JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Ankstyvos pamokos - smegenų žudikės! Mokslininkai ragina jaunuolius miegoti ilgiau (APKLAUSA)

Ankstyvos pamokos – smegenų žudikės! Mokslininkai ragina jaunuolius miegoti ilgiau (APKLAUSA)

Kiek kartų esi praleidus rytines pamokas, kad galėtum ilgiau pamiegoti? Ar nubudusi graužeisi dėl prarastų pamokų? Neverta! Mokslininkai nustatė, kad ankstyvos rytinės pamokos kenkia smegenims!

Iki šiol vyravo nuomonė, jog daugiausiai miego reikia vaikams ir kūdikiams, o suaugusiajam užtenka vos 6 valandų nakties miego. Pasirodo, kad tai – tik iš dalies teisingas teiginys. Miego poreikis priklauso nuo amžiaus, tačiau biologinis pabudimo laikas tai pat kinta augant.

Tikriausiai puikiai atsimeni, kaip vaikystėje pabusdavai dar prieš rytines vaikiškas laidas be jokio žadintuvo? Vaikų miego ritmas – keltis ir gulti anksti. O štai vos įžengus į paauglystę kėlimosi laikas tampa vėlesnis. Tai tęsiasi maždaug iki 20 metų, tada pabudimo laikas vėl grįžta į ankstesnį rėžimą. Stebiesi, kad močiutė keliasi dar prieš aušrą? Senyvų žmonių miego ritmas artimesnis vaikams, jie natūraliai keliasi ir gulasi anksčiau.

Todėl paaugliai – didžiausios “pelėdos”, jų organizmas reikalauja vėlesnių rytų ir vakarų. Paskelbę šiuos rezultatus, mokslininkai ragina mokyklas atsakyti ankstyvų pamokų, nes jos – bevertės. Paaugliui reikia net 9 valandų kokybiško miego, kad jis sugebėtų produktyviai mokytis, įsiminti informaciją ir priimti kūrybiškus sprendimus.  Vienoje JAV mokykloje surengus vėlesnių pamokų eksperimentą nebeliko per pamokas snaudžiančių mokinių, mokymosi rezultatai pagerėjo dvigubai, tai pat žymiai pasitaisė lankomumas. Galėtų tokias naujoves ir Lietuvoje diegti…

SAUGOK SAVO MIEGĄ!

Daugelis moksleivių miega tik 5 valandas per parą. Toks miego režimas ne tik slopina norą ir jėgas mokytis, bet ilgainiui gali tapti depresijos, diabeto ir nutukimo priežastimis. Nepakankamai miegant ilgesnį laiką, organizmas nesugeba palaikyti reikalingos insulino gamybos, todėl padidėja susirgimo diabetu rizika.

Ribok kofeiną. Kavoje, arbatoje ir energetiniuose gėrimuose esančio kofeino laikas – 5 – 9 valandos. Todėl jei piktnaudžiausi šiais gėrimais antroje dienos pusėje, nenustebk, jeigu nepavyks užmigti. Per dieną neviršyk 2 kavos puodelių normos ir stenkis juos suvartoti iki pietų.

Atsisakyk naktinių dirgiklių. Internetas, SMS žinutės ir Facebook – didžiausi vakariniai miego trikdžiai. Jų “dėka” smegenys negali pasiekti giliojo miego stadijos ir nesugeba tinkamai pailsėti. Todėl valandą prieš miegą atsisakyk visų šių miego kenkėjų. Geriausiai migdo lengvo turinio knyga ar filmas.

Venk pogulio. Nemanyk, kad valandėlė miego po pietų atstos kokybišką naktinio miego valandą. Todėl geriau taupyk laiką ir eik miegoti anksčiau. Miegamajame turi būti maloniai vėsu, kasdien prieš miegą atidaryk langą ir būtinai kambarį išvėdink. Tai pat saugokis nuo trukdančios šviesos. Jei reikia – įsigyk visiškai šviesą blokuojančias užuolaidas.


Mano išsaugoti straipsniai