JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
10 „gap year“ privalumų

10 „gap year“ privalumų, kuriuos turėtum žinoti

Mokykla, universitetas, geras darbas, šeima, nuosavas verslas ir rami senatvė. Vis daugiau baigusiųjų mokyklas pasiryžę sujaukti tą logiškų veiksmų seką ir pasielgti kitaip – baigę mokyklą, jie metus nori niekur nesimokyti, keliauti, dirbti, savanoriauti ir ieškoti savęs.

Išbandysi įvairiais veiklas. Nebijokite išbandyti kuo įvairesnių veiklų. Artimieji neretai kartoja, kad praleidę metus, prarasite visas mokymosi įgūdžius. Daugelis neatlaiko šeimos spaudimo ir galiausiai baigia nenorimas studijas. Gap year nenueis veltui, jei per tą laiką nesėdėsite sudėję rankų ar keliausite dirbti į Anglijos fabrikus, o rasite neformalios veiklos, tokios kaip savanorystė. Tai padės pažinti savo stipriąsias puses, tobulinti silpnąsias ir ateityje pasirinkti norimą darbą.

Galimybė pasirinkti norimą praktiką. Jeigu kyla abejonių dėl specialybės, ieškokite praktikos, nesvarbu, ji užsienyje ar Lietuvoje. Tai yra vienas lengviausių būdų suprasti, ar norima specialybė iš tiesų tinka ir patinka. Tai bus kur kas geresnis sprendimas nei ilgus metus studijuoti nepatinkančius mokslus ir vėliau mesti universitetą.

Išmoksi kalbą. Jei norima studijuoti ar dirbti užsienyje, būtina įgyti užsienio kalbos pagrindus. Gap year suteiks galimybę tik išmokti kalbos pagrindus, bet ir pilnai išmokti norimą užsienio kalbą. vėliau bus kur kas lengviau stoti į norimą universitetą ar darbintis svečioje šalyje. Be to, užsienio kalbos mokėjimas dar niekuomet nepakenkė.

Proga keliauti. Visi skuba kuo greičiau viską išmokti, gauti kuo geresnį darbą, rasti antrąją pusę, pasistatyti namą, susilaukti vaikų, dirbti ir numirti. Numirti spėsime visi, įgyti specialybę taip pat, o nuveikti ką nors įdomaus daugeliui net nešauna į galvą. Kelionės – vienas iš pagrindinių faktorių, kurie lemia gap year patrauklumą. Galima išvykti į svečią šalį savanorytei ar darbui konkrečiam sektoriuje. Svarbiausia, jog darbas būtų susijęs su ateities profesine veikla.

Proga pažinti įvairias darbo grandis. Vertėtų susirasti niekuo neypatingą paprastą darbą, kad atsirastų suvokimas, kaip uždirbami pinigai ir kaip jaučiasi žemiausioje įmonės grandyje dirbantys žmonės. To padaryti nebus įmanoma, jei bus tęsiami mokslai.

Galimybė sekti švedų moksleivių pėdomis. Gap year praktiką taiko švedai, baigę mokyklą niekur nestoja ir metus palaukia. Juk žmogus tikrai neprarandą tų metų, o tik įgauna patirties, susivokia, ko jis norėtų.

Įgyji naujų įgūdžių. Mokyklos lankymo metu daugiausia dėmesio skyrei ne savo hobiams, paslėptiems talentams, o mokslui. Pasirinkusi gap year galėtum daugiau dėmesio skirti sau pačiai, įsiklausyti į norus, poreikius, atsižvelgti į savo galimybes. Galbūt atrasi naują sritį, kuri tave sužavės ir jos apleisti jau nebenorėsi.

Susipažinsi su naujais žmonėmis. Nors lygiai tą patį gali padaryti ir universitete, praleisdama laisvus metus susipažinsi su skirtingų kultūrų žmonėmis, jei pasirinksi metus praleisti užsienyje. Jei dirbsi, pažinsi ne tik pinigų skonį, bet ir bendrausi su brandesniais, daugiau patirties turinčiais žmonėmis.

Apsispręsi, ko nori. Metai – laikotarpis, kurio metu tikrai galima apsispręsti, ko iš tiesų trokšti. Apsvarstysi, ar pasirinkta profesija tikrai tau skirta, o galbūt net persiorientuosi į kokią nors kita. Pokyčiai tavo metuose ne tik priimtini, bet ir reikalingi.

Pailsėsi. Jei nenori užstrigti rate mokykla – universitetas – darbas, rinkis gap year. Kada daugiau turėsi laiko atsipūsti? Nebent išėjusi į pensiją. Žinoma, nepamiršk, jog dykaduoniavimas nėra tinkamas sprendimas, kiek pailsėjusi kibk į patinkančią veiklą.

Mano išsaugoti straipsniai