SPRENDŽIAM PROBLEMAS. Patarimai, kaip susigrąžinti pabėgusią motyvaciją (pataria garsūs žmonės)

Pristatome naują sekmadieninę rubriką SPRENDŽIAME PROBLEMAS KARTU. Sekmadienį PANELĖS portalas padės tau išspręsti visas gyvenimiškas problemas ir atsakyti į rūpimus klausimus! PANELĖS žurnalistė Viktorija yra pasiryžusi padėti visoms merginoms, todėl kiekvieną sekmadienį pateiks pluoštą patarimų psichologine tematika. Startuojame su pabėgusios motyvacijos tema - kaip ją susigrąžinti?

Rugsėjis yra beveik kaip pirmadienis arba Nauji metai, būtent šį mėnesį žmonės prisižada rudens sezoną pradėti kitaip nei anksčiau: tingintys sportuoti pasižada lankyti sporto salę, nemokantys užsienio kalbų, pradeda mokytis kalbų, o visą gyvenimą norėję šokti, užsirašo į šokių pamokas.

Mokiniai pasižada daugiau mokytis, o studentai bando įtikinti save, jog bakalaurinį pradės rašyti jau dabar. Taigi rugsėjį galima nominuoti kaip įdomų ir naujas patirtis žadantį mėnesį, juk tai laikas, kai grįžęs iš pajūrio ar močiutės kaimo jautiesi įkvėptas, motyvuotas ir norintis veikti. Tik ką daryti, jei tos motyvacijos visai nėra ir viskas, ką surašiau prieš tai skamba kaip tikra nesąmonė? O kas, jei motyvacija sportuoti truko tik savaitę, nes atsikelti ryte ir palikti šiltus patalus yra baisiausias dienos įvykis? O kas, jei mokslai tavęs visai nejaudina, o darbas taip įgriso, kad vienintelis noras ryte – kuo greičiau baigti dieną ir grįžti į lovą. Ką tada daryti? Kaip susigrąžinti ar prisikviesti motyvaciją ir kaip prisiversti pakilti iš lovos, ypač, kai rytai pasidarė šalti ir tamsūs, o į darbą ar mokyklą eiti visai nesinori?

RASK PRIEŽASTĮ

Kiekvienas veiksmas, mintis ar įvykis turi savo priežastį, todėl reikia suprasti, jog dingęs noras veikti neatsiranda iš niekur. Psichologė Aurelija Ananjevaitė tikina, jog su motyvacijos trūkumu galima kovoti tik paklausus savęs „kodėl aš to nebenoriu?“ arba „kas trukdo man siekti savo tikslų?“. „Jei pajutai, kad ryte nebenori eiti į mokyklą, darbą, universitetą, pasistenk išsiaiškinti nenoro priežastis. Ar taip jautiesi dėl to, kad pervargai, ar dėl to, kad susipykai su kolega, klasės draugu, dėstytoju, ar dėl to, jog tiesiog jautiesi ne savo vietoje? Jei pervargai – atrask laiko pailsėti. Galbūt miegoti eik šiek tiek anksčiau. Jei dažnai kyla nesutarimai, pasistenk pasikalbėti su žmogumi, su kuriuo pykstiesi. O jei jautiesi ne savo vietoje, stenkis geriau pažinti save, išsiaiškinti, kokia yra tikroji tavo svajonė ir kas galėtų padėti siekiant ją įgyvendinti. Gal vis dėl to per daug laiko ir jėgų skiri veikloms, kurios visiškai nėra susijusios su tavo troškimais? Prisimink, neprivalai visada būti tobula, kartais reikia atsirinkti kokius dalykus mokytis ir kokias veiklas atlikti, o kokioms skirti minimalias laiko ir energijos sąnaudas.“

Mergina
Mergina
Fotolia nuotr.

TEGUL TAVE ĮKVEPIA KITI

Jei šiandien sekmadienis, o tu nenori keltis iš lovos – nesikelk. Tingėk, valgyk ir nieko neveik, nes kartais tokių dienų reikia, nes kartais šmirinėti po namus su pižama yra tiesiog smagu, bet jei pirmadienio ryte jautiesi taip pat – susiimk ir veik: įsijunk motyvuojančią dainą, perskaityk straipsnį, kuriame pasakojama sėkmės istorija, o svarbiausia prisimink, jog išėjus iš namų, gali nutikti kas nors nuostabaus. Po darbų užsuk į biblioteką ir pasiimk motyvuojančią knygą arba vakarui parsisiųsk įkvepiantį filmą. Motyvacinės knygos, filmai ar straipsniai gali padėti susidėlioti prioritetus ar pamokyti, kaip susikurti svajonių įgyvendinimo planą. Tam pritaria ir psichologė Aurelija, ji sako, kad motyvacinės knygos yra naudingos ir net reikalingos, tačiau pastebi, jog kiekvieną žmogų jos veikia skirtingai. „Svarbu ne tik perskaityti motyvacines knygas ar peržiūrėti motyvacinį filmą, bet ir atlikti kai kuriuos pratimus, kurie yra siūlomi knygose. Tuo pačiu vertėtų kritiškai pažiūrėti į siūlomas technikas: kas vieniems tinka, nebūtinai tiks kitiems. Analizuodama knygas, filmus, gali atrasti savo būdą, tai, kas tave motyvuos įgyvendinti senai pamirštus tikslus.“ Taigi „motyvuotis“ knygomis ar filmais verta, tačiau tik kaupti žinias neužtenka. Žinios be veiksmų veda tik į dar didesnį liūdesį ir savęs naikinimą. Pati pagalvok, ar kada nors išmoksi važiuoti riedučiais, jei tik žiūrėsi, kaip tai daro kiti?

ĮSIVAIZDUOK REZULTATĄ

Pabudusi ryte pirmiausia pagalvoji, ką tau šiandien reikia nuveikti, tiesa? Darbų gausa bei jų sunkumas prislegia tave nuo ankstaus ryto. Pasijauti apgailėtina ir nelaiminga, nes reikės tiek daug ir sunkiai dirbti. O kas, jei galvotum ne apie darbus, kuriuos turi atlikti, o apie tai, ką pasieksi juos padarydama? Tarkim, jei galvosi, kad tau šiandien reikės penkias valandas mokytis, diena atrodys tragiška, bet jei galvosi apie dešimtuką, kurį gausi mokydamasi, galbūt noras parymoti prie vadovėlių ims ir pakils? Kitas pavyzdys galėtų būti susijęs su sportu. Na, pavyzdžiui, jei nori sportuoti, galvok apie tai, kokia tvirta atrodysi po mėnesio treniruočių, o ne apie tai, kiek prakaito teks palikti ant sporto salės grindų. Beje, ar nepastebėjai, jog pavyzdžiuose paminėjau ne tik rezultatą, bet ir laiką, per kurį turėtum įgyvendinti savo norą. Kodėl? Todėl, kad tik įsivazduoti neužtenka. Jau anksčiau minėjau, kad būtina veikti, todėl patartina susikurti ir veiksmų planą.

VEIKSMŲ PLANAS

Aurelija Ananjevaitė papasakojo kaip susikurti tinkamą veiksmų planą ir ką daryti, jog motyvacija nepabėgtų, „Jei nori išmokti prancūzų kalbos, nuspręsk, jog po pusės metų galėsi susikalbėti su žmonėmis prancūzų kalba. Susidaryk planą, jog reikės susirasti kalbų mokyklą, nusipirkti vadovėlį, pratybas, pasižadėk sau per savaitę peržiūrėti po vieną prancūzišką filmą. Po trijų mėnesių pradėk prancūziškai bendrauti forumuose ir pan. Visu šiuo planu pasidalink su artimiausiu draugu. Nutark, jog jei per puse metų pavyks įgyti prancūzų kalbos pradmenis, pasidovanosi sau kelionę į Paryžių arba bent jau svajonių knygą apie mylimiausią mados ikoną, kilusią iš Paryžiaus. Kaip matai, pavyzdyje yra konkretus tikslas, planas, kaip sieksi šio tikslo, planu pasidalinama su artimaisiais ir nusprendžiama, kaip apdovanosi save pasiekusi tikslo. Prisimink, jog vienu metu reikia siekti tik vieno tikslo įgyvendinimo, nesiblaškyk ir kai pavyksta bent kelis žingsnelius priartėti įgyvendinimo, apdovanok save. Stenkis, kad dovana būtų maloni, reikšminga ir ilgai laukta. Venk save apdovanoti maistu, geriau tai būna pramoga ar seniai planuotas pirkinys.“

Psichologė Aurelija Ananjevaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Taigi, motyvacijos trūkumas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, kartais dėl to kaltas ruduo. Juk iš atostogų ir laisvo rėžimo reikia grįžti į disciplinuotą gyvenimo ritmą. Kartais tu tiesigo nenori kažko daryti, nes tau tai nepatinka, kartais tavo savijautai įtaką daro santykiai su aplinkiniais, todėl kovoti su motyvacijos dingimu galima įvairiai. Bet žinai, koks geriausias vaistas nuo apatijos? Daryk tai, ką nori. Skamba kvailai, nes tau reikia atlikti krūvą neįdomių namų darbų, o vietoj to tu tenori piešti. Aš tau patarčiau piešti. Eik ir piešk, kai pasijusi geriau, ateis noras atlikti ir būtinus darbus. Neprievartauk ir nekankink savęs. Jei manai, kad namų tvarkymas yra gyvenimo švaistymas, ar tikrai tau būtina kasdien šluostyti dulkes? Galbūt, manais į gerą darbą, už tave tai gali padaryti kitas šeimos narys, o galbūt šluostydama dulkes šok ar kvailiok? Svarbiausia, nepasiduok rudeninei melancholijai ir nutarus veikti, veik drąsiai.

Rašytoja Vaiva Vasiliauskaitė, apie kurią gali skaityti rugsėjo mėnesio PANELĖS numeryje, pasakojo, kad ir jai kartais dingsta motyvacija. Dėl to ji labai išgyvena, tačiau turi ir receptą, kuris padeda grįžti į ritmą. „Pastebėjau, kad tokiu metu geriausia laikinai atsitraukti: pažiūrėti serialą, pasivaikščioti, išbandyti ką nors nauja... duoti sau laiko „pasikrauti“. Kažkuriuo momentu vėl prisipildau energijos bei idėjų ir visa šviežia esu pasirengusi kibti į darbą. Svarbiausia savęs nekankinti ir, kai negali dirbti – nedirbti.“

Prekinio ženklo Mellow. savininkė Melita Rus tikina, jog motyvacijos dingimas yra visiškai normalus reiškinys, kurio nereikia bijoti. „Kai dingsta motyvacija aš tiesiog einu dirbti, nes ji pareina natūraliai. Manau, kad visiškai normalu, jog kartais ji dingsta, todėl nereikia išsigąsti. Na, o norint ją susigrąžinti yra sveika ramiai atsisėsti, įsijungti mylimos muzikos ir iš naujo pergalvoti savo tikslus.“

Irkluotojas, šių metų pasaulio vicečempionas Saulius Ritter taip pat pasidalino mintimis ir papasakojo kaip kovoja su motyvacijos stoka. „Žinai, kai ji dingsta ir būna labai sunku keltis, tai stengiuosi galvoti kad negaliu nuvilti žmonių, kurie manim tiki, todėl ir negaliu nuleisti rankų, bet svarbiausia prisimenu dėl kokio tikslo pasirinkau šį kelią ir kad be jo, mano gyvenimas būtų lyg be oro.“

Kitos rubrikos SPRENDŽIAM PROBLEMAS KARTU temos lauk kitą sekmadienį!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis