Specialiai dvyliktokams: kaip įveikti egzaminus? Pataria psichologas

Šis šeštadienis - nelaukiamiausia abiturientų diena. Būtent savaitgalį daugumai prasidės brandos egzaminų maratonas.

Jaunuoliai karštligiškai bando išnaudoti paskutines minutes neišmoktiems dalykams ir kartojimui. Tačiau ar visuomet tikslinga mokytis iki nukritimo, ypač prieš egzaminus? Patarimais dalijasi psichologas ir ISM universiteto profesorius Anicetas Suchockis.

1. Daugiau pozityvumo!
Jeigu galvoji, kad išlaikyti egzaminus – beveik neįmanoma, gerų rezultatų nesitikėk. “Negatyvus mąstymas tarsi įkalina. Dažnai mąstant apie galimas grėsmes ir rizikas, galimybių ratas užsidaro, mes demotyvuojame save, nesprendžiame problemų, o grimztame į negatyvumą. Tai gali būti pavojinga ir egzaminų metu. Mat daugelį užduočių galima atlikti kūrybiškai ieškant sprendimo, o negatyvios mintys blokuoja kūrybingumą. Pozityvios mintys leidžia išlaisvinti protą, ieškoti netradicinių sprendimų, nugalėti kylantį stresą, kai atsakymo nežinoma akimirksniu“, – sakė psichologas A. Suchockis.

2. Nebijok streso
. „Stresas parengia kūną darbui, mobilizuoja jėgas, skatina labiau stengtis. Jis nukreipia mintis į užduotį, jausdamas stresą žmogus padaro daugiau nei iš pradžių mano galįs. Pozityvus mąstymas, išgyvenant streso akimirkas, gali padėti rasti sprendimų situacijose, kurios iš pradžių atrodo be išeities“. Garsiausi pasaulio dainininkai sako, kad kiekvieną kartą lipdami į sceną jie jaudinasi, todėl tikrai normalu, jei jaudiniesi pries egzaminą. Tačiau neleisk stresui tavęs užvaldyti.

3. Žinok savo norus. „Turite laikyti egzaminus ne dėl to, kad reikia, ne dėl to, kad kažkas to iš jūsų tikisi, o todėl, kad egzaminai – žingsnis jūsų svajonės link. Kuo aiškiau žinosite, koks egzaminų tikslas, ko jums iš jų reikia, tuo mažiau jausite streso ir tuo sėkmingiau išlaikysite egzaminus“, – sakė psichologas.


4. Paskutinė naktis – miegui.
Nieko negali būti neprotingiau nei mokymasis iki paryčių paskutinę naktį prieš egzaminą. Geriau nueik gulti įprastu metu, o ryte, prieš pat egzaminą, tik pasikartok svarbiausius dalykus. Tai neblaškysi savęs ir neužmirši stropiai išmoktos informacijos.

5. Apdovanok save. Egzaminai – atsakingas darbas, todėl neužmiršk savęs palepinti jų įveikusi. Gali sau padovanoti vizitą į kirpyklą, masažą, naujus batelius ar išvyką su draugais prie ežero. 

6. Egzaminai – ne pasaulio pabaiga. Net jei dabar ir atrodo, kad egzaminai nuspręs tavo ateitį, tai nėra tiesa. Tai nėra visų 12 mokyklinių metų darbo įvertinimas, o tiesiog įrodymas, kaip sugebi stresinėje situacijoje protingai panaudoti savo žinias ir parodyti gebėjimą logiškai mąstyti. Gavus rezultatus galima duoti apeliaciją, o blogiausiu atveju – perlaikyti egzaminą kitais metais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis