Viskas, ką turi žinoti apie pirkimą internetu

Išaugus blusturgių, padėvėtų drabužių ir mainų bumui, šis netruko persikelti į virtualią erdvę. Pagaliau nė karto neužsivilkta „kai sulieknėsiu“ suknelė ar tetos dovanota „šventinė“ jos skonio rankinė galėjo atgimti naujam gyvenimui kitos merginos spintoje. Negana to, pati galėjai puoštis naujo sezono grožybėmis, juk uždirbai nemažai pinigų.

Pirkimas internetu tapo alternatyva laiko gaišimui didžiuosiuose prekybos centruose, kurių asortimentą po savaitgalio gali išvysti mokyklos koridoriuose. Tačiau pirkimas internete nėra tik poros mygtukų paspaudimas. Už netinkamą pardavinėjimą gali grėsti didelės bėdos, o neatsargiai rinkdamasi pardavėją – nukentėti pati.

„VINTED“ LOBIAI

Prieš devynerius metus www.manodrabuziai.lt, o dabar – www.vinted.lt pirmieji Lietuvoje sukėlė tikrą revoliuciją merginų spintose. Puiki idėja, kūrėjų pradžioje vadinta socialine iniciatyva, pradėjo žaibiškai populiarėti, o pašto skyriuose ėmė šmėžuoti etatinės klientės su glėbiais siuntinių. Bet, žinoma, nėra namų be dūmų, nėra pirkimo ir pardavimo be nusivylimo: pradėjo rastis nukentėjusių ir nepatenkintų pirkiniais merginų. Atsirado nusprendusių neteisėtai pasipelnyti: meluoti apie drabužio kokybę, jo originalumą ar būklę. Kitos, gavusios pinigus, tiesiog pradingdavo ir nesiteikdavo atsiųsti prekės. Neužtikrintas saugumas tapo pagrindine priežastimi, kodėl merginos vis dažniau daiktais mainydavosi ar juos pirkdavo susitikusios akis į akį. Be to, taip drabužį gali pasimatuoti, įvertinti jo kokybę ar originalumą. Turbūt tik kelios iš tūkstančių vartotojų domėjosi ilgu svetainės taisyklių sąrašu, kuriame teigiama, kad „Vinted“ neprisiima jokios atsakomybės apgavystės atvejais. Tai reiškia, jog įvertinti riziką, už kurios padarinius vėliau gali tekti atsakyti, privalai pati.

Svetainė neprisiima jokios atsakomybės už pirkinių kokybę, aprašymo teisingumą, komplektiškumą ar sandėrio saugumą. Visus nesusipratimus svetainės vartotojai turi išspręsti tarpusavyje. Saugumo klausimą „Vinted“ siekia didinti tapatybės patvirtinimo paslauga. Už papildomą mokestį vartotojai savanoriškai pasitvirtina savo tapatybę, kuri garantuoja, kad „Vinted“ žino to vartotojo tikrą vardą, pavardę ir banko sąskaitos numerį. Tai reiškia, kad anketa nėra išgalvota, toks asmuo ir banko sąskaita egzistuoja. Tiesa, tai taip pat mažai guodžia, mat apgavystės atveju „Vinted“ neprisiima atsakomybės, jei būsi apgauta vartotojos net ir su patvirtinta tapatybe.

NEŽINOJIMAS NEAPSAUGOS

Prieš pradėdama pardavinėti, keisti ar dovanoti savo daiktus „Vinted“, turėtum atsiminti ir keletą svarbių taisyklių, kurių nežinojimas, kaip teisininkai mėgsta sakyti, „neapsaugo nuo atsakomybės“. Visų pirma, „Vinted“ uždrausta komercinė veikla, tad užsiimti verslu, pardavinėti ten savo kūrybą ir iš to pelnytis svetainės taisyklės draudžia. Taip pat negali dėti internete rastos daikto nuotraukos be jos autoriaus sutikimo. Dažnai merginos, neradusios laiko rankinės ar batelių nufotografuoti, naudoja gamintojų nuotraukas, nors už tai gali grėsti nemalonumai. Be to, prieš keldama garsių dizainerių vardines prekes, gerai įsitikink jų originalumu. Kiekviena originali prekė turi savo identifikacijos numerį, tad jeigu jo nerandi, prekė gali būti analogiška ar pagaminta Kinijoje. „Vinted“ turi teisę reikalauti pateikti prekės ženklais pažymėtų, siūlomų daiktų originalumo įrodymų, o jų nepateikus, už analogų platinimą gali ne tik ištrinti tavo anketą, bet ir perduoti tavo duomenis teisėsaugai sukčiavimo ar apgaudinėjimo atveju. Melo kojos čia labai trumpos.

Jeigu esi nepilnametė, prieš sandėrį su kita vartotoja turėtum gauti tėvų ar globėjų sutikimą pirkimui. Nesutarimų atveju jie turėtų prisiimti atsakomybę už tave. Kartais vartotojui gali tekti susimokėti ir papildomus pajamų ar pridėtinės vertės (PVM) mokesčius. Dėl to taip pat geriau iš anksto perspėti tėvus, kad tau pritrūkus santaupų, jie nenustebtų, už ką turi sumokėti.

„eBAY“ KARALYSTĖ

Kone didžiausią tarptautinę virtualios prekybos karalystę išvysi adresu www.ebay.com. Joje rasi visko nuo makiažo pagrindo iki automobilio. Kaip ir „Vinted“, pardavėjai čia yra paprasti žmonės, kurie parduoda naujus arba naudotus, bet nebereikalingus daiktus už dažnai viliojančiai mažas sumas. Mėgstama juokauti, kad tik „eBay“ už dolerį nusipirksi išleistuvių suknelę ar slides. Šioje karalystėje – viskas įmanoma!

Be to, čia gali jaustis saugi pirkdama daiktą net iš kito pasaulio krašto. Svetainė visada yra pirkėjo pusėje, tad neatėjus siuntiniui ar įvykus apgavystei be vargo atgausi sumokėtus pinigus. Tiesa, Lietuvoje siuntinį gautum per keletą dienų, o šiuo atveju teks palaukti nuo keleto savaičių iki poros mėnesių. Turėk tai omenyje ir pirk sezoninius daiktus gerokai iš anksto. Tada atrodys nieko bloga luktelėti patinkančio daikto už keletą dolerių. Visoms internetu apsipirkinėjančioms merginoms didžiausias džiaugsmas sulaukti išskirtinio daikto iš kito pasaulio krašto.

Tikrų lobių už prieinamą kainą taip pat rasi didžiausiose internetinėse parduotuvėse, tokiose kaip www.aliexpress.com, www.amazon.uk, www.zalando.co.uk, www.buyincoins.com ir kt.

MOKĖJIMO TRIUKAI

Pirkimui internetu galima naudoti kredito korteles, debeto korteles „Debit MasterCard“, „Maestro“ bei jų jaunimo ir verslo mokėjimo korteles, kurios pažymėtos specialiais ženklais WEB ar Business.

„MasterCard“ ir „Maestro“ kortelėms saugų pirkimą internetu užtikrina tarptautinė saugumo programa „MasterCard SecureCode“, „Visa“ kortelėms – „Verified by Visa“. Interneto parduotuvės, kurios dalyvauja šiose programose, būna pažymėtos jų logotipais. Šios programos reikalauja, kad kiekvienas pirkimas internetu būtų patvirtintas du kartus.

Pinigų pervedimai naudojant bankus yra gana brangūs ir užtrunka nemažai laiko, todėl plintant technologijoms buvo atrastas lengvesnis ir pigesnis būdas daryti tarptautinius mokėjimus. „PayPal“ yra mokėjimų internetu platforma, kurios sąskaita gali būti papildyta naudojant kreditines ar tam tinkamas debetines korteles iš banko sąskaitos. Turint tinkamą kortelę taip pat galima pinigus pervesti į savo banko sąskaitą. Perkant internetu per „PayPal“ sąskaitą jie įsipareigoja padengti grąžinimo išlaidas produktui neįtikus. Be to, iš šios sąskaitos pinigus gali pervesti vienu el. pašto laišku. Greitai ir neįtikėtinai paprastai!

Norėdama siųsti pinigus ar daryti mokėjimą už įsigytą prekę, turi atsidaryti „PayPal“ sąskaitą, kuri būtų susieta su tavo turima banko sąskaita. Pinigams gauti pakanka turėti el. paštą, tačiau norėdamas juos atsiimti, pinigų gavėjas taip pat turi susikurti „PayPal“ paskyrą ir susieti ją su savo banko sąskaita. Siųsti pinigus arba mokėti už prekes nieko nekainuoja, tačiau juos gaunantis žmogus turi mokėti tam tikrą mokestį. Pavyzdžiui, jei perki iš „eBay“, nieko nekainuos už jas mokėti su „PayPal“, nes šias išlaidas apmoka pardavėjas. Dėl šios priežasties „PayPal“ yra puikus būdas sumokėti už prekes „eBay“, tačiau ne pats geriausias tarptautiniams pinigų pervedimams atlikti. Svarbiausia atsiminti, kad savo „PayPal“ paskyrą gali atsidaryti tik sulaukus aštuoniolikos, o meluodama savo tikrąjį amžių rizikuoji prarasti visus paskyroje turėtus pinigus. Jei iki pilnametystės dar labai ilgai laukti, šiuo klausimu paprašyk tėvų pagalbos.

Kita pervedimų alternatyva yra „TransferGo“, kur gavėjas tavo siunčiamus pinigus gaus tiesiai į banko sąskaitą. Šis pervedimo būdas dažnai yra pigesnis. Šia sistema taip pat gali naudotis tik pilnamečiai, tad išlik budri ir nepasiduok bendraamžių įtikinėjimams. „Nieko iki šiol nebuvo pagavę“ ar „man liepė draugės“ tokioms kompanijoms – ne pasiteisinimas.

SVARBU ŽINOTI

Debetinė kortelė – atsiskaitymo kortelė, naudojama kaip alternatyva gryniesiems pinigams. Fiziškai beveik tokia pat, kaip kredito kortelė, bet debeto kortele galima atsiskaityti tik banko sąskaitoje esančiais pinigais – dėl to negalima išleisti daugiau pinigų, nei yra sąskaitoje. Be to, nors debeto kortelių naudojimo mokesčiai yra gerokai mažesni, jomis dažniausiai negalima atsiskaityti ten, kur nėra elektroninių skaitytuvų, pavyzdžiui, internete. Nebent tai – speciali debetinė kortelė su priedu, kuris leidžia tam tikrą atsiskaitymą internetu. Plačiau apie tai papasakos tavo banko konsultantas.

Kreditinė kortelė – mokėjimo kortelė, susieta su tavo sąskaita banke. Ji skiriasi nuo debeto kortelių tuo, kad suteikia galimybę pirkti kreditu, nustatytu išduodant kortelę. Kredito kortelėmis galima atsiskaityti telefonu ar internetu, joms nereikalingas fizinis kortelės skaitytuvas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis