JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Patarimai

Patarimai, kaip mokytis efektyviai, bet nesunkiai

Jeigu tavęs kitą savaitę laukia atsiskaitymas, bandomasis ar egzaminas, arba labai nori „užsisėdusiam“ mokytojui įrodyti, jog gali viską, vadovaukis žemiau pateiktais patarimais ir drąsiai gauk geriausius pažymius!

SKAITYK GARSIAI
Tyrimai rodo, jog žmogus atsimena net 50 proc. daugiau informacijos, jei tai, ką reikia išmokti, perskaito garsiai. Vadinasi tokiu būdu gali mokymuisi sugaišti dvigubai mažiau laiko ir spėti nuveikti kažką malonaus, pavyzdžiui, pažiūrėti naują „Pretty Little Liars“ seriją ar išsikepti cinamoninių sausainių. Tokį mokymosi būdą išmėginti tikrai verta, tik įspėjame, nebandyk šio metodo pilnoje bibliotekoje, nes tikrai liksi išprašyta iš salės, o gal net pateksi į „juoduosius“ bibliotekininkės sąrašus.

MOKYK KITUS
Garsus mokslininkas, fizikas Albertas Einšteinas kažkada yra sakęs, kad, jei nemoki paaiškinti paprastai, vadinasi nesupranti aiškinamo dalyko, tad lengviausias būdas patikrinti ar esi pasiruošusi atsiskaitymui – papasakoti informaciją ir ją paaiškinti kitam, nieko apie tai nežinančiam. Jei žmogus supras apie ką tu kalbi, tai turbūt reikš, jog esi pasirengusi kontrolinio sudarytoją sumalti į miltus, savo turimomis žiniomis, žinoma. Nėra su kuo kalbėtis? Blogiausiu atveju išnaudok tam katę ar šunį. Svarbiausia, garsiai paaiškink ir stebėk ar kalbėti pavyksta lengvai, ar dar reikia pasėdėti prie popierių.

NEBŪK KAIP VAMPYRĖ
Oi ne, šį kartą kalba eina ne apie Edvardą ir Belą iš „Saulėlydžio“ sagos. Šį kartą reikėtų pakalbėti apie tavo miego įpročius. Štai pažiūri į laikrodį ir matai, kad jau vidurnaktis, svarstai, kokių mielų gyvūnėlių video dar nematei „Youtube“, o galbūt ketini mokytis per naktį, nes ryte tavęs laukia kontrolinis? Kaip manai, kaip po bemiegės nakties tu atrodai? Ar prisimeni, kaip jautiesi? Garantuotai, kaip tikrų tikriausia vampyrė, bijanti saulės šviesos ir trokštanti pasislėpti, kur tamsu, šilta ir gera užmigti… Taip, mokymasis paskutinę naktį yra toks pat blogas dalykas, kaip saldainiai prieš miegą, per kuriuos sapnuoji košmarus, tad to reikėtų vengti. Nepamiršk, miegas yra labai svarbus, o neišsimiegojusi rizikuoji susikirsti ne todėl, kad nesi pasiruošusi egzaminui, bet todėl, kad esi pavargusi, o gyvenimą gyveni naktimis.

Jei nori efektyviai mokytis - nenaktinėk
Jei nori efektyviai mokytis – nenaktinėk
Fotolia nuotr.

RINKIS DOKUMENTIKĄ
Kartais tikrai tingu skaityti ilgiausius istorinius tomus ir dar visą tą informaciją sutalpinti galvoje, kad būtų lengviau mokytis, žiūrėk su mokymosi tema susijusius dokumentinius filmus. Matydama vaizdus ir girdėdama pasakojimą, lengviau įsiminsi tam tikrus faktus ir taip lengviau pasiruoši atsiskaitymui.

KONSPEKTUOK
Suprantama, šiais išmaniųjų telefonų ir kompiuterių laikais, rašiklis bei paprastas popieriaus lapas atrodo visiška atgyvena, tačiau verta surizikuoti! Informacija, kurią pasižymėsi paskaitų ar pamokų metu, ruošimosi egzaminui metu gali tapti aukso vertės: tu tą informaciją girdėsi nebe pirmą kartą, tad įsiminti bus lengviau, be to, mokytojai ar dėstytojai kartais pasidalija faktais, kurių nėra vadovėliuose, tad klausytis ir konspektuotis tikrai verta. Tik nepradėk užsirašinėti visko iš eilės, įjunk savo analitinį mąstymą ir vertink bei užsirašyk tik tai, kas atrodo svarbu. Taip dirbdama vienu metu nušausi du zuikius – išmoksi atsirinkti tinkamą informaciją, tad nereikės „kalti“ visko ir turėsi svarbios informacijos, padėsiančios per egzaminą.

Konspektuok
Konspektuok
Fotolia nuotr.

PLANUOK, O NEATIDĖLIOK
Kaip atrodo tavo diena? Būni universitete arba mokykloje, grįžusi pavalgai, galbūt pamiegi pietų miegelio, išeini su draugais kavos, pasižiūri televizorių ar skaitai naujienas, o naktį nutari, jog pats laikas atlikti užduotus namų darbus? Ar tikrai toks planas yra tinkamiausias? Ar tikrai atidėliojimas padeda mokytis? Patirtis, turbūt, rodo, kad nelabai, taigi susirašyk planelį ir vadovaukis juo. Kartais atsisakyk kavos su draugais, ar mylimiausio serialo serijos ir padaryk tai, ką būtina atlikti. Pamatysi, nebenaktinėsi, jausiesi geriau, o svarbiausia, po truputį dirbdama, gerinsi savo mokymosi rezultatus.

MUZIKA? TIK TINKAMA
Kiekvieno mokymosi būdas yra skirtingas, tad ir metodai veikia kitokie. Jei muzika tau padeda susikaupti ir dirbti – VALIO. Mokykis drauge su muzikiniu fonu, tačiau nepamiršk, jog tokiu atveju muzika turi būti labai tyli, kad neužgožtų tavo minčių ir neblaškytų. Jokiu būdu nesiklausyk radijo, nes ten daug reklamų, pokalbių bei laidų, jos tik blaško tavo dėmesį. Gali rinktis klasikinę muziką arba tiesiog „Youtube“ paieškos laukelyje įvesti „music for studying“ ten tikrai rasi kažką, kas patiks ir tiks.

PSICHOLOGĖ, KLAIPĖDOS TAURAKALNIO PROGIMNAZIJOS MOKYTOJA, AURELIJA ANANJEVAITĖ DALIJASI SAVO PATARIMAIS, PADĖSIANČIAIS EFEKTYVIAI MOKYTIS

Norint mokytis efektyviai, nepervargstant ir išgyvenant įtampos, streso, pirmiausiai svarbu suprasti ir išsikelti tikslą, dėl ko mokaisi. Gal svajoji tapti architekte ar gydytoja? Gal svajoji studijuoti užsienyje ar keliauti po pasaulį? Jei žinosi mokymosi tikslą, bus didesnis noras mokytis. O jei sunku atrasti mokymosi tikslą, gali pasinaudoti įkvėpiančiomis knygomis, citatomis, muzika ar žymių žmonių biografijomis. Atradus įkvėpimą mokytis, susidaryk mokymosi planą, kuriame būtų nurodyti maži, konkretūs tikslai, turintys laiko limitą. Juk malonu pasikabinti ant sienos lapelį, kuriame surašytas kiekvienas žingsnis link užduoties baigimo, ir kaskart užbraukti po vieną. Matant, kad puikiai sekasi, įkvėpimas didėja ne tik konkrečiam tikslui, bet visiems. Be to, nepamiršk savęs apdovanoti už tai, kad pasiekėte tai, ką buvai susiplanavusi.

Vaikų ir jaunimo psichologė Aurelija Ananjevaitė
Vaikų ir jaunimo psichologė Aurelija Ananjevaitė
Asmeninio archyvo nuotr.

Ruošiant namų darbus prisimink ir šias taisykles: ruošk pamokas tą pačią dieną, kada vyko pamokos, jeigu namų darbai užduodami rytojaus dienai, juos mokykis pirmiausia bei mokantis daryk trumpas pertraukėles.

Planuok ir apibrėžtus laiko tarpus mokymuisi, poilsiui ir relaksacijai. Šalia to, mokykis atsirinkti, kuri medžiaga yra svarbi ir reikalinga, o kuri ne. O kai mokaisi sunkią medžiagą pirmą kartą ją kartok po dviejų valandų, antrą kartą – tos pačios dienos vakare, o galiausiai trečią kartą tą medžiagą pakartokite po dviejų dienų. Mokantis nuosekliai ir kasdien, išmokstama daugiau informacijos.

Jei nori išmokti daugiau per trumpesnį laiką, pirmiausiai turi pasirūpinti, jog pakankamai laiko skiri poilsiui, išmiegi per parą bent aštuonias valandas, geri pakankamai vandens, tinkamai maitiniesi bei bent 3 kartus per savaitę mankštintis. Šie įpročiai suteiks papildomo žvalumo ir energingumo, padės geriau susikaupti ir sutelkti dėmesį, pagerės atmintis ir nuovokumas.

Mano išsaugoti straipsniai