JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

„Gatvės muzikos diena“ Vilniuje (nuotraukų albumas) (video)

Šeštadienį Vilniaus senamiesčio ir Užupio gatvėmis praūžė jau trečioji „Gatvės muzikos diena“. Pasak renginio organizatoriaus Andriaus Mamontovo, prie Vilniaus šįkart prisidėjo 44 Lietuvos miestai ir miesteliai, prie viešos muzikos fiestos prisijungė aktyvūs Minske bei Briuselyje gyvenantys lietuviai.

Renginys prasidėjo vidurdienį ir pasibaigė 22 valandą vakaro. Visame Vilniaus senamiestyje nebuvo laisvo kampelio ar kertelės, kur neskambėtų muziką.

Vieni grojo fleitomis, obojais, smuikais, kiti – kanklėmis, armonikomis, treti – didžėjavo už pulto, apsupti garso kolonėlių, žmonės dainavo karaokė, šoko ir giedojo krišnaitai. Didžioji dauguma jaunimo traukė dainas, pritardami gitaromis.

Nors jaunimas tryško energija, tačiau ne visiems patiko triukšmingas renginys – renginio dalyvę Loretą erzino garsų gausa: „Dalyvauju čia jau trečią kartą. Nežinau, ar man jau pradeda atsibosti toks triukšmas, ar čia taip yra dėl visų tų didžėjų. Kai buvau prie Rotušės, tai buvo neįmanoma kitų atlikėjų išgirsti dėl tų technuškių.“

Amžius muzikai nesvarbus

Muzikantų amžius buvo labai įvairus – vienur grojo garbaus amžiaus žmonės, kitur šoko, dainavo ir grojo visai jaunutės mergaitės.

„Mes esame grupė „Kleckas“. Toks pavadinimas todėl, kad mūsų grupė yra padūkusi, tokia „išsitėškusi“, graži. Čia dalyvaujame jau ne primą kartą. Dar esame dalyvavusios festivalyje „Mes – Pasaulis“, taip pat koncertuojame mokyklose.

Čia, gatvėse, daug linksmiau groti. Nebijai, kai suklysti – ne taip, kaip per koncertus, kur pilna salė,“ – švente džiaugėsi paauglės Dovilė, Aistė ir Urtė.

„Manau, kad jaunimas groja gatvėse, nes jie nebijo. Jiems dažnai yra dzin, ką kiti pamanys. Turbūt todėl čia ir dalyvauja,“ – pamąstymais dalinosi šventės stebėtojas Rokas.

„Man patiko, kad čia grojo „Inculto“ ir „Suicide Djs“. Jie bent „nesusireikšminę“ – išėjo pagroti su tais, kurie tik pradeda,“ – muzikantus gyrė Aistė.

„DELFI gatvė“ pakalbino renginio idėjinį vadą bei organizatorių, muzikantą Andrių Mamontovą apie iškilusius sunkumus, rengiant „Gatvės muzikos dieną 2009“, apie lietuvišką jaunimo muziką ir kultūrą.

DELFI gatvė: kodėl pasirinkote pirmąsias gegužės dienas „Gatvės Muzikos dienoms“?

Andrius Mamontovas: gegužės pradžia visada būna saulėta ir pilna geros nuotaikos. Tikiu, kad tai geriausias laikas „Gatvės Muzikos Dienai“.

DELFI gatvė: iš kur kilo idėja suorganizuoti tokį masišką ir įvairialypį muzikinį renginį?

Andrius Mamontovas: man daug tenka keliauti ir visada labiausiai įsimenu tuos miestus, kurių gatvėse skamba gyva muzika. Tai buvo vienas iš impulsų, pagimdžiusių idėją. Toliau viskas rutuliojosi visų žmonių, kurie prisijungė, dėka.

DELFI gatvė: kaip manote, kas naikina ar silpnina vienybės jausmą, apie kurį kalbėjote savo laiške „Gatvės muzikos dienų“ svetainėje?

Andrius Mamontovas: vienybės jausmą naikina abejingumas ir egoizmas, nuo kurių, deja, dar turime pasveikti. Susiskaldžiusius ir nuomonės bei pozicijos neturinčius žmones lengva valdyti. Tuo naudojasi kai kurie mūsų politikai ir juos įtakojantys asmenys.

DELFI gatvė: nusakykite ryšį tarp „Gatvės muzikos dienų“ ir VĮ „Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009“?

Andrius Mamontovas: VEKS’as apsiėmė įgyvendinti šį sumanymą, nors tikiu, kad ir Vilniui nesant kultūros sostine, „Gatvės Muzikos Diena“ gyvuos.

Tai, kad Vilnius yra Europos kultūros sostinė, yra didelė organizacinė pagalba muzikos šventei. Dabar jau turime susiformavusią savanorių ir profesionalų komandą, kuri pasiruošusi ir kitais metais dirbti nepaisant nieko.

DELFI gatvė: papasakokite, kaip šiais metais įveikėte sunkumus ir vis tik suorganizavote „Gatvės muzikos dienas“?

Andrius Mamontovas: sunkumai buvo tik biurokratiniai, tačiau jie jokiu būdu negalėjo sustabdyti „Gatvės Muzikos Dienos“. Manau, kad sunkumų būna įgyvendinant kiekvieną sumanymą, bet tai dažniausiai tik užgrūdina ir patikrina tavo pasišventimą.

DELFI gatvė: kas jus palaikė, kai susidūrėte su sunkumais, organizuodamas šį renginį?

Andrius Mamontovas: mane ir visą organizatorių komandą palaikė ir palaiko visi žmonės, kurie išeina pagroti į gatvę pirmąjį gegužės šeštadienį.

DELFI gatvė: papasakokite plačiau apie „Gatvės muzikos dienas“ kituose miestuose. Kokios yra renginio tendencijos Vilniuje bei visoje Lietuvoje?

Andrius Mamontovas: kol kas yra viena ryški renginio plėtimosi tendencija. 2007-ais metais prie Vilniaus prisijungė keletas Lietuvos miestų, pernai jų buvo jau 31.

Šiemet jungiame 44 Lietuvos miestus ir miestelius ir apie 5000 muzikantų grojančių visoje Lietuvoje. Be abejonės, ne visur „Gatvės Muzika“ vyksta taip gausiai, kaip Vilniuje, tačiau visur, kur tik jį vyksta, dalyvių skaičius vis didėja.

DELFI gatvė: ar gavote laiškų iš užsienyje gyvenančių lietuvių? Gal kas atsišaukė į jūsų kvietimą rengti šį renginį visur, kur tik yra lietuvių?

Andrius Mamontovas: jau dabar tiksliai žinoma, kad „Gatvės muzikos diena“ vyksta Minske ir Briuselyje.

Ten gyvenantys lietuviai pažadėjo, kad būtinai eis pagroti į gatves. Laukiu, kada atsilieps ir kitos lietuvių bendruomenės, „išsimėčiusios“ po visą pasaulį.

Mane labai džiugina, kad Vilniuje šiuo metu yra labai daug užsienio svečių ir jie parsiveš namo pačius geriausius ir gražiausius įspūdžius apie Lietuvą.

Mano išsaugoti straipsniai