisekė! Šiandien jis nagrinėja svarbiausias snieglenčių kompanijos problemas.

Jake’as daug prisidėjo prie to, kad mes šiandien galėtume mėgautis snieglenčių sportu. Žinoma, buvo ir kitų pradininkų: Mike’as Olsonas, Chuckas Barfootas, Chrisas Sandersas ir Chuckas Simsas.

1979 metais snieglenčių trukai pirmą kartą buvo panaudoti reklamoje – žinoma tai buvo alaus reklama!

80-ieji, pripažinimas

1985 metais tik 39 iš 600 slidinėjimo kurortų JAV leido važinėti snieglentėmis. Pirmasis žurnalas skirtas tik snieglenčių sportui pasirodė tais pačiais metais. Dabar vis daugiau šio sporto varžybų rengiama įvairiose JAV valstijose.

Europoje snieglenčių bumas prasidėjo tik 90-ųjų viduryje. Europos snieglentininkai pradėjo organizuoti vietines varžybas.

1986 Breckenridge įvyko pirmasis snieglenčių pasaulio čempionatas. Varžybos pritraukė vis didesnes rėmėjų pinigų sumas ir susilaukė vis didesnio žiniasklaidos dėmesio.

Pirmosios pasaulio taurės pirmenybės įvyko 1987 - 1988 metais.

90-ieji - pakeliui į alternatyvųjį sportą

Dešimtmečio pradžioje jau buvo 50 kompanijų, gaminančių ir parduodančių snieglentes. Kasmet gamybos apimtys vis didėjo.

1994 buvo viešai paskelbta, kad snieglenčių sportas tampa olimpine sporto šaka ir pirmą kartą pasirodė Naganos Olimpinėse žaidynėse 1998 metais. Kaip žinoma, ši sporto šaka Naganoje susilaukė didelio dėmesio.

Šiandien Snieglenčių sportas (snowboardingas) labai populiarus beveik visuose slidinėjimo kurortuose. 1997 metais beveik 4 milijonai snieglentininkų čiuožinėjo Amerikos slidinėjimo trasose.

Snieglenčių sportas susilaukė visuotinio pripažinimo, slidinėjimo kurortuose buvo pradėti įrenginėti snieglenčių parkai ir nusileidimo trasos. Šiandien snieglentės ir snowboardingas - plataus jaunimo kultūrinio judėjimo dalis. Tai gyvenimo būdas su savita muzika, apranga ir stiliumi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis