JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Ekologija miestų gatvėse (nuotraukų albumas)

Visų Lietuvos apskričių jaunimas kovo 20 d., paminėjo pasaulinę Žemės dieną, pristatydami visuomenei būsimos jaunimo „Eko enciklopedijos“ prototipą ir Respublikinį projektą „Eko karta“.
Gamtą esame pasiskolinę iš ateities kartų


Akcijos organizatoriai pagrindinėse skirtingų miestų gatvėse ir aikštėse praeivių klausė, kas jiems yra ekologija ir ką, savo kasdieninėje veikloje, kiekvienas veikia aplinkos labui.

Užkalbintieji taip pat buvo skatinami prisiimti atsakomybę už savo dabartinius ir ateities veiksmus, pasižadant konkrečiais darbais prisidėti prie švaresnės ir sveikesnės ateities.


Vilniaus mieste, dauguma paklaustų, ką šiandien jau veikia aplinkosaugos labui, teigė rūšiuojantys šiukšles, naudojantys ekologiškas chemines priemones bei ekologiškus maisto produktus.


Paraginti būsimoje jaunimo „Eko enciklopedijoje“ „žaliu ant balto“ iškloti savo siūlymus bei idėjas dėl švaresnės ir sveikesnės ateities, dauguma skirtingo amžiaus žmonių pateikė išties netikėtų bei įdomių pamąstymų ekologijos bei aplinkos apsaugos temomis.


Kad ekologija nėra vien mada, o būtinybė ir gyvenimo būdas įrodė tikrai svarūs ir gilūs praeivių svarstymai, atsakymai į klausimą: „Kas Jums yra ekologija?“.


„Ekologija – globalinis rūpestis, noras keistis“, „ekologija – švari gamta, o tai priklauso nuo švarios mūsų visų sielos“, „ekologija – tai gyvenimo būdas“. Ypatingai susimąstyti privertė pašnekesys su pirmąją užkalbinta praeive, kuri teigė, jog „Ekologija – tai gyvybė žemėje, išlikimas, civilizuotas požiūris į gamtą. Gamtą mes gavome ne iš protėvių, o pasiskolinom iš ateities kartų.“

Vilniaus Gedimino prospekte praeiviai ne tik pildė būsimą jaunimo „Eko enciklopediją“ bet ir gelbėjo žemę nuo šiukšlių. Akcijos organizatoriai, pasigaminę butaforinį, sklidiną šiukšlių, žemės rutulį, kartu su praeiviais jį valė ir vietoje kiekvienos ištrauktos šiukšlės „įsodindavo“ po gėlę.


Išimtos šiukšlės buvo čia pat rūšiuojamos. „Gelbstint“ žemę teko išgirsti labai racionalių pamastymų bei konkrečių pasiūlymų, ką Vilniaus gyventojai darytų staiga tapę aplinkos apsaugos ministru/-e.

„Džiugina tai, jog vis daugiau žmonių teigia iš principo keičiantys savo vartojimo įpročius: stengiasi nepirkti naujų daiktų, mažiau važinėti automobiliu, naudoti energiją taupančius prietaisus,“ – neslepia pakilių emocijų, akciją Vilniuje vykdę jaunuoliai iš Lietuvos moksleivių sąjungos bei visuomeninės organizacijos „Mes-jaunimas“.


Būtinas atsakingesnis požiūris į jaunimo ekologinį švietimą

Akcijos organizatoriai neslepia užplūdusio pakylėjimo ir „pažaliavusio“ optimizmo, pabendravus su gatvėje sutiktais, iki tol nepažįstamais, tačiau tapusiais artimesniais širdžiai, žmonėmis.


Krizės padariniai ir galimas finansinis pesimizmas nenustelbė ekologijos, kaip vienos svarbiausių žmogaus egzistencijos sąlygų.


Visi akcijoje dalyvavę žmonės vienbalsiai teigė, jog būtina skirti ypatingą dėmesį jaunimo ekologiniam švietimui. Šią misiją vykdo ir VšĮ „Kultūros idėjų institutas“ kartu su jaunimo iniciatyvine grupe, įgyvendindami Europos Komisijos finansuojamą projektą „Eko karta“.


Visus metus trunkančiame projekte ir toliau vyks įvairūs renginiai, diskusijos, paskaitos ar draugiškos provokacijos, skirtos skleisti „žaliąjį virusą“.

Mano išsaugoti straipsniai